Столтенберг закликав переглянути обмеження щодо використання наданого Україні озброєння
Джерело: Reuters
31 травня глава НАТО Єнс Столтенберг заявив, що членам військового альянсу час переглянути деякі обмеження щодо використання озброєння, наданого Україні для підтримки у війні проти Росії.
Союзники надають багато різних видів військової підтримки Україні, і деякі з них запровадили певні обмеження на використання цієї зброї… Це національні рішення, — зазначив Столтенберг. — Але я думаю, що на тлі того, як ця війна розвивається настав час розглянути деякі з цих обмежень, щоб дати українцям можливість справді захищатися.
У той час як українські лідери закликали уряди від Берліна до Вашингтона пом’якшити обмеження на постачання зброї, західні країни минулими тижнями дедалі більше розходяться в думках щодо того, чи варто дозволяти українським військовим завдавати ударів по цілях на території Росії.
Деякі союзники України, такі як Велика Британія, країни Балтії та Данія, стверджували, що це є частиною законної самооборони проти вторгнення, тоді як інші зауважили, що їхню зброю можна використовувати лише в Україні, відображаючи побоювання, що удари всередині Росії затягнуть Захід в конфлікт.
Зокрема прем’єр-міністр Бельгії цього тижня заявив, що винищувачі F-16, які його країна планує передати Україні цього року, можуть використовуватися лише в межах кордонів.
Німеччина додала схожі застереження щодо своїх постачань важкого озброєння, включаючи танки Leopard.
Тоді як глава Франції Емманюель Макрон закликав дозволити Україні бити по території Росії західною зброєю.
Зауважимо, у лютому Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.
Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.
Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів. Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.
Тоді як у травні глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон пообіцяв 3,7 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні “стільки, скільки це буде потрібно”, додавши, що Лондон не заперечує проти використання зброї на території Росії.
Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав коментарі Кемерона “небезпечними”.
Володимир Зеленський повідомив, що російська армія нині має суттєву перевагу в кількості сил та боєприпасах. Окрім того, ворог систематично обстрілює великі українські міста, цілячи по критичній інфраструктурі. Тому, зауважив, що важливо отримати чіткий сигнал від партнерів разом з відповідним озброєнням для превентивних ударів по території РФ, зокрема у місцях скупчення російських військ та техніки.
Окрім цього, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.
Також уряд Чехії позитивно відреагував на заклик генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга дозволити Україні використовувати західне озброєння на території РФ.
Окрім цього, стало відомо, що президент США Джо Байден розглядає два варіанти жорстких заходів, аби протистояти просуванню РФ в Україні. Серед них – покарання Китаю за допомогу Росії та дозвіл Україні бити по території РФ американським озброєнням малого радіуса дії.
- Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен підтримала право України бити по об’єктах на території Росії.
- Під час брифінгу з главою МЗС Дмитром Кулебою державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати “ані заохочують, ані не сприяють ударам України по Росії”. Він уточнив, що Україна сама вирішує, як їй воювати.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив задоволення стосовно просування у процесі передачі Україні західних винищувачів F-16.
- США витратили на допомогу Україні менш як 3% воєнного бюджету, а ЗСУ вже знищили половину армії РФ – Ліндсі Грем.
- Головне управління військової розвідки (ГУР) України причетне до щонайменше одного з трьох ударів по території Росії 10-11 листопада 2023 року.
Генштаб оприлюднив відео, на якому 14-та окрема механізована бригада імені князя Романа Великого демонструє успішну операцію на Куп’янському напрямку. Українські захисники знищили бронетанкову групу противника, атакувавши п’ять одиниць техніки, серед яких танки та БМП.
У Польщі до Українського легіону станом на сьогодні вже подали більше тисячі заяв, повідомив посол України у Польщі Василь Боднар.
На повномасштабній війні РФ проти України загинув ще один грузинський боєць Бадрі Кварацхелія. Інформацію підтвердили у МЗС Грузії.
22 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо прилетів з візитом до Росії. Наразі триває офіційна зустріч між ним та главою РФ Володимиром Путіним у Кремлі.
Обраний президент США у своїй передвиборчій кампанії обіцяв швидко покласти край російсько-українській війні. Responsible Statecraft припускає, що може розглянути нестандартні підходи, а саме використання арктичних питань для переговорів із Росією.