Стан ядерної та радіаційної безпеки на ЗАЕС продовжує щоденно деградувати – Держатомрегулювання
Джерело: Державна інспекція ядерного регулювання України
Виконувач обов’язків голови Держатомрегулювання – головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков заявив, що стан ядерної та радіаційної безпеки на Запорізькій АЕС, що вже півтора року перебуває під окупацією російських військових, продовжує щоденно деградувати.
Саме тому, за його словами, ситуація на ЗАЕС потребує незалежної, прозорої та об’єктивної оцінки міжнародною експертною спільнотою.
“На жаль, присутність постійної моніторингової місії МАГАТЕ на ЗАЕС не завадила російським окупантам здійснювати безвідповідальні та непередбачувані вчинки, які завдають шкоди ядерній безпеці та захищеності. Фахівці МАГАТЕ досі не отримали повного доступу до ключових ділянок майданчика. Робота команди місії дуже обмежена та відбувається під впливом російських окупантів”, – зазначив Олег Коріков.
Він також наголосив, що останнім часом заяви МАГАТЕ мають заспокійливий характер, не повною мірою відображають гостроту реальної ситуації на майданчику ЗАЕС та можуть формувати хибну думку світової атомної спільноти про те, що ситуація на ЗАЕС нормалізується, є прогнозованою та контрольованою.
За його інформацією, лише за минулий місяць підтверджено мінування території, розміщення вогневих точок на дахах енергоблоків, військової техніки в турбінних залах блоків №№ 1, 2, 3, 4 та на різних ділянках промислового майданчика ЗАЕС. Вміст цієї техніки експерти МАГАТЕ не мають можливості перевірити, оскільки окупанти не дозволяють їм цього зробити.
Відбулося переведення блоків №4 і №6 ЗАЕС у стан «гарячий зупин», всупереч розпорядженню Держатомрегулювання, яким обмежено експлуатацію усіх енергоблоків холодним станом. Внаслідок таких дій відбулося протікання радіоактивної води з першого контуру в другий в парогенераторі №3 енергоблоку №4.
Фіксуються детонації та обстріли на прилеглих до ЗАЕС територіях. Онлайн-передачу даних з автоматизованої системи радіаційного контролю досі так і не відновлено.
“Мушу визнати, що і так доволі складна ситуація на майданчику ЗАЕС погіршується з кожним днем. І далі так тривати не може. Держатомрегулювання пропонує, по-перше, розглянути можливість незалежної та прозорої оцінки ядерної безпеки на майданчику ЗАЕС міжнародною експертною групою, без участі представників країни-агресора. І, по-друге, вивчити можливість створення міжнародного центру оцінки ядерної безпеки та захищеності зі штаб-квартирою в Києві”, – заявив в.о. голови Держатомрегулювання.
Також Олег Коріков закликав міжнародних партнерів відмовитися від співпраці з будь-якими російськими структурами і компаніями, пов’язаними з російською атомною галуззю, відмовитися від закупівлі російського ядерного палива та обладнання, позбавити РФ прав та привілеїв у МАГАТЕ.
- Представники постійної моніторингової місії на Запорізькій АЕС не мають можливості перевірити усі важливі для безпеки станції системи та обладнання.
- Внаслідок виведення четвертого енергоблока тимчасово окупованої Запорізької АЕС у режим “гарячого зупину” стався інцидент із витоком води з першого контура реактора в другий.
- 3 серпня члени Міжнародного агентства з атомної енергії були змушені відтермінувати свою місію на Запорізьку АЕС в Україні через те, що на шляху до станції було виявлено дві протипіхотні міни.
21 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Володимир Зеленський заявив, що для реалізації безпеки у межах мирного врегулювання війни з Росією в Україну необхідно відправити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців.
21 січня президент Володимир Зеленський провів зустріч із прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою, під час якої сторони підписали Угоду про довгострокову співпрацю та підтримку між країнами.
21 січня президент Володимир Зеленський заявив у Давосі, що російський лідер Володимир Путін під час переговорів може вимагати скорочення чисельності української армії у п’ять разів, однак, Україна цього не дозволить.
СБУ викрила засновників київської компанії, котра постачали Нацгвардії 30 тисяч бракованих комплектів військової форми на 28,7 млн грн. Форма не відповідала технічним умовам і становила загрозу для військових.
21 січня президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до учасників Всесвітнього економічного форуму закликав Європу не здавати позицій на світовій арені та конкурувати за першість у глобальних альянсах і технологіях. Він наголосив, що без сильної Європи світ може почати рухатися вперед без неї, що стане загрозою для майбутнього.