Танення льодовиків спричиняє вивільнення в атмосферу стародавнього метану – вчені
Джерело: Futurism
Група вчених із Великої Британії та Норвегії виявила, що танення арктичних льодовиків призводить до вивільнення стародавнього метану, що може мати негативні наслідки для клімату планети.
У межах дослідження вчені вивчали відступ льодовиків на архіпелазі Шпіцберген. Вони встановили, що метан вивільняється в атмосферу в міру того, як льодовики, що відступають, відкривають грунт, який був покритий льодом протягом тривалого часу.
Як пояснили вчені, у міру відступу льоду на поверхню піднімаються древні підземні води, утворюючи надземні невеликі джерела. За словами дослідників, 122 із 123 таких джерел містять резервуари древнього метану.
Водночас залишається незрозумілим, скільки метану вивільняється в атмосферу з цих новостворених джерел. При цьому вчені схвильовані, що танення льодовиків через зміни клімату відкрило нове джерело небезпечних парникових газів.
“Це петля зворотного зв’язку, спричинена зміною клімату. Льодовики відступають внаслідок потепління клімату, залишаючи при цьому відкриті передні поля позаду, що сприяє викиду метанового газу”, – розповів провідний автор дослідження Габріель Клебер із Кембриджського університету.
Зазначено, що вік цього метану оцінюється у мільйони років.
“Це не метан, який нині виробляється мікробами. Це метан, який утворився для формування гірських порід”, – додав Клебер.
Вчені знайшли великі поклади метану у підземних сховищах сланцю. І вони вважають, що такі поклади можуть бути виявлені в північних регіонах нашої планети, зважаючи на те, що сланець є найпоширенішою осадовою породою на Землі.
- Вчені встановили зв’язок між змінами клімату в минулому та зменшенням мозку людини. За їхніми словами, у такий спосіб тіло людини адаптується до змін.
- Приблизно місяць тому дослідники знали про проблему, коли сотні морських левів почали спливати на пляжі Південної Каліфорнії. Сильні, але зазвичай неагресивні морські ссавці раптом почали кусати людей, які до них наближалися.
- Посеред Індійського океану є величезна гравітаційна діра, яка десятиліттями збентежила вчених.
Іранський режисер-дисидент Джафар Панахі отримав “Золоту пальмову гілку” на Каннському кінофестивалі за трилер “Це був лише нещасний випадок”. Режисеру понад 15 років не дозволяли виїжджати з Ірану.
У Херсонській області через необачні дії дорослих стався вибух у будинку. Внаслідок інциденту загинув 8-річний хлопчик, а ще п’ятеро людей, серед яких двоє дітей, отримали поранення.
Європейські лідери активно шукають способи забезпечити постачання зброї Україні на тлі сигналів, що президент США Дональд Трамп, ймовірно, відмовляється брати участь у врегулюванні війни. Одним із варіантів є купівля американської зброї з подальшою передачею Україні.
У розвідці США вважають, що президент Росії Володимир Путін сприймає війну в Україні як екзистенційну боротьбу проти Заходу. Він впевнений у своїй перемозі та готовий вести бойові дії щонайменше до кінця 2025 року. Про це йдеться у щорічному звіті “Оцінка глобальних загроз — 2025”, підготовленому Управлінням воєнної розвідки США (DIA) для Конгресу станом на 11 травня 2025 року.
Аналітики проєкту DeepState оновили мапу бойових дій на Сумщині. Наразі 62,6 км² території області позначені як окуповані.