Time присвятив обкладинку українським дітям, викрадених Росією

Джерело: Time

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.

Кількість дітей, котрих РФ незаконно депортувала чи примусово перемістила у період повномасштабного вторгнення, становить 19546. Близько 1,6 млн дітей проживають на окупованих територіях. Вони стикаються з російською пропагандою в школах та програмах, присвячених “патріотичному вихованню”, мовиться у матеріалі Time.

Питання повернення викрадених українських дітей дедалі більше відсувається на периферію мирного процесу. У Кремлі це не вважають пріоритетом, попри міжнародний тиск і ордер на арешт Володимира Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом.

Під час переговорів у Стамбулі українська сторона передала росіянам список із 339 дітей, вимагаючи їх повернення. Проте за понад два роки війни вдалося повернути лише близько 1200 дітей із понад 19 тисяч, за офіційними даними Києва.

Деякі з викрадених дітей, як-от 11-річний Сергій, після перебування в російських прийомних родинах відмовляються розмовляти з рідними. Вони потрапляють під вплив кремлівської пропаганди, що ускладнює їхню реінтеграцію в українське суспільство.

Одна з найбільш задокументованих історій — дівчинки Маргарити Прокопенко з Херсона. Восени 2022 року депутати путінської партії “Единая Россия” вивезли її з дитбудинку в окупованому місті до Москви. Там її всиновив багаторічний союзник Путіна Сергій Миронов. Дівчинці видали нове свідоцтво про народження – тепер вона офіційно Марина Миронова.

4 червня Путін провів відеонараду з міністрами й радниками. Першим до слова був запрошений головний перемовник РФ на переговорах у Стамбулі Володимир Мединський. Саме він отримав від української сторони список викрадених дітей.

Нам потрібно з’ясувати, скільки з них перебувають тут, із нами, – зазначив Мединський.

На це Путін не відповів, після чого нарада перейшла до інших питань.

Автор матеріалу Саймон Шустер зауважує, що за межами Росії викрадення цих дітей широко розглядають як воєнний злочин, тоді як у Кремлі це не вважають терміновим питанням.

За його словами, чим довше діти перебувають у РФ, тим складніше Україні буде їх повернути – зокрема через ідеологічну обробку в російських прийомних сім’ях.

Команда Єльського університету повідомила, що виявила щонайменше 8400 українських дітей, яких Росія системно перемістила до своєї території.

Тоді як BBC пише, що близько 1,6 млн українських дітей нині перебувають на територіях, окупованих РФ, і регулярно зазнають пропагандистського впливу. Найчастіше мовиться про сиріт, яких вивозили з прифронтових регіонів до притулків, а потім – у російські прийомні родини. Іноді для цього використовували навіть військово-транспортні літаки.

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна за незаконне переміщення дітей. Це обмежує його пересування – він ризикує бути заарештованим у 125 країнах, які визнають юрисдикцію МКС.

Наразі анонімне джерело в Кремлі повідомило журналісту, що Путін, мовляв, “може повернути дітей у межах будь-якого гуманітарного обміну, але для нього це просто не є пріоритетом”.

Своєю чергою, Володимир Зеленський доручив координацію зусиль щодо повернення дітей Дарії Зарівній, радниці глави Офісу президента. Вона родом із Херсона.

Якщо ми не повернемо цих дітей найближчим часом, російська система зможе налаштувати їх проти нас, – заявила Зарівна.

Президент Зеленський також прокоментував ситуацію журналісту Time.

Ми говорили про дітей, про те, як їх повернути. Є дійсно великі перешкоди. Є діти, які втратили батьків, але в них тут є бабуся, яка на них чекає, – водночас глава держави категорично відкинув ідею трактувати викрадених дітей як військовополонених. – Це не може бути обмін. Тому що ми живемо у XXI столітті, а не якомусь іншому. Це не те саме, що викуповувати їх із рабства.

На його думку, повернення дітей можливе лише через масштабну міжнародну кампанію – дипломатичну, санкційну, судову чи військову.

Зеленський регулярно порушує питання у перемовинах, зокрема і з главою США Дональдом Трампом. Втім, нещодавно Вашингтон взагалі згорнув фінансування програми Єльського університету, котра відстежує переміщення викрадених Росією дітей.

Нещодавно Національна рада Австрії на засіданні одностайно проголосувала за резолюцію “Захист і допомога українським дітям”, спрямовану на захист та відновлення прав викрадених Росією українських дітей.

Додамо, у Монреалі відбулася Міністерська конференція з людського виміру Формули миру. Її учасники ухвалили спільне комюніке, яке включає зобов’язання повернути всіх полонених і депортованих українців.

Учасники конференції погодилися посилити співпрацю України з партнерами та міжнародними організаціями, щоб розв’язати гуманітарні питання та забезпечити дотримання Женевських конвенцій.

Один із найважливіших пунктів – пошук довірених країн-посередників для переговорів із РФ щодо повернення українців додому. Також із допомогою посередників запропоновано створити механізми, які дадуть українцям у Росії змогу отримувати консульські послуги.

Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі назвала країни, що взяли на себе конкретні зобов’язання щодо повернення в Україну депортованих дітей і полонених. Згідно з офіційними даними, за час повномасштабної війни росіяни насильно вивезли з України близько 20 тисяч дітей. Наразі точна кількість депортованих українських дітей невідома.

Раніше британська розвідка повідомила, що станом на сьогодні щонайменше 11 000 українських дітей утримуються у 43 так званих “таборах перевиховання” по всій Росії за тисячі км від дому.

Водночас глава Української держави поінформував, що лише документально Україна може підтвердити депортацію 20 тисяч українських дітей, водночас додав, що цифри можуть бути більшими.

Відомо, що до Росії депортовано або примусово переміщено на ТОТ України понад 19,5 тисячі українських дітей.  Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що росіяни продовжують депортувати “все нові й нові групи” дітей з України.

Читайте також: В РФ створили систему «перевиховання» незаконно депортованих українських дітей

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.

17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії. 

Державна служба з етнополітики та свободи совісті винесла припис про усунення порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації УПЦ Московського патріархату.

На Закарпатті прикордонники викрили схему переправлення військовозобов’язаних чоловік до Румунії. В одному з епізодів організатори намагалися під виглядом медичної евакуації переправити за кордон чоловіка призовного віку.

Правоохоронці викрили схованку з 24 приладами нічного бачення, котрі заступник командира військової частини на Дніпропетровщині списав як втрачені у бою.