Снайпер на псевдо «Привид» знищив 113 росіян – як його елітний підрозділ полює на ворога
Джерело: Insider
На околицях Бахмута елітна група снайперів непомітно пересувається лісами та полями, знищуючи російські цілі.
Це не схоже на американські фільми, які романтизують роботу снайперів і показують її як дуже гламурну, – розповідає командир з позивним “Привид”. – Ми працюємо 24 години на добу, не розрізняємо день і ніч. Вихідних немає, – говорить він. – Ти повністю виснажений, з тебе витиснуті всі соки, а коли повертаєшся із завдання, ти ні на що нездатний.
Під час відео дзвінка з околиць Бахмута “Привид” закрив нижню половину свого обличчя, щоб його неможливо було впізнати.
За його словами, за останні дев’ять місяців його підрозділ вразив 558 цілей, і він особисто знищив 113. Кількість ворожих солдатів, яких, за словами Привида, вони вбили, дорівнює кількості цілого батальйону.
В історії сучасних війн є розповіді про майже міфічних снайперів, які вражали десятки ворожих цілей з точністю лазера.
“Привиди Бахмута”, які отримали свою назву від позивного свого командира, також мають лякаючу репутацію.
Цього літа кореспондент BBC і оператор відвідали підрозділ у їхньому базовому таборі. Команда зазвичай полює на важливі цілі. Після знищення цілі вони вбивають інших російських солдатів, яких бачать поблизу.
Нас кидають у найгарячіші точки, – каже він. – Коли планується наступ або контрнаступ, наше завдання – зайти першими і зачистити територію.
Вони вирушають на завдання в легкоброньованих Humvee, а потім тихо йдуть до своїх цілей пішки.
Постріли записуються в електронному вигляді через приціли їхніх гвинтівок, і команда продовжує спостерігати за цілями протягом трьох-п’яти годин після вбивства, щоб переконатися, що вони мертві.
Привид зазначив, що всі їхні завдання запам’ятовуються і є небезпечними, але найважче, коли ціль – інший снайпер.
Це завдання – полювати на мисливця, – розповідає він.
Команда вражає цілі починаючи з відстані приблизно 80 метрів, а їхня остання підтверджена ціль була на відстані 2,5 кілометра, каже “Привид”. Ця відстань приблизно втричі перевищує довжину найвищої будівлі в світі, Бурдж-Халіфа в Дубаї, і входить в число найдальших снайперських пострілів в історії.
Їх основною зброєю є американська гвинтівка Barrett M107A1. Вони також використовують Barrett MRAD і деякі українські гвинтівки, зокрема UAR-10 і Snipex Alligator.
Insider зв’язався з “Привидом” через окрему президентську бригаду, до складу якої входить його снайперський підрозділ. “Привид” не став розкривати, скільки бійців у його підрозділі, але натякнув, що їх кілька десятків.
Підрозділ проходив інтенсивну підготовку протягом 10 місяців, перш ніж прибути до Бахмута в лютому, де вони залишаються досі.
Хоча влучна стрільба є, звичайно, життєво важливою навичкою, говорить “Привид”, але його робота – це набагато більше, ніж мистецтво пострілу. Він розповідає, що 10% тренування було зосереджено на навчанні стріляти, а 90% – на тому, як вижити.
Ти вчишся рахувати, це математика. Ти вчишся маскуватися, дізнаєшся про навколишнє середовище. Ти можеш чудово стріляти, але якщо ти не можеш вижити, це не має значення, – каже він.
Привид особисто відбирав членів свого підрозділу та говорить, що віра у свою справу є однією з найважливіших якостей.
Хоробрість – це те, що можна виховати, – сказав він. – Треба бути міцним, треба бути дуже витривалим, дуже зосередженим, психологічно дуже витривалим і бути патріотом. Патріотизм дуже важливий, тому що людина має розуміти, для чого вона це робить.
Він сказав, що його не турбує вбивство, тому що він мотивований вищою метою.
Ми не страждаємо психологічно, тому що ми захищаємо свій дім і робимо шляхетну справу. Це просто робота, – говорить він.
Попри роботу на найважчих ділянках фронту, “Привид” стверджує, що він не втратив жодної людини. За його словами, лише він та ще один снайпер були поранені в боях. Під час виконання завдання в Бахмуті біля нього розірвалася міна, осколки поранили його в ногу, через що він провів у лікарні 12 днів.
Привид вважає, що секрет їхнього успіху в тому, що їхня команда є самодостатньою та згуртованою – вони залишаються разом і завжди вирушають на завдання як єдине ціле.
Я абсолютно впевнений у кожній людині, яка працює зі мною, – говорить він. – Ми абсолютно самостійні. Кожен елемент нашого завдання виконується власними силами – у нас є свої водії, є свої майстри по ремонту машин, усе, що ми робимо, ми робимо самі. Ми не покладаємося ні на кого стороннього. Тому, можливо, ми всі досі живі й разом.
Підрозділ все ще діє навколо Бахмута, який був місцем найтриваліших і найкривавіших боїв цієї війни. Російські найманці з групи “Вагнер” в травні взяли місто під контроль після запеклої боротьби, і відтоді воно залишається під контролем Росії.
Минулими місяцями Україна активізувала наступальні операції навколо міста в межах контрнаступу з метою повернення окупованих Росією територій.
“Привид” сказав, що бойові дії тепер перемістилися з середини міста на поля в прилеглих районах. Він пояснив, що обидва типи бойових дій сповнені унікальних викликів. У міських боях захищають стіни, але вас обстрілюють ракетами, і ви повинні змінювати позиції кожні 10-15 хвилин.
У польових умовах це зовсім інша гра – снайпери повинні бути дуже добре замасковані і можуть провести до 16 годин в очікуванні на одній позиції. Робота важка, як фізично, так і морально, і небезпечна, оскільки підрозділ часто діє в радіусі дії російської артилерії. Попри їхню майстерність та ефективність, Привид акцентував, що вони люди, які відчувають страх, як і будь-хто інший.
Поки у нас є страх, ми поводимося як люди, – сказав він. – Як тільки хтось втрачає страх, це початок кінця.
Коли вони повертаються на свою базу з лінії фронту, вони мають можливість відчути моменти нормального життя. У вільний час “Привид” любить писати та співати пісень і розмовляє зі своєю маленькою дочкою телефоном.
Він розповів, що підрозділ підтримує свій моральний дух за допомогою своєї улюблениці хаскі Лоли, яку “Привид” назвав своїм “антидепресантом”.
В іншому житті “Привид” був підприємцем. Він сказав, що взяв до рук зброю, коли Росія анексувала український Крим у 2014 році. Тоді “я став тим, ким я є”, – каже він.
У 2016 році його готували як снайпера інструктори зі США, Великої Британії, Канади та Литви.
Раніше він був відомий як Каспер і зазначив, що отримав позивний “Привид”, коли Росія вдерлася в Україну в лютому 2022 року.
Люди називали мене Каспер – ви пам’ятаєте мультфільм про маленького синього, доброго привида Каспера? Так мене звали. Але потім, коли в лютому 2022 року почалася війна, я став злим привидом. Тож я більше не Каспер, – сказав він зі сміхом.
- На Луганському напрямку снайпери Сил Спеціальних Операцій ЗСУ взяли в полон 19 окупантів без єдиного пострілу.
- Ярослава Журавель, дочка загиблого у 2020 році сержанта ЗСУ Ярослава Журавля, мріє стати військовослужбовицею. Дівчина планує продовжити шлях батька та нині опановує військову справу у ліцеї імені Івана Богуна.
- Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук наголосила, що гуманітарні та волонтерські організації теж мають сформувати свій кадровий резерв для майбутньої роботи у звільненому від російських загарбників Криму.
Генштаб оприлюднив відео, на якому 14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого демонструє успішну операцію на Куп’янському напрямку. Українські захисники знищили бронетанкову групу противника, атакувавши п’ять одиниць техніки, серед яких танки та БМП.
У Польщі до Українського легіону станом на сьогодні вже подали більше тисячі заяв, повідомив посол України у Польщі Василь Боднар.
На повномасштабній війні РФ проти України загинув ще один грузинський боєць Бадрі Кварацхелія. Інформацію підтвердили у МЗС Грузії.
22 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо прилетів з візитом до Росії. Наразі триває офіційна зустріч між ним та главою РФ Володимиром Путіним у Кремлі.
Обраний президент США у своїй передвиборчій кампанії обіцяв швидко покласти край російсько-українській війні. Responsible Statecraft припускає, що може розглянути нестандартні підходи, а саме використання арктичних питань для переговорів із Росією.