Скандал з в.о. мера у Борисполі: самовільне захоплення влади чи незнання законів?

У вересні 2023 року мер Борисполя Володимир Борисенко, попри статус багатодітного батька, доєднався до лав захисників України. Нині він боронить державу на одному з напрямків фронту. 

10 листопада, на сорок шостій позачерговій сесії Бориспільської міської ради, депутати проголосували за увільнення Борисенка від виконання посадових обов’язків на час мобілізації у межах його каденції “згідно з вимогами чинного законодавства та таким, що не має можливості здійснювати свої повноваження на час його перебування на військовій службі за призовом по загальній мобілізації (в межах каденції)”. За це проголосувало 25 депутатів, проти – 0, “утрималися” – 1, не голосувало – 5. 

Згідно з частиною 2 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, у разі неможливості здійснення міським головою своїх повноважень, повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. У цьому випадку йдеться про місцевого депутата від партії “Слуга народу” Владислава Байчаса, який також виконує функцію секретаря Бориспільської міськради.

З такою розв’язкою не згоден один із заступників міського голови міста – Віталій Горкун, з чого й розгорівся внутрішній конфлікт, який вийшов далеко поза межі ОТГ. 

Букви з’ясовували ситуацію.

Позиція Віталія Горкуна

Володимир Борисенко, стаючи до лав до ЗСУ, передав свої повноваження одному з заступників – Віталію Горкуну. Одначе, 16 листопада, посилаючись за ч. 2 статті 42 ЗУ “Про МСУ”,  Владислав Байчас зареєстрував себе в державному реєстрі керівником міськради та головою виконавчого комітету. 

Як пояснив Горкун виданню Кореспондент.net, такі дії були вчинені на підставі рішення міської ради від 10.11.2023 року Про взяття до відома повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одначе, згідно з його словами, міськрада не надавала секретареві жодних повноважень для виконання таких функцій.

Заступник мера Горкун стверджує про буцімто підміну юридичних понять і оскаржує дії секретаря. Відповідну інформацію він передав голові Київської ОВА, а також подав заяви до правоохоронних органів, скарги до Мін’юсту та Генерального прокурора України.

Про голосування, яке відбулося 10 листопада, Горкун написав

Позачергова сесія, яка відбулася в пʼятницю, виявилася цікавою не тільки відхиленням правок про відсторонення депутатів, які були раніше в Партії регіонів, партії яка привела в нашу країну війну. Партія яка хотіла злити нашу країну рашці, як це зробив Лукашенко з Білорусією”.

Допис на підтримку Віталія Горкуна опублікував блогер, волонтер з БФ Сергія Притули, а нині – військовослужбовець ЗСУ Роман Сініцин. Він повідомив, що Горкун виконував обов’язки мера згідно з законом і волею самого міського голови. Своєю чергою, секретаря міськради Сініцин звинуватив у самовільному захопленні влади

Байчас фактично власноруч, в обхід Закону позбавив повноважень мера та самозахопив владу, видавши розпорядження про початок виконання  собою обов’язків міського голови та дивним чином зареєструвавши себе у державному реєстрі. Тим самим, самопроголосив себе фактично мером Борисполя”.

Роман Сініцин наголосив, що у мера Борисенка забрали повноваження – він їх не складав, а Байчас своїми діями порушив закон. 

Віталій Горкун вподобав допис волонтера, що дає підстави вважати, що з даними формулюваннями чиновник погоджується.

Сам Роман Сініцин та Сергій Притула у 2020 році під час виборів агітували мешканців Борисполя віддати свій голос за Віталія Горкуна як очільника місцевого осередку партії “Голос”.

Позиція Владислава Байчаса 

Секретар Бориспільської міської ради назвав публічні звинувачення Горкуна “дискредитацією Бориспільської громади”, а розповсюджену інформацію – неправдивою.

Ініціатори цієї брудної кампанії спеціально уникають цитування норм Закону. Тому змушений заявити наступне: Міським головою Борисполя був і залишається Володимир Борисенко. Його повноваження не припинено”, – заявив Байчас. 

Владислав Байчас посилається на норми ч. 2 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”:

Закон визначає лише одну посадову особу місцевого самоврядування, яка на тимчасовій основі здійснює повноваження міського голови. При цьому Закон не містить винятків, обмежень чи застережень до обсягу повноважень сільського, селищного, міського голови, які тимчасово повинен здійснювати секретар ради”.

Секретар міськради наголосив, що закон не містить вимог щодо обов’язкового прийняття місцевою радою рішення про покладення на секретаря ради здійснення повноважень голови відповідної ради. Подібний перехід повноважень передбачений напряму самим законом “Про місцеве самоврядування в Україні”. 

Враховуючи вищеперелічені аргументи, Владислав Байчас спростовує заяви стосовно самовільного захоплення влади, оскільки, за його словами, діяв у межах чинного законодавства. 

Позиція мера Борисполя 

Міський голова Борисполя Володимир Борисенко, який зараз перебуває на війні, дізнався про напругу в міськраді через дзвінки та повідомлення. Постійно стежити за ситуацією в місті та у країні в цілому він не може через участь у бойових діях. 

Аби роз’яснити ситуацію для громади, законно обраний мер записав відеоповідомлення та розмістив його у Facebook:

“У нас в місті є рада, у нас в місті є виконком – це два незалежні органи, які функціонують [незалежно] один від одного і в унісон працюють на благо нашої громади. І рада, і виконком зараз функціонують. За раду зараз, у мою відсутність, відповідає секретар міськради, за виконком, згідно з моїм розподілом, має відповідати Горкун Віталій Володимирович”. 

Разом з тим, міськрада послідувала частині другій статті 42 ЗУ “про МСУ”, яка описує комплекс заходів на випадок, якщо мер не може виконувати своїх зобов’язань (мобілізація входить до переліку таких ситуацій). Так, згідно з цим законом, і за радою, і за виконкомом міська рада закріпила секретаря Владислава Байчаса. 

Добре це чи погано – покаже лише час”, – переконаний міський голова. 

Борисенко додав, що нагальними проблемами України є підготовка до зими та перемоги на фронті:

Тому, шановні чиновники, депутати, заступники, секретарю: готуємо нашу країну до перемоги, готуємо наше місто до зими. Не відволікаємося на будь-які міжусобиці”.

Він додав, що вестися на провокації ворога, який буде розхитувати ситуацію, не можна – необхідно працювати злагоджено на благо міста. А також закликав “розумників” і “розумниць” послідувати його прикладу та мобілізуватися до лав ЗСУ. 

Коментарі депутатів Бориспільської міської ради

Букви звернулися за коментарями до депутатів міськради Борисполя – Іллі Луціва (Європейська Солідарність) та Ігоря Шалімова (лідера місцевої фракції “Слуга народу”). 

Правове підґрунтя конфлікту 

У спілкуванні обидва депутати послалися на частину 2 статті 42. За словами Шалімова, рішення діяти згідно з цією статтею прийнято спільно з юристами міської ради. Обидва стверджують: процедура передачі повноважень секретареві Владиславу Байчасу не була ніяк порушеною.

До того, закон не передбачає для виборних посад формулювання “тимчасовий виконувач обов’язків”, зокрема це стосується посади міського голови. Одначе, за словами Луціва, саме так заступник Борисенка, Горкун донедавна підписувався. Нині ж обов’язки мера виконує секретар, але підписується він саме як секретар міськради, хоч його підпис рівнозначний підпису мера. 

В одному з коментарів місцевому ЗМІ “Вісті” після голосування депутатів про увільнення мера Горкун заявив: “Питання про увільнення міського голови Володимира Борисенка не вносилося до порядку денного. Бориспільський міський голова Володимир Борисенко не писав жодної заяви на увільнення”.

Одначе, Буквам Ігор Шалімов повідомив, що мер Борисполя особисто просив голів фракцій проголосувати за своє увільнення. 

Букви запитали думки депутатів міськради щодо тверджень опонентів про “самовільне захоплення влади” секретарем міськради Владиславом Байчасом. 

Ілля Луців категорично не згоден із таким формулюванням: 

Самовільне захоплення влади – це коли людина з вулиці прийшла та захопила владу. Станом на сьогодні є міська рада, яка контролює роботу виконкому. Заступник міського голови – це виконком, який підпорядковується міській раді. Міськрада складається з депутатів, яких обирає народ. Серед депутатів саме депутати обирають свого керівника – секретаря. Тобто, це є виборною посадою, як і мер (якого також обирав народ). А от заступники мера – це люди, призначені мером, яких не обирали жителі громади. Тому якщо говорити про “самовільне захоплення влади” – то це радше про те, що з іншої сторони”. 

Луців додав, що обов’язків мера ніхто не захоплював, оскільки він як багатодітний батько гіпотетично може в будь-який час повернутися з фронту назад у місто. І тоді секретар втрачає набуті повноваження та повертається до своїх попередніх обов’язків. Поняття “захоплення влади” не передбачає таких опцій. 

Шалімов підтвердив слова колеги: 

Якщо він [Борисенко – прим ред.] завтра демобілізується, за ним зберігається робоче місце, і він входить на посаду, як усе було і до мобілізації”.

Щобільше, секретаря можна замінити, навіть під час виконання обов’язків мера. У будь-який час депутати міської ради можуть організувати відповідну процедуру та реалізувати, зібравши необхідні 14 підписів. Своєю чергою, заступника мера Горкуна, за словами депутата від “ЄС”, станом на зараз депутати міськради звільнити або замінити не можуть. 

Як зауважив Ілля Луців, згідно з законом України, у деяких випадках функції мера по виконавчому комітету може виконувати саме його заступник з питань виконавчого комітету. Одначе, станом на сьогодні всі заступники міського голови саме рівнозначні – тож навіть згідно з цим положенням закону посада заступника Віталія Горкуна не відповідає вимогам для виконання функцій мера.

Ставлення колег до конфлікту між заступником мера Горкуном і секретарем Байчасом  

За словами Іллі Луціва, можливий наслідок конфлікту – впровадження воєнної адміністрації на території громади. 

Як на мене, її варто було впроваджувати по всій Україні ще на початку війни – тоді не було б стадіонів, бруківки тощо. Але якщо станом на сьогодні одні громади матимуть міських голів, а інші – міську адміністрацію, вважаю, що це не зовсім буде справедливо”. 

Зараз місцева громада вимагає від міської влади виділяти більше коштів на ЗСУ (на цих акціях протесту був і сам Ілля Луців), і в понеділок, 27 листопада, планується голосування, у випадку успішності якого українським захисникам на лінію фронту будуть передані дрони. 

У разі створення Бориспільської міської воєнної адміністрації, згідно з нормами закону “Про правовий режим воєнного стану”, повноваження обраних мешканцями Бориспільської ОТГ міського голови та депутатів перейдуть до призначеного президентом очільника МВА.

Ігор Шалімов стверджує: колеги не сприймають того, що зараз робить один із заступників Борисенка. 

Для нас незрозумілі дії заступника міського голови. У нас, взагалі, декілька заступників – здається, чотири. Це слава Богу, що тільки один сказав, що він – міський голова. Чому інші не сказали? Може, вони ще не знають, що так можна було, я не знаю”, – обурюється депутат.

Він наголосив, що депутатський корпус не сприймає таких методів боротьби за владу, тим паче у період війни. До того ж, заступник міського голови має достатньо повноважень і чимало роботи згідно зі своєю чинною посадою. 

Також Ігор Шалімов розповів, що мер Борисенко, наскільки це дозволяють умови війни, тримає контакт з депутатами міської ради та особисто щодня спілкується з секретарем міськради, при будь-яких питаннях він виходить на зв’язок. 

За словами очільника місцевої фракції “Слуги народу”, сам міський голова шокований конфліктом, так само як і решта його заступників – колег Горкуна. 

Давайте у нас в країні усі заступники назвуть себе мерами! Міський голова – це виборна посада, його обирають люди. І не може бути за законом міським головою людина, яку не обрали”, – наголосив Шалімов. 

Станом на зараз, міськрада Борисполя стабільно функціонує у тому вигляді, в якому є, голосування здійснюються цивілізованим шляхом у складі понад  90% депутатів. На фоні цього всього дії та заяви заступника мера вибиваються з загальної картини демократичного міста. 

Ми ж живемо не в банановій республіці, де комусь щось хочеться – і так усі повинні робити. У нас є закони, і треба першочергово дотримуватися букви закону”, – говорить Ігор Шалімов.

Як і мер у своєму відеозверненні, Ігор Шалімов зауважив, що розхитування конфлікту в інформаційному полі грає лише на руку ворогу. Одначе, як він сам, так і його оточення доволі оптимістичні у своїх прогнозах: “місто живе і далі буде жити”.

 

Згідно з коментарями місцевих депутатів і твердженнями мера, усі дії секретаря міської ради Владислава Байчаса є юридично обґрунтованими. Разом з тим, у розголосі конфлікту в соцмережах і ЗМІ вони вбачають загрозу для спокійного життя ОТГ. Заступник мера Віталій Горкун не відповів на звернення видання, а дописів у його соцмережах не було з 18 листопада. 

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.

Директор ЦРУ Вільямс Бернс розповів про перспективу спалаху ядерної війни на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Португалія активно лобіює приєднання України до Європейського Союзу і хоче, щоб блок почав готуватися до можливого вступу.