The Guardian розповіли історію українця, якого Росія хотіла використати як смертника
Джерело: The Guardian
19-річний українець Олег шукав підробіток у Telegram, а ледь не став живою бомбою. Йому запропонували 1000 доларів за те, щоб обмалювати фарбою стіну біля рівненської поліції. На місці замість фарби він знайшов рюкзак із саморобним вибуховим пристроєм – грубою бомбою, до якої був прикріплений мобільний телефон. Усе вказувало на те, що її мали підірвати дистанційно.
Хлопець запанікував і звернувся до поліції. У цей момент його затримали працівники СБУ, які вже стежили за ним. Разом із ним схопили і його товариша Сергія, якого він покликав “допомогти з роботою”.
Ця історія — частина нової тенденції, яку фіксують українські спецслужби: російські куратори через Telegram вербують підлітків та молодь на прості завдання, що поступово перетворюються на теракти. Все починається з фото суду чи військкомату, потім — підпали, а згодом — бомби. Іноді цим людям навіть не пояснюють, що саме вони перевозять.
За словами речника СБУ Артема Дехтяренка, із 2024 року росіяни масово вербують українців для встановлення вибухівок у мирних містах — біля військкоматів, поліції, інших об’єктів. За цей рік вже затримано понад 700 осіб за підозрою в диверсіях чи тероризмі. Близько чверті з них — підлітки, наймолодшій була лише 11 років.
СБУ виявила, що зазвичай схема виглядає так: один завербований виготовляє вибухівку, інший — забирає її і має доставити до місця, не знаючи, що в сумці. Всі інструкції йдуть через Telegram. Іноді куратори прикидаються українцями, які “втомилися від війни” і “борються із системою”. Якщо ж новобранець починає сумніватися — його шантажують, обіцяють злити компромат або ламають телефони, щоб отримати доступ до інтимних даних.
Олег спочатку отримував дрібні завдання – сфотографувати держустанови, за що йому платили у криптовалюті. Потім йому запропонували роботу з підпалом – він відмовився. Але гроші були потрібні, бо мав дитину. І коли йому запропонували “просто взяти рюкзак із фарбою” — погодився. Залучив і свого друга.
Коли СБУ затримала хлопців, виявилось, що в рюкзаку – повноцінна бомба з вражаючими елементами, а в пакеті — другий пристрій з телефоном-камерою, який транслював відео і локацію в реальному часі куратору. Останній мав зателефонувати на телефони в бомбах — і це спричинило б вибух. Але СБУ заблокувала сигнал.
Подібна історія сталася в Рівному трьома днями раніше — там 21-річного хлопця, якого теж завербували через Telegram, підірвало на місці. Він загинув, ще вісім осіб постраждали. Саме тому за Олегом і Сергієм стежили — чекали повторення.
Наразі обоє перебувають під вартою. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі. Олег стверджує, що не знав, на кого працює, і що його можуть визнати терористом. Його родина спілкуватися з ним не хоче — дівчина наказала забути про неї, батьки, за словами хлопця, сказали лише: “Ти ідіот”.
Російська диверсійна кампанія працює не тільки в Україні — за даними західних розвідок, подібні акти саботажу та підпалів фіксують і в країнах Європи. Україна ж у цьому сценарії — полігон для обкатки гібридних методів війни.
Щоб протидіяти цій хвилі вербування, СБУ запускає інформаційні програми у школах та створила чат-бот для повідомлень про підозрілі акаунти в Telegram. Але на тлі бідності, розпачу та цифрової необізнаності це радше боротьба з симптомами, а не з причиною.
- “Тобі слабо зробити кілька фото?” — так починається історія, яка може закінчитись тюрмою. Росія на повну вербує українців — для диверсій, підпалів і зйомок “страшного” контенту для пропаганди. Букви поспілкувалися зі співрозмовником з СБУ, ім’я якого не вказуємо з міркувань безпеки, про те, кого обирає ФСБ, як саме йде вербування, чому підлітки — в особливій зоні ризику, і що робити, якщо тебе або когось із близьких втягнули.
Станом на 1 липня 2025 року російська армія втратила на війні проти України понад 1 мільйон військових. За даними Генерального штабу Збройних сил України, загальні бойові втрати особового складу противника з 24 лютого 2022 року орієнтовно склали 1 020 980 осіб. За минулу добу ліквідовано ще 970 окупантів.
Перший день липня в Україні зустріне хмарами з проясненнями і приємною прохолодою. Опадів майже не буде – трохи дощу можливе лише на північному сході країни, і то місцями та ненадовго.
19-річний українець Олег шукав підробіток у Telegram, а ледь не став живою бомбою. Йому запропонували 1000 доларів за те, щоб обмалювати фарбою стіну біля рівненської поліції. На місці замість фарби він знайшов рюкзак із саморобним вибуховим пристроєм – грубою бомбою, до якої був прикріплений мобільний телефон. Усе вказувало на те, що її мали підірвати дистанційно.
1 липня відзначається Міжнародний день анекдоту та жартів, Міжнародний день курячих крилець; в Україні – День державного реєстратора. За церковним календарем вшановують пам’ять святих чудотворців і безсеребреників Косми і Дам’яна.
Оксфордський університет на церемонії Encaenia вручив почесні докторські ступені за визначні досягнення у своїх професійних сферах вісьмом науковцям. Серед них зокрема історики Сергій Плохій і Тімоті Снайдер.