Союзники США занепокоєні планами Трампа віддати РФ окуповані українські території – CNN

Джерело: CNN

Деякі союзники США дуже занепокоєні угодою про припинення російсько-української війни, запропоновану адміністрацією Дональда Трампа.

Минулого тижні у Парижі представники США продемонстрували мирний план, який передбачає значні територіальні поступки з боку України. Фактично Штати пропонують залишити окуповані території під контролем РФ, заморозивши бойові дії за лінією фронту.

Щодо поступок, на які піде РФ, то Трамп, спілкуючись з журналістами напередодні заявив, що згода Кремля не захоплювати всю Україну – це “доволі велика поступка”.

Проте дипломати з країн-союзників США висловили занепокоєння тим, що пропонує Трамп для припинення війни. Вони вважають, що це стане сигналом для низки світових лідерів – зокрема Володимира Путіна та Сі Цзіньпіна – про те, що можна силою забирати чужі території.

“Мовиться про основні принципи міжнародного права. Мовиться про наші власні існування та послаблення будь-яких гарантій, які моя чи інші країни мають для нашої власної незалежності”, – сказав дипломат з країни Східної Європи.

За його словами, якщо Україну змусять відмовитись від законної території, це означатиме, що жодна країна у Європі чи будь-де більше не буде у безпеці, незалежно від того, чи є вона членом НАТО чи ні.

Європейські дипломати також заявили, що не підтримають пропозицію США щодо офіційного визнання Криму російською територією.

Однак не лише Європа занепокоєна діями Трампа. Азійські союзники США теж остерігаються того, як Штати пропонують завершити війну в Україні. Свої занепокоєння азійські дипломати висловили американським колегам у приватних розмовах.

“Китай спостерігає. Ми повідомили про це адміністрації Трампа. Ми занепокоєні тим, який посил вони можуть винести з будь-якого припинення вогню, яке, імовірно, винагородить Росію за кровопролиття”, – сказав один азійський дипломат.

Тепер вся увага прикута до зустрічі Стіва Віткоффа – спецпосланця Трампа – з президентом РФ Володимиром Путіним у Росії, яка запланована на 25 квітня.

Існують побоювання щодо того, які ще обіцянки Путін дасть Віткоффу, аби отримати прихильність Штатів, тоді як у Європі наполягають, що вірити російському президенту не варто. Посадовці цікавляться, який рівень тиску буде застосовано на зустрічі Віткоффа та Путіна, зважаючи на бажання США якнайшвидше завершити війну.

Але попри загальне занепокоєння, дипломати вказують на прогрес у перемовинах цього тижня, зокрема на кроки, на які йде Україна.

“Ми довели (українців) до точки, коли почнуться перемовини про території”, – сказало джерело, знайоме з деталями перемовин цього тижня у Лондоні між Україною, США та країнами Європи.

Джерело додало, що їм вдалось переконати українських дипломатів “зайняти більш дружно позицію щодо адміністрації Трампа”.

“Українці приходять до тями і розуміють ситуацію, навіть пропри те, що у них є червоні лінії, які вони не можуть перетнути”, – сказав німецький посадовець відповідаючи на питання про те, наскільки гнучкі українці у територіальних питаннях.

Ще одне європейське джерело розповіло, що британський уряд працює з Україною, зокрема обіцяючи гарантії безпеки.

“Є реальність: будь-яка угода, яка може зацікавити Росію, буде виглядати невигідно для українців. Але у розумних межах українцям доведеться змиритись з чимось, що може бути не кращим варіантом порівняно з тією угодою, яку б вони хотіли укласти два роки тому”.

Але навіть якщо Зеленський погодиться на якісь територіальні поступки, парламент України цього не підтримає, сказав у коментарі український законодавець.

Дехто вважає, що США не знають, як реалізувати потенційну угоду, і, можливо, Вашингтон відмовляється від ідеї припинення вогню, аби просто якнайшвидше завершити війну повністю.

“Американська позиція зрозуміла: погоджуйтесь або йдіть геть. Ось, де ми перебуваємо. Українська позиція – і певною мірою наша – полягає у тому, що ми визнаємо необхідність перемовин про території, але коли вони почнуться?”, – сказав європейський посадовець.

Чого саме прагне на цей час адміністрація Трампа, окрім припинення бойових дій, незрозуміло. Відкинувши пропозицію 30-денного перемир’я Росія, схоже, хоче одразу перейти до складнішої перспективи – закріпити межі постійного миру.

За даними американських посадовців, Росія накопичує сили уздовж лінії фронту, ймовірно готуючись до нових наступальних операцій.

У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 14 травня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 128 бойових зіткнень.

Відсутність компромісу щодо припинення російсько-української війни з боку президента РФ Володимира Путіна призвела до того, що тепер США розглядають його як перешкоду для миру.

“Масштабні” санкції, котрі європейські лідери погрожують запровадити проти Росії, якщо Володимир Путін не погодиться на припинення вогню в Україні, постають перед серйозними політичними перешкодами та потребуватимуть підтримки США для досягнення успіху, попередили посадовці та дипломати.

Російська економіка перебуває у гіршому стані, ніж це подає офіційна статистика Кремля, мовиться у звіті Стокгольмського інституту перехідної економіки (SITE), підготовленому для міністрів фінансів ЄС. Хоча Росія заявляє про зростання ВВП на 4,3% у 2024 році, експерти SITE вважають ці цифри недостовірними через ймовірне заниження інфляції та приховані витрати на війну проти України.