Росія та Китай обговорюють можливість збудувати підводний тунель між РФ та Кримом – WP

Джерело: The Washington Post

За даними ЗМІ, бізнесмени КНР та РФ – які тісно пов’язані з урядами своїх країн – провели таємні перемовини щодо будівництва підводного тунелю, який з’єднав би Росію з Кримом.

У такий спосіб РФ сподівається отримати транспортний маршрут, який був би захищеним від українських атак.

Відповідні перемовини – про які дізнались українські спецслужби – відбулись наприкінці жовтня. Ідея щодо будівництва підводного тунелю виникла у РФ через занепокоєння щодо атак на Кримський міст.

Ці перемовини свідчать про рішучість Росії зберегти контроль на українському півострові, який вона окупувала у 2014 році, а також про зростаючу залежність Кремля від Китаю.

Офіційні особи США та інженери зазначають, що будівництво підводного тунелю поруч із мостом буде нелегким. Більше того, фахівці наголосили, що робота такого масштабу коштуватиме мільярди доларів, триватиме роками і ніколи не проводиться у зоні бойових дій.

Проте, попри сумніви щодо реалізації цього плану, експерти наголосили, що РФ має чіткі причини для такого будівництва.

Не зумівши досягти вирішальної перемоги у війні, сказав Олександр Габуєв, експерт із відносин між РФ та КНР Центру Карнегі, Росія “зазнає ризику того, що Україна намагатиметься знищити Керченський міст”.

Проєкт також створить політичні та фінансові ризики для Китаю, який ніколи офіційно не визнавав Крим частиною Росії, і чиї компанії можуть потрапити в пастку економічних санкцій, які Сполучені Штати та Європейський Союз наклали на РФ.

Однак перехоплені електронні листи свідчать про те, що одна з найбільших будівельних компаній Китаю заявила про свою готовність взяти участь у проєкті.

Повідомлення надано The Washington Post українськими посадовцями, які сподівалися викрити проєкт і потенційну участь у ньому Китаю.

Видання також окремо перевірило та підтвердило, що надані докази – реальні. Зокрема завдяки корпоративним реєстраційним файлам, які свідчать, що російсько-китайський консорціум за участю осіб, зазначених в електронних листах, нещодавно створено у Криму.

Електронні листи, які поширювали офіційні особи консорціуму в останні тижні, згадують зустрічі з китайськими делегатами в Криму. В одному від 4 жовтня йдеться про те, що Китайська залізнична будівельна корпорація CRCC “готова забезпечити будівництво залізничних і дорожніх об’єктів будь-якої складності в Кримському регіоні”.

CRCC – державна компанія, яка побудувала багато з найбільших автомобільних і залізничних мереж у Китаї та встановила значні зв’язки з Росією за останні роки завдяки проєктам, зокрема розширення системи московського метро, ​​завершене у 2021 році.

Компанії та особи, які фігурують в електронних листах, відмовились коментувати ситуацію.

Зокрема російський бізнесмен Віктор Калюжний – який у листах вказується як гендиректор консорціуму – назвав інформацію про будівництво тунелю “гарячковою”, а згодом відмовився щось коментувати “для ворожих ЗМІ”.

Водночас у перехоплених документах є також лист Калюжного до одного з російських посадовців. У ньому він пише, що “має листа від наших китайських партнерів про готовність однієї з найбільших компаній Китаю, CRCC, взяти участь в якості генпідрядника будівництва тунелю під Керченською протокою”.

Цей електронний лист Калюжного адресовано Георгію Мурадову, який значиться постійним представником Республіки Крим при президенті Росії Володимирі Путіну. Мурадов, який раніше обіймав посаду посла Росії на Кіпрі, не відповів на запити про коментарі.

Пропозиція про тунель з’явилася в той момент, коли Росія просуває інші інфраструктурні проєкти на територіях, які вона окупувала з 2014 року або захопила після торішнього вторгнення. Недавні супутникові знімки показали нові ділянки залізниці вздовж узбережжя Азовського моря, частину окупованого сухопутного маршруту, який також з’єднує Росію з Кримом.

У будівництві беруть участь компанії, пов’язані з Аркадієм Ротенбергом, другом дитинства Путіна, який накопичив величезні статки завдяки підтримуваним Кремлем проєктам, включаючи Зимову Олімпіаду 2014 року в Сочі.

За словами представників служби безпеки, 71-річний олігарх придбав значні пакети власності в Криму після його окупації. Його будівельна компанія “Стройгазмонтаж” також була головним підрядником Керченського мосту.

Електронні листи також свідчать про спроби Китаю зберегти секретність. В одному наголошується, що CRCC братиме участь лише за умови “суворого забезпечення повної конфіденційності” та що назву компанії буде замінено на “іншу, неафілійовану юридичну особу” у будь-яких контрактах.

В іншому електронному листі згадується китайський банк, який готовий “конвертувати свої доларові кошти в рублі для їх переказу до Криму для фінансування проєктів [консорціуму]”.

Враховуючи ризики санкцій і саботажу, офіційні особи та експерти США висловили подив, що CRCC ризикує залучитися.

Експерти з великих міжнародних транспортних проєктів заявили, що будівництво тунелю під Керченською протокою є технічно можливим, і що Китай має необхідний досвід і обладнання.

Однак, за їхніми словами, це буде величезна ініціатива, порівнянна за масштабом з тунелем між Данією та Німеччиною, який будується вісім років, коштує понад 8,7 мільярда доларів і стане найдовшим тунелем у Європі. Остаточно його добудують до кінця цього десятиліття.

Експерти вважають, що Керченський тунель навряд чи вдасться завершити швидко, щоб допомогти Росії у її військових зусиллях, але Кремль може розглядати його як довгострокову інвестицію – таку, яка має на меті забезпечити безпечний зв’язок із територією, за яку можна конкурувати. Прихильники проєкту, схоже, стурбовані економічною атрофією, яка може відбутися без безпечного проходу.

Для Путіна Крим має символічне значення, що робить його “важливим з’єднати його з матір’ю-Росією”, – сказала Марія Шагіна, експертка з питань Росії та західних санкцій Міжнародного інституту стратегічних досліджень.

За останні дев’ять років Росія зробила Крим залежним від води, електроенергії та ліній зв’язку, прив’язаних до РФ. Шагіна сказала, що тунель буде “фізичним продовженням наративу”, який підтримує Путін.

Зі свого боку, Китай, ймовірно, наполягатиме на принаймні частковій власності на тунель, додаючи до свого розширеного переліку глобальної портової та транспортної інфраструктури, вважають експерти. Китай також міг би фінансувати проєкт і отримувати плату або в вигляді мита, або з російського експорту нафти і газу.

Підземні роботи можуть тривати з мінімальним ризиком, кажуть інженерні експерти, але проєкт все одно поставить тисячі співробітників, дороге обладнання та розгалужені будівельні майданчики в зону досяжності українських ракет.

Через загрозу нападу, кажуть експерти, Росія та Китай, ймовірно, не зможуть використовувати нові методи будівництва із залученням гігантських днопоглиблювальних суден на поверхні води. Натомість у них не буде іншого вибору, окрім використання традиційної технології буріння тунелів.

За словами фахівців, будівництво тунелю через Керченську протоку, ймовірно, коштуватиме щонайменше 5 мільярдів доларів, а під час будівництва російським військовим доведеться захищати не лише протоки, а й виробничі ділянки на березі.

  • Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк пояснив, що питання повернення Криму з окупації полягає не тільки в прогнозах, а й у математичному аналізі. В ОПУ припускали, що всередині 2023 року Сили оборони зайдуть до Криму, але цього не сталося через низку причин.
  • Глава НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що росіяни змушені передислоковувати свої кораблі через успішні атаки українських військових по військово-морських об’єктах росіян у тимчасово окупованому Криму.

11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.

Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.

11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.

Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.