Шість спроб за дев’ять місяців: Історія 10-річної дитини, котра вирвалася з окупації РФ

Джерело: Дар’я Касьянова/Facebook

Програмна директорка міжнародної благодійної організації СОС Дитячі містечка Україна, голова правління Української мережі за права дитини, Дар’я Касьянова розповіла історію 10-річної дівчинки, котра через 9 місяців і 6 спроб змогла повернутися до своїх батьків.

Найчастіше від іноземних журналістів ми отримуємо запит на інформацію і історії дітей, які були депортовані. Але кожного разу розповідаючи історії наших дітей ми показуємо, що вже давно немає різниці, де знаходиться дитина — в РФ або в окупації, — пояснила Касьянова.
Вона додала, що є такі окуповані території, з яких неможливо вирватися навіть сім’ям, тим більше якщо дитина втратила батьків чи опікунів.

За словами захисниці прав дітей, один із найскладніших випадків був пов’язаний з окупованою територією. Так, у перші місяці війни дитина потрапила до родички в село, що знаходилося трохи далі від бойових дій. Однак вже кілька тижнів по тому село потрапило під жорстку окупацію.

Мама дівчинки намагалася повернути її, здійснивши першу спробу через Білорусь, проте її затримали, допитали та депортували. Кожна наступна спроба вивезти дитину вимагала нових документів, організації перевезення та великих зусиль.

Тож, лише через дев’ять місяців, після численних перешкод і шести спроб, вдалося евакуювати дитину на підконтрольну Україні територію.

Лише за 9 місяців після 6 спроб (це кожен раз новий пакет документів, пошук і оплата перевізника та багато іншого) ми вивезли дівчинку в Україну до батьків. З речей у дівчинки була валіза, яку вона весь час тримала з собою. Там були молитовні книжки, що залишилися від бабусі, яка померла. Вона їх не читала, але вважала, що варто хоч щось привести батькам з їх рідного села на згадку, – розповіла Касьянова.

Додамо, 17 березня 2023 року досудова палата Міжнародного кримінального суду у Гаазі, юрисдикцію якого Москва не визнає, видала ордер на арешт російського лідера Володимира Путіна у зв’язку з депортацією українських дітей до Росії під час повномасштабної війни проти України.

Зауважимо, за даними Міністерства внутрішніх справ України, внаслідок повномасштабної війни РФ проти України, понад 19 тисяч українських дітей примусово депортовано до Росії.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.