Росія працює над вдосконаленням іранських дронів «Shahed-136» – WP

Джерело: Washington Post

Інженери колись жвавого промислового центру в глибині Росії зайняті плануванням. Команда отримала таємне завдання побудувати виробничу лінію, яка б працювала цілодобово, виготовляючи дрони-камікадзе – зброю, яку армія Володимира Путіна могла б використовувати для бомбардування українських міст.

Як розповіли у виданні, відповідальним за безпеку програми призначили відставного співробітника ФСБ. У кваліфікованих працівників відібрали паспорти, щоб вони не могли втекти з Росії. У листуванні й інших документах інженери послуговувалися закодованою мовою: дрони називали “човнами”, вибухівку – “бамперами”, а Іран – країну, яка таємно надавала технічну допомогу, – “Ірландією” або “Білоруссю”.

Це була угода на мільярди між Росією й Іраном про постачання озброєння, укладена в листопаді в російському Татарстані. Її мета полягає в тому, щоб до літа 2025 року створити в Росії 6 тисяч дронів. Цього вистачить для подолання “хронічного дефіциту БпЛА на фронті”.

Зазначено, що співрозмовникам видання вдалося отримати доступ до внутрішніх документів російсько-іранської програми, націленої налагодити виробництво Shahed-136 у Росії. Загалом, записи вказують на те, що, попри затримки і залежність виробничого процесу від електронних компонентів іноземного виробництва, “Москва впевнено просувається до своєї мети”.

“Документи свідчать, що інженери заводу намагаються вдосконалити застарілі іранські технології виробництва, посилаючись на російський промисловий досвід, щоб виробляти БпЛА в більших масштабах, ніж Тегеран, і з більшим контролем якості. Інженери серед іншого вивчають можливості вдосконалення самого безпілотника, в тому числі, щоб зробити його здатним до ройових атак, в яких БпЛА автономно координують удар по цілі”, – йдеться у матеріалі.

При цьому Washington Post надіслало запит експертам з “Інституту науки і міжнародної безпеки” з проханням проаналізувати російські документи. Дослідники встановили, що завод збирає безпілотники, передані Іраном. При цьому в самій Росії відбувається лише виготовлення корпусів і, швидше за все, лише для 300 одиниць. За словами фахівців, “Алабуга” навряд чи впорається з поставленим завданням – виготовити 6 тисяч безпілотників до 2025 року.

“Схоже, “Алабуга” має на меті розробити безпілотники, які перевершують можливості Ірану”, – припустив Девід Олбрайт, колишній інспектор ООН з озброєнь, який очолив групу з вивчення документів.

Американське видання пояснило, що отримало документи від особи, яка бере участь у роботі в “Алабузі”, але засуджує вторгнення Путіна в Україну. Ця людина вирішила розкрити деталі роботи, сподіваючись, що міжнародна увага зможе призвести до запровадження додаткових санкцій, що потенційно може зірвати виробництво і швидше завершити війну.

Протягом доби російські армійці здійснили 2 226 обстрілів Донецької області, внаслідок чого загинуло двоє осіб, ще восьмеро – зазнали поранень.

Сьогодні, 13 квітня, у Міністерстві оборони заявили, що село Богданівка у Бахмутському районі Донецької області перебуває під контролем ЗСУ – наразі там тривають інтенсивні бої.

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський повідомив, що ситуація на східному фронті останніми днями суттєво загострилася.

Протягом доби російські армійці обстріляли 8 населених пунктів у Запорізькій області, внаслідок чого є руйнування житлових будинків та об’єктів інфраструктури.

Станом на ранок 13 квітня у Середземному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні один носій крилатих ракет “Калібр”.