Шість спроб за дев’ять місяців: Історія 10-річної дитини, котра вирвалася з окупації РФ
Джерело: Дар’я Касьянова/Facebook
Програмна директорка міжнародної благодійної організації СОС Дитячі містечка Україна, голова правління Української мережі за права дитини, Дар’я Касьянова розповіла історію 10-річної дівчинки, котра через 9 місяців і 6 спроб змогла повернутися до своїх батьків.
Найчастіше від іноземних журналістів ми отримуємо запит на інформацію і історії дітей, які були депортовані. Але кожного разу розповідаючи історії наших дітей ми показуємо, що вже давно немає різниці, де знаходиться дитина — в РФ або в окупації, — пояснила Касьянова.
За словами захисниці прав дітей, один із найскладніших випадків був пов’язаний з окупованою територією. Так, у перші місяці війни дитина потрапила до родички в село, що знаходилося трохи далі від бойових дій. Однак вже кілька тижнів по тому село потрапило під жорстку окупацію.
Мама дівчинки намагалася повернути її, здійснивши першу спробу через Білорусь, проте її затримали, допитали та депортували. Кожна наступна спроба вивезти дитину вимагала нових документів, організації перевезення та великих зусиль.
Тож, лише через дев’ять місяців, після численних перешкод і шести спроб, вдалося евакуювати дитину на підконтрольну Україні територію.
Лише за 9 місяців після 6 спроб (це кожен раз новий пакет документів, пошук і оплата перевізника та багато іншого) ми вивезли дівчинку в Україну до батьків. З речей у дівчинки була валіза, яку вона весь час тримала з собою. Там були молитовні книжки, що залишилися від бабусі, яка померла. Вона їх не читала, але вважала, що варто хоч щось привести батькам з їх рідного села на згадку, – розповіла Касьянова.
Додамо, 17 березня 2023 року досудова палата Міжнародного кримінального суду у Гаазі, юрисдикцію якого Москва не визнає, видала ордер на арешт російського лідера Володимира Путіна у зв’язку з депортацією українських дітей до Росії під час повномасштабної війни проти України.
Зауважимо, за даними Міністерства внутрішніх справ України, внаслідок повномасштабної війни РФ проти України, понад 19 тисяч українських дітей примусово депортовано до Росії.
- Близько 30 європейських країн, а також Австралія і Канада звернулися до Міжнародного суду ООН в Гаазі з проханням ухвалити рішення, що Суд має юрисдикцію для розгляду по суті позову України проти Росії, в якому Україна обвинувачує РФ у зловживанні Конвенцією про запобігання злочину геноциду з метою створення приводу для повномасштабного вторгнення, яке відбулося 24 лютого 2022 року.
- Понад 75 країн “зобов’яжуться вжити заходів для припинення використання їжі як зброї війни та голодування цивільного населення як тактики ведення війни”, підтримавши складене комюніке Організації Об’єднаних Націй.
- Держсекретар США Ентоні Блінкен, виступаючи на засіданні Ради Безпеки ООН стосовно продовольчої безпеки, наголосив, що кожен член Організації Об’єднаних Націй має сказати Москві: “досить”.
- У Міністерстві закордонних та європейських справ Франції “рішуче засудили” хвилю російських обстрілів української портової інфраструктури, заявивши, що РФ свідомо призводить до світової продовольчої кризи.
- Згідно зі звітом міжнародної юридичної компанії з прав людини Global Rights Compliance, Росія активно готувалася викрасти запаси зерна та заморити українське населення за кілька місяців до того, як Володимир Путін наказав здійснити повномасштабне вторгнення. Докази “високо скоординованого рівня попереднього планування” будуть надані Міжнародному кримінальному суду, і GRC сподівається, що це призведе до першого міжнародного судового переслідування Путіна за воєнний злочин “використання голоду як інструменту війни”.
25 лютого президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, обговоривши результати контактів з партнерами. Також сторони узгодили спільні наступні кроки.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 лютого. З початку доби відбулося 90 бойових зіткнень.
У Білорусі триває масштабна перевірка боєготовності збройних сил, у межах якої мобілізовують військовозобов’язаних, а підприємства передають техніку у розпорядження армії. Військових, техніку та боєприпаси перевозять залізничними ешелонами.
Кремль підтвердив пропозицію глави Росії Володимира Путіна щодо співпраці з США у сфері видобутку рідкоземельних металів. Попри багаторічні зусилля російської пропаганди по демонізації образу США, прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив про “широкі перспективи” економічної та інвестиційної співпраці між країнами.
Програмна директорка міжнародної благодійної організації СОС Дитячі містечка Україна, голова правління Української мережі за права дитини, Дар’я Касьянова розповіла історію 10-річної дівчинки, котра через 9 місяців і 6 спроб змогла повернутися до своїх батьків.