Ті, хто захворів на COVID-19 на початку пандемії, досі мають проблеми зі здоров’ям
Джерело: The Guardian
Дослідження показало, що чимало людей, котрі захворіли на коронавірус на початку пандемії, навіть через роки відчувають когнітивні та психологічні наслідки цього захворювання.
За словами дослідників, проблеми зі здоров’ям та затьмареність розуму можуть зберігатись протягом багатьох років в осіб, які захворіли на COVID-19 ще на початку пандемії. При цьому у деяких пацієнтів через рік після хвороби розвиваються серйозніші та навіть нові симптоми.
Науковці виявили, що хоча стан у багатьох людей із тривалим ковідом з часом покращився, у значної частини все ще були когнітивні проблеми і через два-три роки, а симптоми депресії, тривоги та втоми посилювалися, а не зникали.
Фахівці дослідили довготривалий ковід у 475 осіб, котрих шпиталізували до того, як створили вакцину, аби з’ясувати, чи зберігається у них затьмареність розуму, втомлюваність та проблеми з психічним здоров’ям після виздоровлення.
Хоча дослідники не мали інформації про навички мислення учасників до того, як вони захворіли на ковід, когнітивні тести через два-три роки засвідчили, що в середньому IQ пацієнтів був на 10 пунктів нижчим, ніж очікувалося, зважаючи на їхній вік, освіту та інші фактори. Кожен дев’ятий демонстрував ознаки “серйозного когнітивного дефіциту”, що прирівнюється до IQ, на 30 пунктів нижчого за очікуваний.
Анкети, заповнені учасниками, показали, що багато осіб відчували помірний або важкий рівень депресії (47%), втоми (40%) і тривоги (27%) через два-три роки після захворювання. Замість того, щоб симптоми з часом зникали, вони, у середньому, погіршувались через 2-3 роки після зараження.
“Що ми знали ще до початку дослідження, так це те, що COVID-19 пов’язаний із більшим ризиком когнітивних проблем, депресії та тривоги порівняно з іншими респіраторними інфекціями. Ми виявили, що в нашій когорті було значне нервово-психіатричне навантаження через два-три роки”, – сказав доктор Макс Таке, автор дослідження з Оксфордського університету.
Більш ніж кожен четвертий учасник дослідження змінив професію після зараження вірусом – часто тому, що вони більше не могли справлятися з когнітивними вимогами своєї роботи.
Хоча кількість пацієнтів, які скаржаться на депресію, тривогу та втомлюваність через роки, зросла, кількість тих, хто у перші місяці мав когнітивні проблеми, зменшилась з 44% до 33%.
Робота, опублікована в Lancet Psychiatry, спонукала авторів показати важливість ранньої діагностики та лікування тривалих симптомів COVID, щоб зменшити ризик їх розвитку у людей складнішого розладу.
За даними Управління національної статистики, кількість людей із тривалим ковідом продовжує зростати, причому 2 млн осіб в Англії та Шотландії зараз відчувають симптоми. Одне нещодавнє дослідження засвідчило, що затьмарення розуму, про яке багато хто повідомляє, еквівалентне падінню IQ на шість балів .
Денні Альтманн, професор імунології в Імперському коледжі Лондона, який не брав участі в дослідженні, сказав, що результати є “глибокими та тривожними”, і попередив людей, щоб вони не заспокоювалися в еру вакцин і легших варіантів ковіду.
Ризик тривалого ковіду знизився з приблизно 10% під час першої хвилі зараження до приблизно 2,5% станом на сьогодні, але це все ще становить “величезну кількість випадків”, сказав він.
- Комбінована вакцина проти коронавірусу та грипу від Moderna може з’явитись на ринку вже восени 2025 року. Зараз вакцина очікує на схвалення від контрольних органів.
Радники майбутнього президента США Дональда Трампа визнали, що для досягнення мирної угоди між Україною та РФ потрібні місяці, а не один день, як обіцяв Трамп у передвиборчій кампанії.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України заявило, що не може впливати на показ сюжетів про езотеричні практики в етері телемарафону.
Міністерство національної оборони Тайваню оголосило про посилення спостереження в чотирьох ключових морських районах, де розташовані підводні волоконно-оптичні кабелі. Це рішення прийняте після інциденту, коли китайське судно, ймовірно, пошкодило один із кабелів неподалік гавані Кілун.
Американський метал-гурт з Лос-Анджелеса Metallica пожертвував зі свого фонду All Within My Hands $500 тис. на гуманітарну допомогу фондам, які надають допомогу жертвам лісових пожеж у Каліфорнії.
Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.