Розвіддані свідчать, що Ізраїль готує атаку на ядерні об’єкти Ірану – CNN

Джерело: CNN

За даними американської розвідки, Ізраїль готується атакувати ядерні об’єкти Ірану навіть попри те, що Вашингтон хоче досягти угоди з Тегераном.

Такі дані CNN повідомили одразу кілька офіційних осіб, ознайомлені з останніми даними розвідки. За їхніми словами, такий крок Ізраїля може призвести до більшого розриву з президентом США Дональдом Трампом.

Атака також може спровокувати потужний конфлікт на Близькому Сході – те, чого США прагнуть уникнути, відколи спалахнула війна у Газі у 2023 році.

Посадовці кажуть, що незрозуміло, чи вирішили ізраїльські посадовці остаточно щодо ударів і що всередині уряду США не всі вірять, що така атака відбудеться. Загалом удар залежатиме від того, як Ізраїль поставиться до ядерних перемовин США та Ірану.

Водночас інше джерело зауважило, що ймовірність атаки сильно зросла за останні місяці.

“І перспектива укладеної Трампом угоди між США та Іраном, яка не виведе весь іранський уран, робить ймовірність атаки більш ймовірною”, – сказало джерело.

Низка джерел розповіли, що зростання побоювань щодо удару викликані не лише публічними та приватними заявами ізраїльських урядовців, але й перехопленими ізраїльськими повідомленнями та спостереженнями за переміщенням військ Ізраїлю. Все це може вказувати, що атака неминуча.

Два джерела повідомили, що серед військової підготовки Ізраїля, яку спостерігають Штати – переміщення авіабомб та закінчення авіаційних навчань.

Водночас не відкидається варіант, що ці ознаки також можуть бути своєрідною спробою тиску на Іран, аби той відмовився від головних позицій ядерної програми.

Трамп публічно пригрозив Ірану військовими діями у випадку невдачі з ядерною угодою, встановивши обмеження по часу щодо дипломатичних зусиль.

Мовиться про лист, який Трамп надіслав верховному лідеру Ірану аятолі Алі Хаменеї у середині березня. У ньому вказано, що угоду потрібно досягти за 60 днів. На сьогодні з моменту, коли лист було відправлено, вже минуло понад 60 днів, а з моменту перших перемовин – майже 40 днів.

Західний дипломат, який спілкувався з Трампом на початку травня розповів, що США дадуть Ірану кілька тижнів на перемовини, і якщо угоди не буде – розпочнуть військові дії. Але поки адміністрація Трампа дотримується шляху дипломатії.

Це поставило Ізраїль у непросте становище, вважає ексспівробітник розвідки Джонатан Панікофф. За його словами, глава уряду Ізраїля Біньямін Нетаньягу опинився під тиском, аби США та Іран не підписали угоду, яку його країна вважає невигідною і водночас йому потрібно не відштовхнути Трампа, з яким у нього вже напружені відносини.

“Зрештою, рішення Ізраїля залежатиме від політичних кроків США і від того, до якої угоди Трамп прийде чи не прийде з Іраном”.

На його думку, Ізраїль не ризикуватиме завдавати ударів по Ірану без згоди США.

Щодо Ірану, то він зараз перебуває у найслабшій військовій позиції за останні десятиліття. Цьому сприяли попередні атаки Ізраїля, які знищили потужності з виробництва ракет та ППО Ірану. Також Ізраїлю вдалось значно послабити проксі-сили Ірану.

Все це – на тлі слабкої економіки та санкцій. Відтак, зауважують джерела, Ізраїль бачить так зване вікно можливостей для атак по ядерних об’єктах.

Одне джерело зауважило, що США активізували збір розвідданих, аби бути напоготові надати допомогу, якщо Ізраїль все ж завдасть ударів. Та водночас повідомляється, що США поки не допомагатимуть Ізраїлю, хіба що Іран спровокує якусь серйозну ситуацію.

Інше джерело зазначило, що без підтримки США Ізраїль не знищить ядерну програму Ірану. Зокрема військам Ізраїлю потрібна дозаправка у повітрі та бомби, аби вразити об’єкти глибоко під землею.

При цьому ізраїльське джерело повідомило, що Ізраїль буде готовий до самостійної атаки, якщо США підпишуть “погану угоду” з Іраном.

“Я думаю, ймовірніше, що вони завдадуть удар, щоб спробувати розвалити угоду, якщо вони вважатимуть, що Трамп погодився на “погану угоду”. Ізраїльтяни не соромились нам про це повідомляти… як публічно, так і приватно”, – сказало ще одне джерело.

На цей час перемовини США та Ірану щодо ядерної угоди у глухому куті, оскільки Тегеран не згоден з вимогами Вашингтону припинити збагачувати уран.

Цього тижня у Європі можлива чергова зустріч представників США та Ірану, але минулі зустрічі, організовані Оманом, не принесли ніякого результату, бо Трамп не погодився на жодну пропозицію Ірану.

  • Ізраїль не виключає атаки на ядерні об’єкти Ірану в найближчі місяці, попри те, що США ведуть перемовини з Іраном і поки що не готові підтримати такий крок.
  • За повідомленням ЗМІ, Ізраїль планував атакувати ядерні об’єкти Ірану, для чого йому б знадобилась підтримка США. Однак президент Сполучених Штатів Дональд Трамп відхилив це прохання, через розбіжності всередині своєї адміністрації.

У штаті Одіша, що в Східній Індії, у шкільному класі знайшли гігантську чотириметрову змію.

Радник глави Росії Антон Кобяков під час Петербурзького міжнародного юридичного форуму заявив, що, мовляв, Радянський Союз “з юридичного погляду досі існує”. За його словами, таку думку давно висловлюють “фахівці з конституційного права” — зокрема закордонні. 

Біткоїн досягнув нового історичного максимуму на тлі просування законодавства про криптовалюти у США.

Адміністрація президента Дональда Трампа ініціювала масштабну реструктуризацію федерального уряду, що призвело до безпрецедентного відтоку досвідчених фахівців з державних установ США.

Росіяни заявили про вихід на адміністративний кордон Дніпропетровської області. Обласна військова адміністрація та OSINT-проєкт DeepState спростовують це.