Росіяни створили систему для катування полонених – ГУР
Джерело: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими/Telegram
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов повідомив, що у Росії діє система катувань для українських полонених. За це відповідають окремі люди, яких спеціально навчають тортур.
Згідно з дослідженням експертів ООН, понад 95% звільнених із російського полону військовослужбовців піддавались тортурам або зазнали наслідків інших порушень Міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій.
“У більшості випадків йшлося не про застосування сили з метою отримати інформацію. Це навмисні катування, щоб зламати опір людини, зламати особистість, принизити гідність та змусити відмовитись від всього, що цінне для цієї людини. Або зламати того, хто поруч із ним”, ― сказав Андрій Юсов.
Він зазначив, що в країні-агресорці діє ціла система катувань:
“За це відповідають окремі люди. Так готують окремих “спеціалістів” ― види тортур описані, і по них вчаться. Це те, що не може собі уявити будь-який представник західної цивілізованої країни”, – розповів посадовець.
За словами пана Юсова, структури, які відповідальні за моніторинг дотримання і захист Женевських конвенцій і гуманітарного права, фактично не працюють. Йдеться про Міжнародний комітет Червоного Хреста, якого Росія позбавляє можливості працювати: не допускає до місць утримання, не залучає до підготовки й обміну.
Водночас Юсов наголосив, що позиція МКЧХ у багатьох випадках мала б бути активнішою.
“Там, де зафіксовано абсолютно кричущі приклади порушення Женевських конвенцій з боку РФ, про це має говорити не Україна як жертва, а ті структури, які відповідають за контроль дотримання й виконання Женевських конвенцій, чого в багатьох випадках немає”, ― наголосив Андрій Юсов.
Він розповів, що наразі майже 4 тисячі українців вдалося повернути додому.
“На жаль, про тисячі інших іще йдеться. І за них треба боротися: і за військових, і за цивільних”, ― підкреслив представник ГУР.
- За оцінками аналітиків, останнім часом збільшилися випадки страт українських військовополонених, які заохочують російські командири.
- Поблизу Вугледара на Донеччині російські війська розстріляли п’ятьох полонених військовослужбовців.
- Прокуратура розпочала розслідування за фактом розстрілу полонених українських захисників на Покровському напрямку.
- Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець 6 жовтня повідомив про черговий випадок воєнного злочину російських військ — розстріл беззбройних українських військовослужбовців у Нью-Йорку, що на Донеччині.
- 1 жовтня Офіс Генпрокурора повідомив про початок розслідування розстрілу 16 українських військовополонених на Покровському напрямку. Це наймасовіший відомий випадок розстрілу українських військовополонених на лінії фронту.
5 лютого міністр оборони Рустем Умєров повідомив, що обговорив із делегацією Міжурядової агенції оборонного співробітництва Чехії (AMOS) розширення оборонної співпраці.
Суд у США ухвалив рішення, дозволивши судовий розгляд проти російського Сбербанку, визнавши його фінансування бойовиків “ДНР” достатньою підставою для зняття суверенного імунітету. Позов подала сім’я 18-річного американця Куїнна Шансмана, котрий загинув унаслідок збиття літака рейсу MH17 над Донбасом у 2014 році.
У війні проти російських окупантів загинув 30-річний військовий і поет Максим Ємець. Він приєднався до Збройних Сил України ще в 19 років.
Українські десантники разом з іншими підрозділами в Курській області Росії захопили в полон 21 військовослужбовця армії окупантів.
4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.