Соцмережу Х звинувачують в поширенні дезінформації про війну між Ізраїлем та ХАМАС

Джерело: Newsweek

Згідно з аналізом NewsGuard, через соціальну мережу X, власником якої є Ілон Маск, просувалися одні з найвідоміших фейків щодо бойових дій між ЦАХАЛ та палестинськими бойовиками.

Зокрема майже три чверті найбільш “вірусних” дописів поширювалися “перевіреними” обліковими записами X Premium.

Як пояснили у виданні, платна підписка, яку Маск заснував для верифікації акаунтів на платформі в березні 2023 року (місячна оплата становить 8 доларів на місяць), здається, не спрацювала.

При цьому відомо, що дописи в таких преміум-акаунтах мають пріоритетність за алгоритмом X. Тобто їх користувачам показують першими, саме цю інформацію пропонують у відповідях за результатами того чи іншого пошуку.

“Таке рішення Маска стало справжнім подарунком для ботів, які розповсюджували дезінформацію про війну між Ізраїлем і ХАМАС. Їм вдалося охопити більшу аудиторію користувачів для поширення фейків, не заплативши за це вартість навіть одного квитка в кіно”, – йдеться в матеріалі.

Так, впродовж першого тижня конфлікту між ЦАХАЛ та ХАМАС (з 7 по 14 жовтня) NewsGuard проаналізував 250 найбільш активних постів, які просували один з 10 найбільш поширених неправдивих або необґрунтованих наративів, пов’язаних з війною. Результати показали, що 186 з цих 250 дописів – 74% – були поширені обліковими записами, “перевіреними” X.

Найбільш неправдиві фейки, які поширювалися через X:

  • Україна продала зброю ХАМАСу;
  • Ізраїль вбив 33 000 палестинських дітей з 2008 року;
  • На відео – ізраїльські та палестинські діти в клітках;
  • На відео з’явилися ізраїльські високопосадовці, захоплені в полон ХАМАС;
  • Православна церква Святого Порфирія в Газі була зруйнована/церква Порфирія в Газі була зруйнована в результаті ізраїльського бомбардування;
  • На відео бойовики ХАМАС святкують викрадення ізраїльського малюка;
  • CNN інсценувала кадри нападу на свою знімальну групу в Ізраїлі;
  • У доповідній записці Білого дому повідомляється, що США схвалили виділення Ізраїлю допомоги у розмірі 8 мільярдів доларів;
  • Ізраїль інсценував смерть дитини, яка загинула від удару ХАМАСу;
  • Теракт ХАМАС стався під “фальшивим прапором”, його здійснив Ізраїль або Захід.

Загалом публікації, які містили ці міфи, отримали 1 349 979 поширень і були переглянуті понад 100 мільйонів разів у всьому світі лише за один тиждень.

При цьому вказано, що NewsGuard також виявила неправдиві або необґрунтовані дані про Ізраїль та ХАМАС, які розповсюджувалися через інші соціальні мережі, серед яких – Facebook, Instagram, TikTok, Telegram тощо.

“Однак саме X була чи не єдиною платформою, яка публічно заявляла про битву з дезінформацією. Перш ніж подібні фейки стали “вірусними” на інших платформах, спочатку їх підхоплювала саме X Маска”, – зазначено в матеріалі.

  • Соціальну мережу X, раніше відому як Twitter, власником якої є Ілон Маск, назвали найбільшим джерелом поширення дезінформації. Відтак Європейський Союз закликав платформи посилити свою пильність у боротьбі з російською “війною ідей”.
  • Ілон Маск став головним ворогом європейського суспільства після нападу ХАМАСу на Ізраїль, оскільки платформа X пропонувала користувачам “моторошні зображення, політично мотивований неправдивий контент і терористичну пропаганду”, які, на думку влади, порушують як політику соцмережі, так і закони Європейського Союзу.

Боротьба за Курську область Росії набирає обертів, оскільки Кремль прагне повернути контроль над цією територією перед можливими переговорами з новою адміністрацією Трампа.

У Франції триває судовий процес у справі Домініка Пеліко, який присипляв дружину наркотиками, аби її ґвалтували інші чоловіки. У суді з’ясувалось, що один з підозрюваних у зґвалтуванні пропонував вчинити так само щодо його матері.

Перед боєм з Джейком Полом Майк Тайсон провів залаштункове інтерв’ю зі своїм сином Аміром. У соцмережах звернули увагу на білизну боксера.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон зреагував на новину про те, що канцлер Німеччини Олаф Шольц зателефонував російському президенту Володимиру Путіну.

Обрання Роберта Кеннеді-молодшого (племінник експрезидента США Джона Кеннеді) на посаду міністра охорони здоров’я США викликало занепокоєння серед медичних експертів. Кеннеді має 20-річну історію поширення теорій змови, зокрема щодо зв’язку вакцин з аутизмом.