Соцмережу Х звинувачують в поширенні дезінформації про війну між Ізраїлем та ХАМАС

Джерело: Newsweek

Згідно з аналізом NewsGuard, через соціальну мережу X, власником якої є Ілон Маск, просувалися одні з найвідоміших фейків щодо бойових дій між ЦАХАЛ та палестинськими бойовиками.

Зокрема майже три чверті найбільш “вірусних” дописів поширювалися “перевіреними” обліковими записами X Premium.

Як пояснили у виданні, платна підписка, яку Маск заснував для верифікації акаунтів на платформі в березні 2023 року (місячна оплата становить 8 доларів на місяць), здається, не спрацювала.

При цьому відомо, що дописи в таких преміум-акаунтах мають пріоритетність за алгоритмом X. Тобто їх користувачам показують першими, саме цю інформацію пропонують у відповідях за результатами того чи іншого пошуку.

“Таке рішення Маска стало справжнім подарунком для ботів, які розповсюджували дезінформацію про війну між Ізраїлем і ХАМАС. Їм вдалося охопити більшу аудиторію користувачів для поширення фейків, не заплативши за це вартість навіть одного квитка в кіно”, – йдеться в матеріалі.

Так, впродовж першого тижня конфлікту між ЦАХАЛ та ХАМАС (з 7 по 14 жовтня) NewsGuard проаналізував 250 найбільш активних постів, які просували один з 10 найбільш поширених неправдивих або необґрунтованих наративів, пов’язаних з війною. Результати показали, що 186 з цих 250 дописів – 74% – були поширені обліковими записами, “перевіреними” X.

Найбільш неправдиві фейки, які поширювалися через X:

  • Україна продала зброю ХАМАСу;
  • Ізраїль вбив 33 000 палестинських дітей з 2008 року;
  • На відео – ізраїльські та палестинські діти в клітках;
  • На відео з’явилися ізраїльські високопосадовці, захоплені в полон ХАМАС;
  • Православна церква Святого Порфирія в Газі була зруйнована/церква Порфирія в Газі була зруйнована в результаті ізраїльського бомбардування;
  • На відео бойовики ХАМАС святкують викрадення ізраїльського малюка;
  • CNN інсценувала кадри нападу на свою знімальну групу в Ізраїлі;
  • У доповідній записці Білого дому повідомляється, що США схвалили виділення Ізраїлю допомоги у розмірі 8 мільярдів доларів;
  • Ізраїль інсценував смерть дитини, яка загинула від удару ХАМАСу;
  • Теракт ХАМАС стався під “фальшивим прапором”, його здійснив Ізраїль або Захід.

Загалом публікації, які містили ці міфи, отримали 1 349 979 поширень і були переглянуті понад 100 мільйонів разів у всьому світі лише за один тиждень.

При цьому вказано, що NewsGuard також виявила неправдиві або необґрунтовані дані про Ізраїль та ХАМАС, які розповсюджувалися через інші соціальні мережі, серед яких – Facebook, Instagram, TikTok, Telegram тощо.

“Однак саме X була чи не єдиною платформою, яка публічно заявляла про битву з дезінформацією. Перш ніж подібні фейки стали “вірусними” на інших платформах, спочатку їх підхоплювала саме X Маска”, – зазначено в матеріалі.

  • Соціальну мережу X, раніше відому як Twitter, власником якої є Ілон Маск, назвали найбільшим джерелом поширення дезінформації. Відтак Європейський Союз закликав платформи посилити свою пильність у боротьбі з російською “війною ідей”.
  • Ілон Маск став головним ворогом європейського суспільства після нападу ХАМАСу на Ізраїль, оскільки платформа X пропонувала користувачам “моторошні зображення, політично мотивований неправдивий контент і терористичну пропаганду”, які, на думку влади, порушують як політику соцмережі, так і закони Європейського Союзу.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх відносин та політики Кая Каллас зауважила, що Європейський союз розробляє альтернативну стратегію збереження економічного тиску на Росію у разі, якщо нова адміністрація США Дональда Трампа послабить або відмовиться від підтримки України.

Виконувач обов’язків генерального прокурора Олексій Хоменко вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо народного депутата від групи “Довіра” Сергія Шахова.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.