Сьогодні в Україні відзначають Маланку: історія та традиції свята

Джерело: Букви

За новоюліанським календарем, на який Православна церква України перейшла 1 вересня 2023 року, день Маланки відзначається 31 грудня.

Історія свята

Згідно з давньою легендою, богиня кохання Лада та бог гармонії Лад мали дочку Маланку. Якось її викрав змій та ув’язнив у підземеллі. Але молодику Василю вдалося звільнити дівчину з полону, і вона вийшла за нього заміж. Саме тому наші предки вшановували Маланку, яка була символом Місяця, а наступного дня святкували день Василя, який символізував Сонце.

Традиції

На святковому столі цього вечора обов’язково має стояти Щедра кутя Також господині можуть готувати різні пиріжки, ковбаси, вареники та млинці. Усі страви повинні бути ситними. Наприклад, готувати рибу, за давніми традиціями, заборонено, оскільки тоді щастя попливе з дому, як маленька рибка. Також наші предки пекли спеціальний обрядовий хліб.

Святкування Маланки

Увечері на Маланку традиційно відзначається Щедрий вечір. За святковим столом збирається вся родина, а на стіл ставлять найкращі страви, обов’язково – щедру кутю та узвар. Після застілля прийнято просити один одного прощення, а молодь традиційно вбирається і йде щедрувати після заходу сонця аж до півночі. Зокрема група молодих людей співає щедрівки, відганяючи всяку нечисть, і вітає усіх зі святом.

Господарі, своєю чергою, зустрічають щедрівників солодощами, а нині заведено давати і кілька монеток.

За старих часів у ніч з Меланки на Василя також спалювали старий одяг і одягали новий, що символізувало початок нового життя. Незаміжні дівчата ж у цей час традиційно ворожили.

Після опівночі чи рано-вранці на Василя чоловіки вирушали до сусідів, родичів, друзів, щоб “засіяти” їх. Для цього навколо будинку та в будинку розсипали зерна пшениці, вівса, ячменю, жита і казали: “На щастя, на здоров’я, на Новий рік”.

Вважається гарною прикметою, якщо першим поріг будинку у новому році переступить чоловік. Саме тому засівати вирушали лише хлопці та чоловіки. Також на свято Василя традиційно йдуть свататися.

Щедрування

Жінки та дівчата збиралися разом, переодягалися та обминали своїх сусідів, співаючи щедрівки та прославляючи хазяїв будинку. Щедрувати починали після заходу сонця, коли, за повір’ями, вилазить різна нечиста сила.

Заведено перевдягатися у різних фольклорних персонажів. З колективу, як правило, обирали одного хлопця, який мав грати Маланку, його перевдягали у жіночий одяг. Іншими персонажами були Орач, Ведмідь, Коза, Циган, Журавель, Рогатий чорт. Такий звичай у народі називався “водити Маланку”.

Що не можна робити у цей день

  • Сваритися
  • Брати і позичати – весь рік будеш у боргах ходити
  • Одягати поношений одяг та одяг темного кольору
  • Вголос говорити число “тринадцять”
  • Жінкам не можна засівати

 

Чемпіон світу у суперважкій вазі за версіями WBA, WBO та WBC Олександр Усик провів пресконференцію перед реваншем із британцем Даніелем Дюбуа, який відбудеться у ніч на 20 липня у Лондоні.

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.

17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії. 

У ресторані “Ottantotto 88” працівниця щоразу обливала водою папугу, як тільки він починав говорити. Зоозахисна організація UAnimals звернулися до поліції, втім, правоохоронці відмовилися встановити факт знущання над птахом.

Міністерство закордонних справ Польщі висловило протест Росії у зв’язку з атакою на польську фабрику в Україні 16 липня. Польська сторона заявила, що це є порушенням міжнародного права.