Росіяни поширювали дезінформацію про принцесу Уельську – NYT
Джерело: The New York Times
Пов’язана з Кремлем група, відома онлайн-кампаніями, спрямованими на поширення дезінформації серед тих, кого Росія вважає своїми ворогами, допомогла розпалити поширення конспірологічних теорій про принцесу Уельську Кейт та стан її здоров’я.
Експерт з цифрової дезінформації з Кардіффського університету в Уельсі Мартін Іннес заявив, що він спільно з колегами відстежили 45 акаунтів у соцмережах, що розмістили неправдиву заяву про Кейт у пов’язаній з Кремлем дезінформаційній мережі. Він додав, що раніше мережа поширювала неправдиві історії про президента України Володимира Зеленського, а також про підтримку України Францією.
Наголошується, що кампанія впливу розрахована на те, щоб розпалити розбіжності, поглибити відчуття хаосу в суспільстві та підірвати довіру до інституцій, зокрема у цій ситуації — до британської королівської родини та ЗМІ.
Мотив, пояснює експерт, швидше за все, був як комерційним, так і політичним. За минулі три місяці трафік в соцмережах щодо Кейт різко зріс, оскільки нестача інформації про її стан створив порожнечу, яку онлайн-армія заповнила чутками і домислами. А для російської мережі посилення цих постів через їхні акаунти дозволило збільшити власну статистику трафіку і кількість підписників.
Поки що невідомо хто саме міг найняти дезінформаційну мережу для атаки на Кейт, проте, очевидно, що група має досвід проведення кампаній з підриву репутації країн та осіб, які перебувають у конфронтації з Кремлем. Рішуча підтримка України та давній антагонізм Лондона з Москвою роблять Велику Британію важливою мішенню для росіян.
У 2020 році британський парламентський комітет дійшов висновку, що Росія розгорнула тривалу, кампанію з підриву британської демократії, використовуючи тактику, яка варіюється від дезінформації та втручання у вибори до вливання брудних грошей і вербування членів Палати лордів.
Професор Іннес розповів, що його команда помітила сплеск певного типу дописів у соціальних мережах 19 березня, на наступний день після того, як з’явилося відео, на якому Кейт і Вільям виходять з продуктового магазину біля свого будинку у Віндзорі.
Один з широко розповсюджених дописів на X містив зображення з відео, з явно зміненим обличчям Кейт. У ньому запитувалося: “Чому медіа хочуть змусити нас повірити, що це Кейт і Вільям? Але, як ми бачимо, це не вони…”.
Відстеживши 45 акаунтів, які перепостили допис, дослідники зауважили, що всі вони походять від одного акаунта Master Firs. Він має ознаки російської дезінформаційної групи, відомої в галузі під назвою Doppelgänger.
З 2017 року Doppelgänger пов’язують зі створенням підроблених вебсайтів, які видають себе за справжні новинні організації в Європі та Сполучених Штатах.
Минулого тижня Управління контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США оголосило про санкції проти двох росіян та їхніх компаній за участь в операціях кібервпливу. Вважається, що вони є частиною мережі Doppelgänger.
Кейт була не єдиним членом королівської сім’ї, хто став об’єктом хвилі дезінформації. У той самий день, коли з’явилися численні пости про відео, у Telegram поширили хибне повідомлення про смерть короля Чарльза ІІІ.
Під час виборів у кількох країнах ЄС фіксувалися дипфейки, викликаючи занепокоєння щодо загрози від штучного інтелекту та потенційного втручання у виборчий процес.
У NYT зауважили, що попри те, що обізнаність про російські кампанії дезінформації зросла після президентських виборів у США в 2016 році, обсяг дезінформації та поширення брехні не зменшився.
І наголосили, що поширення чуток про Кейт є більш традиційною операцією впливу, водночас застерегли, що росіяни вдосконалюють свою тактику, оскільки уряди та незалежні дослідники стають все більш досвідченими у виявленні цієї ворожої діяльності.
- В п’ятницю, 22 березня, у відеозверненні принцеса Уельська Кейт Міддлтон повідомила, що у неї діагностували рак й вона почала хіміотерапію.
- Світові лідери висловили підтримку принцесі Уельській, які повідомила, що у неї діагностували рак.
- Букінгемський палац оголосив, що 5 лютого у короля Чарльза III діагностували рак, і він зупинить виконання своїх державних обов’язків, щоб пройти лікування.
- У вівторок, 19 березня, після аналізу зображення виявили другу королівську фотографію, яка була цифрово змінена у восьми місцях.
У грудні, коли температура зашкалює за мінус, натовпи туристів заповнюють Селище Санта-Клауса — тематичний зимовий парк поблизу Полярного кола. Вони катаються на оленячих упряжках, смакують коктейлі в крижаному барі та навіть зустрічаються зі Святим Миколаєм у Рованіемі, що називає себе “офіційною столицею Санта-Клауса”.
Європейська комісія висловила критику на адресу телемарафону «Єдині новини», зокрема щодо його фінансування з державного бюджету та об’єктивності. Брюссель у жовтні офіційно озвучив занепокоєння цією ситуацією, що може мати значні наслідки для України.
20-річна Софі Рейн стала сенсацією після того, як поділилася своїм річним доходом у $43 мільйони, отриманим завдяки публікаціям на платформі OnlyFans. Попри критику, молода модель впевнена, що її діяльність не суперечить християнським цінностям.
У Великій Британії вперше пацієнтам з апное сну встановили імплант, який за допомогою стимуляції нервів язика допомагає краще дихати під час сну. Пристрій під назвою Genio, розроблений компанією Nyxoah, контролюється через спеціальний додаток.
Юний індієць Гукеш Доммараджу став наймолодшим в історії абсолютним чемпіоном світу з класичних шахів, здобувши перемогу над Діном Ліженем із рахунком 7,5:6,5 у фіналі, що відбувся в Сінгапурі.