Трамп підтримав конфіскацію російських резервів, щоб примусити Путіна до переговорів
Джерело: CNN
Адміністрація Джо Байдена докладає останніх зусиль, щоб переконати європейських союзників використати близько $300 млрд заморожених російських резервів для посилення тиску на Москву. Соратники Дональда Трампа підтримують цю ідею.
Помічники Байдена запропонували перевести російські активи на новий рахунок ескроу; забрати їх можна буде лише за умовами мирної угоди з Україною, повідомили два високопоставлені представники адміністрації. Білий дім намагається переконати європейські країни, де зберігається основна частина резервів (лише в бельгійському депозитарії Euroclear їх близько 190 млрд євро), підтримати цей крок.
Конфіскація активів стане простим посланням Москві, пояснив високопоставлений представник адміністрації: “Якщо хочете повернути свої гроші, вам доведеться сісти за стіл переговорів”.
Посадовці Білого дому детально обговорювали цю ідею з командою Трампа, включаючи сенатора Марко Рубіо та конгресмена Майка Волтца, яких Трамп висунув на посади державного секретаря та радника з національної безпеки відповідно.
За словами осіб, знайомих із ситуацією, табір Трампа загалом підтримує цю стратегію, вважаючи, що конфіскація грошей може створити додатковий стимул для Росії сісти за стіл переговорів. Трамп неодноразово заявляв про своє прагнення до якнайшвидшого завершення війни: під час передвиборчої кампанії він обіцяв зробити це за один день, але нещодавно переніс термін на півроку.
Вашингтон вже понад рік закликає країни Європейського Союзу використати російські резерви для допомоги Україні, але в Європі вважають, що конфіскація порушить міжнародні норми і може підірвати довіру до євро. Наразі країни “Великої сімки” домовились надати Україні кредити на $50 млрд під заставу майбутніх доходів від заморожених російських резервів.
Щодо використання основної суми резервів у ЄС продовжують ставитися скептично. Це, за словами джерел CNN, стосується і нового пропозиції Вашингтона, тому навряд чи буде досягнута будь-яка угода до зміни влади в Білому домі.
Під час минулих зустрічей з лідерами G7 Байден особисто порушив це питання, повідомив представник Білого дому. Це робиться в межах зусиль зі зміцнення позицій адміністрації Трампа при обговоренні питання про переговори щодо мирного врегулювання в Україні. Державний секретар Ентоні Блінкен заявив минулого тижня, що адміністрація Байдена намагається зробити все можливе, щоб Трамп, якщо вирішить організувати переговори, міг зробити це “з позиції сили та досягти найкращої можливої угоди”.
Додамо, стало відомо, що країни Євросоюзу повторно почали аналізувати можливість вилучити заморожені російські активи. Дискусію про $300 млрд відновили на тлі повернення до Білого дому Дональда Трампа, який може зупинити допомогу Україні з боку США.
Дипломатична служба, а також деякі країни ЄС знову зайнялися оцінкою юридичних та фінансових наслідків конфіскації резервів Банку Росії з метою їх передачі Україні. За словами джерел, вивчається питання про те, чи будуть потрібні судові рішення як законні підстави для конфіскації активів, чи буде достатньо розрахунку завданих Україні збитків.
Міністри закордонних справ країн ЄС обговорили питання під час зустрічі у Брюсселі 16 грудня. Однак, питання знову можуть порушити на саміті лідерів країн блоку 19 грудня. За словами джерел Bloomberg, на пошуку додаткових засобів використання заморожених російських активів наполягають, зокрема, країни Балтії та Швеція. За безпосереднє вилучення резервів виступає голова дипломатичної служби ЄС Кая Каллас. На листопадових слуханнях у Європарламенті із затвердження її кандидатури вона заявила: “Я не використовуватиму слово “конфіскація”, тому що насправді це законне використання активів”.
Тим часом низка інших членів ЄС, включаючи Бельгію, де в депозитарії Euroclear знаходиться близько 190 млрд євро (майже $200 млрд), а також Німеччину та Люксембург, як і раніше, скептично оцінюють ідею конфіскації.
Проти раніше виступав і Європейський центробанк, заявляючи, що це може негативно вплинути на довіру до євро та стабільність європейської фінансової системи. Схожі міркування змусили ЄС спершу наважитися на передачу Україні доходів від резервів.
За словами співрозмовників Bloomberg, деякі країни ЄС нині оцінюють, як такий крок може вплинути на євро, зокрема, на його статус як резервної валюти.
- Нещодавно Кая Каллас заявила, що заморожені активи РФ потрібно направити на допомогу Україні, оскільки Київ має законні підґрунтя вимагати компенсацію.
- Держсекретар США Ентоні Блінкен запевнив, що незабаром Україні переведуть 50 мільярдів доларів із заморожених російських активів у Євросоюзі та Сполучених Штатах.
- 10 грудня міністерство фінансів США оголосило про виділення Україні кредиту на 20 мільярдів доларів США. Його гаситимуть коштом заморожених російських активів.
За даними синоптиків у середу, 15 січня, у частині регіонів пройдуть опади.
14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.
Агентство з регулювання та розвитку фінансового ринку Казахстану затвердило нові правила для банків другого рівня та філій іноземних банків, ускладнивши умови видачі банківських карток громадянам Російської Федерації.