США посилюють спроби використати для підтримки України російські 300 мільярдів доларів

Джерело: The Washington Post

У західних країнах заморожені значні суми коштів Кремля, і адміністрація Байдена все більше зацікавлена у використанні їх для підтримки України

Високопосадовці США активізували свої зусилля, щоб змусити західні уряди використати сотні мільярдів доларів із заморожених резервів російського центрального банку для допомоги Україні, повідомляють три анонімні джерела.

Спроби використати російські активи для допомоги України посилюються, оскільки уряди США та Європи, які підтримують Київ, стикаються з новими внутрішньополітичними перешкодами для своїх планів направити гроші платників податків на військові дії, хоча офіційні особи наполягають, що ці  питання не пов’язані між собою. Кремль має приблизно 300 мільярдів доларів, заморожених на різних банківських рахунках у західних країнах, але експерти попереджають, що просте вилучення цих грошей призведе до юридичних проблем і великих фінансових ризиків.

Минулого місяця Конгрес відмовився включити допомогу Україні в пакет заходів щодо продовження функціонування уряду до листопада. Це відбулося з подачі республіканців у Палаті представників, дедалі більша кількість яких рішуче виступає проти допомоги військовим зусиллям України у протистоянні російській агресії. Влітку Білий дім просив для України 20,6 мільярда доларів, але Сенат скоротив суму до 6 мільярдів, а потім Палата представників виключила ці кошти із закону про короткострокові витрати.

Офіційні особи США впевнені, що російські банківські резерви не є заміною для нової екстреної військової та економічної допомоги з боку Вашингтона, яка потрібна Україні, щоб пережити наступні кілька місяців війни. Навіть найбільш агресивні та оптимістичні прихильники перенаправлення банківських активів вважають, що знадобляться місяці – якщо не понад рік – щоб гроші дійшли до Києва. Більшість російських резервів наразі зберігається в Європі, де керівники центральних банків висловили серйозні застереження щодо впливу конфіскації на їхні економіки. Якби Вашингтон діяв наодинці, він міг би використати лише 5 мільярдів доларів США, що зберігаються у Сполучених Штатах, – це крихітна частка від 300 мільярдів доларів російських грошей, які зберігаються по всьому світу.

Але адміністрація Байдена має все більше аргументів заохочувати Захід перенаправити активи, навіть якщо деякі офіційні особи США вважають, що ці гроші можуть бути використані не для війни, а лише для відбудови.

У середу, зустрічаючись із провідними західними фінансовими чиновниками в Марокко, міністр фінансів Джанет Л. Єллен схвалила європейську пропозицію оподаткувати прибутки з активів російського банку під час війни та переказувати кошти в Україну – проміжний крок, який може швидко набрати чинності. Українські чиновники обговорювали використання податкових надходжень разом із деякими конфіскованими російськими активами як заставу для залучення набагато більших сум від приватних інвесторів, за анонімними повідомленнями двох інших людей, обізнаних у цьому питанні. Це звільнило б Україну від необхідності позичати гроші на ринках капіталу, ризикуючи власними мізерними резервами.

У середу уряд Бельгії оголосив про створення фонду в розмірі 1,8 мільярда доларів для України, який оплачується коштом податкових надходжень від прибутку, отриманого від арештованих активів російського центрального банку. Більшість російських грошей, які зберігаються в Європі, знаходяться в бельгійській розрахунковій палаті Euroclear. (Гроші будуть використані для надання Україні військової підтримки, цивільної допомоги та допомоги біженцям, сказав речник уряду.)

Крім позиції Республіканської партії щодо України, член НАТО Словаччина нещодавно обрала проросійського лідера, який виступає проти додаткової допомоги Києву. Використання російських резервів мало б очевидну політичну перевагу, оскільки не накладало б більших витрат на західних платників податків.

«Це, безсумнівно, обговорюються зараз», – зазначило джерело, поінформоване про внутрішні переговори високопоставлених фінансових чиновників США та Європи. «США стали набагато більш готовими не тільки для вилучення, але й використання російських резервів».

До початку свого повномасштабного вторгнення в Україну Росія зібрала 600 мільярдів доларів в іноземній валюті від продажу нафти та газу західним країнам. Ця «військова скарбниця» мала забезпечити Кремлю фінансову підтримку проти Заходу, який міг вжити широкі економічні санкції.

Щоб убезпечити ці гроші, президент Росії Володимир Путін поклав більш ніж половину коштів на західні рахунки, причому лише в Європі зберігаються приблизно 200 мільярдів доларів. Потім в лютому 2022 року Росія відправила війська захопити Київ. За кілька днів уряди США та Європи заморозили активи, відрізавши Путіна від резервів і викликавши різку реакцію з боку Москви.

З того часу кошти залишалися недоторканими на банківських рахунках у таких країнах, як Франція, Німеччина та Австрія, менші суми були також заморожені в Японії, Австралії, Сполучених Штатах і Канаді. У травні Велика сімка західних промислово розвинених країн оголосила у спільній заяві, що активи «залишатимуться нерухомими, доки Росія не заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні».

Але оскільки війна зайшла в глухий кут, все більше експертів закликають до більш негайних дій.

У вересні професор права Гарвардського університету Лоуренс Трайб, який давно має вплив на Байдена, опублікував 124-сторінковий звіт, у якому описується законність конфіскації коштів. Позиція Трайба повторила заклики Ларрі Саммерса, іншого професора Гарварду, який також протягом десятиліть неофіційно консультував Байдена. Саммерс приєднався до колишнього президента Світового банку Роберта Б. Зелліка та колишнього радника Державного департаменту США Філіпа Д. Зелікова в підтримці економічної аргументації перенаправлення активів.

Тим часом у Конгресі сенатори Джеймс Е. Ріш (республіканець від Айдахо) і Шелдон Вайтхаус (демократ від Род-Айленду) також оприлюднили двопартійний законопроект, який уповноважує адміністрацію діяти.

Було б божевіллям – буквально божевіллям – говорити, що ми не можемо зробити це до моменту припинення військових дій, – сказав Трайб в інтерв’ю. – Я зробив усе можливе, щоб переконати їх, тому що немає вагомих аргументів проти цього, а потреба зараз більша, ніж будь-коли.

Саммерс обговорював це питання з високопоставленими українськими посадовцями, включаючи прем’єр-міністра країни та міністра фінансів, як анонімно повідомила особа, знайома з цим питанням.

Це той рідкісний випадок, коли політично доцільний вчинок також є правильним, – сказав Саммерс. – Використання російських резервів, а не грошей американських платників податків, є правильним з економічних і моральних міркувань. Безсумнівно, це краща політика, і без доступу до російських ресурсів підтримка України буде неминуче з’їдати підтримку інших пріоритетів, таких як зміна клімату, запобігання пандемії та Африка.

Деякі західні країни вже зробили кроки в цьому напрямку. Минулого року Канада прийняла законопроект про виконання бюджету, який надав уряду нові повноваження конфіскувати активи фізичних або юридичних осіб із санкційного списку і направити вилучені кошти на компенсацію жертвам і відновлення іноземних держав, які “постраждали від серйозного порушення міжнародного миру та безпеки”.

Христя Фріланд, віце-прем’єр і міністр фінансів Канади, заявила, що «не може придумати більш відповідного джерела цього фінансування, ніж конфісковані російські активи».

Звичайно, це ніби розширює межі санкцій, заморозки, конфіскацій, – анонімно зазначив офіційний представник західного уряду, обізнаний з дискусіями з цього приводу. – Але, здається, на міжнародному рівні зростає консенсус щодо того… хто збирається за це платити? Чи це відповідальність Заходу, чи Кремль теж має відіграти свою роль?

І все ж залишаються величезні юридичні та фінансові перешкоди.

Якщо європейці конфіскують кошти, деякі фінансові експерти побоюються, що інші уряди вирішать вивести свої гроші з європейської зони.

Лі К. Буххайт, професор Школи права Единбурзького університету, і Пол Стефан, професор Школи права Університету Вірджинії, також написали, що “пряма експропріація” спричинить конституційні проблеми, якщо країна не перебуває у стані війни із США, чого не можна сказати про Росію.

Перешкодою є не відсутність політичної уяви чи політичної волі; перешкодою є відсутність доступного законного шляху, – сказав Дейліп Сінгх, який працював заступником директора Національної економічної ради Білого дому при Байдені, а зараз працює в PGIM Fixed Income.

Президент США Дональд Трамп закликав диктатора Володимира Путіна негайно укласти мирну угоду з Україною, інакше він буде змушений запровадити високі мита та накласти санкції на російські товари.

Сьогодні вранці, 22 січня, ворог скинув на Костянтинівку дев’ять 250-кілограмових авіабомб, а згодом атакував безпілотником. Унаслідок російського удару загинула одна людина, ще п’ятеро отримали поранення.

Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.

У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.

Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.