Росія вдвічі переплачує за західні чипи для своїх ракет – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Досі Росії вдається закуповувати електронні компоненти західних компаній для своїх ракет, які росіяни націлюють на українські міста. Переважно постачання відбуваються через китайські та гонконгські фірми-одноденки, котрі, своєю чергою, змушують Росію суттєво переплачувати.

У розслідуванні агентства мовиться, що нині у російських ракетах і безпілотниках досі переважно застосовуються чипи американських та європейських компаній.

Зокрема дані української розвідки та Київської школи економіки свідчать, що найбільше використовуються компоненти американських Analog Devices (21% із 3871 компонента, знайдених в уламках російських боєприпасів) та Texas Instruments (14%). Згідно з митними даними, чипів лише Analog Росія отримала минулого року на $326 млн, попри усі запроваджені Заходом санкції.

До війни вони обійшлися б росіянам набагато дешевше. Водночас заходи експортного контролю змушують Росію платити за продукцію Analog через посередників у два з лишком рази більше, ніж до 2022 року, зауважила консультантка зі стратегічних проектів КШЕ Олена Білоусова. Посередники знають, що у РФ мало альтернативних джерел закупівель, і роблять суттєву націнку.

Так, близько двох третин закуплених Росією компонентів Analog складають інтегральні схеми, які входять до числа 50 деталей, віднесених Міністерством торгівлі США до категорії пріоритетних через їх використання у системах озброєння. Проте є також компоненти подвійного призначення, такі як контролери стандартного інтерфейсу RS-232, виявлені в російській ракеті “Іскандер”. У серпні 2024 року через офіційних дистриб’юторів можна було придбати близько 86 000 штук RS-232, а через неавторизованих продавців — понад 4 млн, каже Метью Хабер, виконавчий директор нью-йоркської Cofactr, яка допомагає автоматизувати закупівлі електроніки та щодня у сотень дистриб’юторів. Це показує, як напівпровідникова продукція може потрапляти через посередників до Росії, хоча сама компанія-виробник дотримується санкцій. Цьому сприяє ще й те, що майже всі деталі Analog виробляються в Азії: близько третини компонентів, що потрапили в Росію під час війни, випущено на заводах Analog в материковому Китаї.

Українські посадовці кажуть, що західні напівпровідникові компанії роблять недостатньо, щоб контролювати свої ланцюжки поставок і зупинити надходження мікросхем на російські військові заводи. Глава ГУР Кирило Буданов висловив розчарування продовженням продажу технологій Росії.

Якщо ви відкриєте будь-яку з цих ракет чи безпілотників, ви самі побачите, що вони повні західних компонентів, — каже Буданов. — Компанії можуть говорити, що вони нічого не продають в Росію, що вони просто продають якимось посередникам. Але це не змінює того факту, що ці частини потрапляють до Росії у величезних обсягах.

Буданов зазначив, що єдиний спосіб заблокувати цільові можливості Кремля – зупинити потік напівпровідників до Росії.

У 2022 році майже 60% компонентів Analog в Росію постачила фірма Sunny Technology. У липні 2024 році кореспондент Bloomberg Businessweek прийшов за адресою в Гонконгу, за якою вона начебто мала розташовуватися, однак, жодних слідів її там не знайшов. Корпоративний реєстр Гонконгу не має даних про цю компанію, хоча є фірми з варіантами назви Sunny Technology.

І попри те, що нині китайські та гонконгські фірми є головними постачальниками західної електроніки в Росію, власне китайські компоненти у своїй зброї РФ практично не застосовує, лише прості чипи. З виробників чипів високого санкційного пріоритету за вартістю в російському імпорті першу п’ятірку складають Intel, Huawei, Analog Devices, AMD і Texas Instruments, також є продукція китайських Lenovo, Hikvision, Inspur. Водночас в Україні не знайшли жодного такого чипа китайських виробників в уламках російських засобів ураження.

  • Згідно з новим звітом Conflict Armament Research, північнокорейська балістична ракета, випущена минулого місяця російськими військовими в Україні, містила сотні компонентів, які належать компаніям у США та Європі.
  • Радник президента України Владислав Власюк повідомив, що більшість деталей для озброєння Росія отримує з Китаю.
  • Росія розпочала виробництво нового ударного безпілотника дальнього радіуса дії “Гарпія-А1” минулого року, використовуючи китайські двигуни і деталі.

Російське військове командування відправило комісію в 1196-й мотострілецький полк, розташований на території окупованої Херсонщини.

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш обурився через червоно-чорні прапори УПА на поставлених Польщею бронетранспортерах.

Упродовж минулої доби, 20 грудня, окупанти завдали понад 300 ударів по 16 населених пунктах Запорізької області. Внаслідок цього постраждали 7 людей.

На Харківщині українські оборонці вперше провели наземну атаку, використовуючи безпілотні наземні транспортні засоби (UGV) та безпілотники (FPV) замість піхоти.

Поглянувши на NGC 2264, легко зрозуміти, чому це скупчення зір називають “Різдвяним Деревом”. Воно стало нещодавнім об’єктом уваги астрофотографа Майкла Клоу, який зняв його в листопаді в Арізоні. Його оптичні дані були об’єднані з рентгенівськими даними, отриманими за допомогою Обсерваторії рентгенівських променів Чандра NASA, щоб створити цю дивовижну “різдвяну” композицію. На зображенні видно не лише зірки, але й газові хмари між ними.