Росія знищує культурну спадщину в Україні – Рада Європи

Джерело: пресслужба Ради Європи
Рада Європи у Страсбурзі назвала знищення культурної спадщини в Україні під час повномасштабної війни РФ порушенням міжнародного гуманітарного права. Конгрес місцевої та регіональної влади ухвалив декларацію про руйнування культурної спадщини в Україні, повідомили у Раді.
Конгрес засудив повномасштабну війну та підтвердив “непохитну відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів”.
У конгресі наголосили, що з початку повномасштабного вторгнення РФ пошкоджено чи зруйновано понад тисячу культурних об’єктів.
Автори декларації висловили впевненість, що “напади на культурні об’єкти та їхнє розграбування” відбуваються в межах систематичної політики РФ, спрямованої на знищення історичної та культурної самобутності України. На думку авторів документа, це “відповідає геноцидним намірам” Росії.
У Декларації підкреслюється, що Російська Федерація повинна виплатити репарації за шкоду, завдану історичній, культурній та релігійній спадщині; у цьому контексті українські місцеві та регіональні органи влади мали відіграти важливу роль у сприянні роботі Реєстру збитків та поданні претензій до Реєстру в межах своїх повноважень.
Конгрес також закликав держави-члени підписати та ратифікувати Рамкову конвенцію Ради Європи про цінність культурної спадщини для суспільства (Конвенція Фаро) та Конвенцію Ради Європи про правопорушення проти культурних цінностей (Конвенція Нікосії), а також сприяти поінформованості про вкрадені та пограбовані українські культурні цінності, зокрема з тимчасово окупованого з Криму, та активізувати зусилля щодо їх повернення в Україну.
Додамо, за період з 24 лютого 2022 року до 25 травня 2024 російські окупанти зруйнували або пошкодили 1080 пам’яток культурної спадщини. З них національного значення – 121, місцевого – 879, щойно виявлених – 80.
- За оцінками ЮНЕСКО, Україні знадобиться майже 9 мільярдів доларів протягом наступного десятиліття, щоб відбудувати свої культурні об’єкти та відродити туристичну галузь після повномасштабного вторгнення Росії.
- Україну вперше обрано на посаду віцеголови Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту.
- В Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків ЮНЕСКО відкрила унікальну виставку фотографій, зроблених українськими фотожурналістами. Всі ці роботи присвячені впливу війни в Україні на культуру.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.