США сподіваються за допомогою Туреччини повернути РФ до «Чорноморської зернової ініціативи»

Джерело: Politico

Державний секретар США Ентоні Блінкен чітко дав зрозуміти, що США розраховують на Туреччину у питанні повернення РФ до “Чорноморської зернової ініціативи”.

Минулого року президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган і високопосадовці ООН допомогли досягти крихкої угоди.

Після виходу Росії з угоди 17 липня, офіційні особи США заявили, що вони працюють з Туреччиною, Україною та іншими союзниками, щоб врятувати угоду та зміцнити інші експортні маршрути з України — одного з найбільших експортерів пшениці у світі.

Ердоган не бажає продовжувати угоду без участі Росії. Проте Блінкен під час свого виступу на Аспенському форумі з питань безпеки чітко виклав очікування США щодо того, що Туреччина продовжуватиме бути лідером в зусиллях із відновлення угоди.

“Ми очікуємо, що Туреччина зіграє ту роль, яку вона вже відіграла, роль лідера, щоб повернути це на правильний шлях. Переконатись, що люди в усьому світі можуть отримати необхідну їжу за розумними цінами”, — сказав Блінкен.

Після виходу з угоди РФ продовжила авіаудари по ключовому українському портовому регіоні – Одещині – внаслідок чого значно пошкоджено зернові силоси та ключову інфраструктуру порту, за словами українських посадовців. Блінкен повторив, що Росія “використовує їжу як зброю” і “робить щось справді безсовісне”.

“Тож я сподіваюся, що світ спостерігає за цим і бачить, як Росія цинічно маніпулює їжею, щоб просувати свої цілі в Україні”, – додав Блінкен.

Блінкен зазначив, що вихід Росії з угоди, погрози атакувати цивільні кораблі в Чорному морі, що прямують до українських портів, і її авіаудари по Одещині “глибоко охолодили” комерційне судноплавство та страхування, необхідне для транспортування величезних обсягів зерна та інших ключових продовольчих товарів через регіон.

США працюють із союзниками та Україною, щоб “розглянути інші варіанти”, додав Блінкен.

Зокрема представники США заявили, що вони оцінюють, чи можуть вони допомогти зміцнити імпровізовані сухопутні та річкові експортні маршрути.

Проте офіційні особи США поставили під сумнів, наскільки ще вони можуть збільшити ці сухопутні маршрути, які є надзвичайно дорогими, а також викликали гнів серед фермерів у сусідніх країнах.

“Ми шукаємо варіанти. Я просто не думаю, що ми зможемо компенсувати цей обсяг”, — сказав Блінкен.

Останніми місяцями Україна збільшила потік зерна через свій менший річковий порт на Дунаї, який зараз є основним експортним маршрутом з країни.

Українські десантники разом з іншими підрозділами в Курській області Росії захопили в полон 21 військовослужбовця армії окупантів.

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.

Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.