Самці восьминогів отруюють партнерок під час спарювання, щоб ті їх не з’їли: дослідження

Джерело: CNN
Згідно з новим дослідженням, самці синьокільчастих восьминогів перед спарюванням вводять у серце самок потужний нейротоксин, щоб не бути з’їденими.
Самці навчилися використовувати отруту тетродотоксин (TTX), щоб знерухомлювати самок, які зазвичай вдвічі більші за них і часто поїдають своїх партнерів після спарювання.
Синьокільчасті восьминоги можуть досягати розміру до 4,5 сантиметрів, що за розмірами схоже на м’яч для гольфу.
Вони вважаються одними з найнебезпечніших морських істот завдяки своїй отруті. Згідно з даними Австралійського музею, кілька людей в Австралії загинули від укусу цих восьминогів.
Провідний автор дослідження, нейробіолог Вен-Сун Чанг з Університету Квінсленда (Австралія), зазначає, що це перший випадок використання нейротоксину для спарювання, а не для полювання чи захисту.
За словами Чанга, сексуальний канібалізм поширений серед головоногих молюсків, зокрема восьминогів, а також серед інших тварин, таких як павуки та богомоли. Він пояснив, що поїдання партнера дозволяє самцям восьминогів накопичити достатньо енергії для виробництва та висиджування яєць, при цьому називаючи самців “фінальною закускою”.
Дослідник Чанг, який раніше працював з різними видами восьминогів у своїх дослідженнях, знімав синьокільчастих восьминогів, щоб спостерігати за їхнім процесом спарювання.
Чанг розповів, що самці підходили до самок ззаду і намагалися вкусити їх у певне місце, через яке отрута ТТХ потрапляла в аорту самки.
За допомогою об’єктива великого плану Чанг помітив, що самка знерухомлювалася і припиняла дихати на близько годину, що давало самцю можливість безпечно спарюватися.
Через деякий час самка приходила до тями, і жодна з самок, за якими спостерігали під час дослідження, не померла від отруєння, що, за словами Чанга, свідчить про певну стійкість до ТТХ.
Щодо того, чому самки не з’їдають самців, Чанг пояснив: “Коли вона прокидається, вона все ще досить слабка”
Описуючи цей процес як “гонку озброєнь між статями”, Чанг зазначив, що шлюбна поведінка показує, як синьокільчасті восьминоги знайшли спосіб передавати свої гени наступному поколінню.
Науковець також скористався МРТ-сканером для отримання зображень мозку та внутрішніх органів восьминогів, виявивши, що самці мають більші отруйні залози, ніж самки, попри їхній менший розмір.
Наступним кроком він планує дослідити, чи мозок самців і самок еволюціонував по-різному внаслідок цього механізму.
- Австралійські вчені підтвердили відкриття нового, більшого та отруйнішого виду воронкоподібного павука, одного з найнебезпечніших у світі. Цей павук, прозваний “великим хлопчиком”, може досягати розміру 9 см, що значно перевищує 5 см у поширеного сіднейського виду.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.