СБУ опублікувала ексклюзивні кадри обміну військовополоненими 10 червня

Джерело: СБУ/Facebook

Служба безпеки 10 червня опублікувала ексклюзивне відео обміну полоненими, про який Україна та РФ домовилися під час другого раунду переговорів у Стамбулі 2 червня.

Усі звільнені мають важкі поранення та хвороби: ампутації, осколкові травми, проблеми із зором, інфекції та хронічні захворювання, у деяких діагностовано гепатит і туберкульоз.

Додому повернулись воїни з різних складових Сил оборони та безпеки України: Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту.

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими повідомили, що серед визволених захисників є оборонці Маріуполя, які провели у неволі понад 3 років. Крім представників солдатського та сержантського складу вдалося звільнити й офіцерів.

Як зазначив Глава нашої Держави, Україна розраховує, що будуть повністю реалізовані домовленості щодо гуманітарних питань, досягнуті в межах зустрічі в Стамбулі. Життя кожного українця – найвища цінність! – наголосили в СБУ.

З міркувань безпеки операції точну кількість звільнених осіб оголосять після завершення процесу обміну.

Додамо, 9 червня перша група військовополонених, серед яких – поранені, важкопоранені та військові до 25 років, повернулася до України.

Тоді як керівник ГУР Кирило Буданов заявив, що Україна зазнає інформаційного тиску та спроб диктату з боку Росії щодо параметрів процесу обміну полоненими.

Раніше стало відомо, що російська влада створила систему підпільних тюрем для утримання українських військовополонених.

Додамо, вже на початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада дозволила й санкціонувала систематичні катування українських військових та цивільних полонених у російських в’язницях.

Чергові підтвердження оприлюднив WSJ, базуючись на інтерв’ю з двома колишніми російськими тюремними охоронцями та одним представником тюремного медичного персоналу з Росії.

Будьте жорстокими, не жалійте їх, – такі настанови давав тодішній начальник тюрем Санкт-Петербурга генерал-майора Ігор Потапенко підрозділу російських тюремників у березні 2022 року.

Згідно зі свідченнями тюремників, вказівки Потапенка підлеглі сприйняли як дозвіл керівництва на насильство, яке у поводженні з українцями вивели “на новий рівень”.

Розповіді колишніх російських тюремників, які втекли з Росії та увійшли до програми захисту свідків після того, як дали свідчення Міжнародному кримінальному суду – підтверджені офіційними документами, інтерв’ю з колишніми українськими в’язнями, а також свідченнями голови правозахисної організації Gulagu.net Володимира Осєчкіна, який допоміг тюремникам виїхати з Росії та дати свідчення МКС.

Свідчення тюремних охоронців також віддзеркалюють неодноразові заяви та звіти організацій системи ООН про “поширені та систематичні” тортури українських військовополонених росіянами.

Як зазначає американський Інститут дослідження війни (ISW), повідомлення про тортури українців у російських тюрмах “демонструють ступінь причетності російської влади до цих воєнних злочинів”, так само як і страти українських військовополонених на полі бою свідчать про співучасть російських командирів у цих злочинах.

Раніше журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.

Довідка. За даними Офісу президента України станом на 1 травня, у Росії утримують близько 8 000 українських військовополонених та понад 16 тисяч цивільних українців. 

У перший день міжнародного фестивалю Art Basel Unlimited 2025 на підлозі біля диптиха “Вперед II” російського художника Еріка Булатова невідомі написали “Russia is a terrorist state”.

Міноборони розробляє проєкт постанови Кабінету Міністрів України, котрий передбачає порядок і розміри грошової винагороди для військовослужбовців за впровадження та використання інноваційних розробок.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 червня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 136 бойових зіткнень.

Верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас, виступаючи перед депутатами Європарламенту у Страсбурзі, заявила, що Росія планує розширити театр воєнних дій у Європі, про що свідчать безпрецедентні військові витрати. 

На війні проти росіян загинув 26-річний український легкоатлет Віталій Римарук, котрий спеціалізувався на метанні диска. Спортсмен служив у спецпідрозділі “Омега”.