Трамп підтвердив угоду на постачання зброї Україні: до відправки готують 17 Patriot
Джерело: Clash Report
14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.
Ми сьогодні уклали угоду, згідно з якою ми будемо надсилати їм зброю, а вони за неї платитимуть, — зазначив глава Білого дому. — Ми збираємося виробляти першокласну зброю і відправляти її до НАТО.
Трамп додав, що за цю зброю платитимуть інші країни альянсу, а потім її “спрямовуватимуть туди, де вона потрібна”. У відповідь Рютте подякував за те, що тепер Україна отримає необхідне їй озброєння.
Американський президент також пообіцяв, що тепер Україна “відчує, що вона сильніша”.
Слова Путіна – це все розмови, а потім ракети летять до Києва і вбивають людей, — додав він, зазначивши, що у війні гинуть 5 тисяч людей щодня.
За запевненням глави Білого дому, до відправки вже готують 17 Patriot. Він зазначив, що велика кількість з цих систем будуть на полі бою.
Trump:
We have one country that has 17 Patriots getting ready to be shipped. They’re not going to need them. So we’re going to work a deal where the 17 will go – or a big portion of the 17… And that could be done very quickly.
— Clash Report (@clashreport) July 14, 2025
Окрім того, Трамп пригрозив Росії “жорсткими тарифами”, якщо Москва не укладе угоду про припинення війни проти України протягом 50 днів.
США запровадять вторинні санкції щодо РФ та її торгових партнерів, якщо протягом приблизно 50 днів не буде угоди щодо України. Тарифи будуть мінімум 100%… Путін не обдурить мене. Розмови мають закінчитися і початися дії, – резюмував Трамп.
Представник Білого дому уточнив CNN: “вторинні тарифи” означають 100% мита на російські товари та вторинні санкції щодо країн, які закуповують російську нафту.
Що стосується зброї, то окрім протиповітряних установок Patriot, що стоять на першому місці в бажаннях Києва і які Трамп назвав “життєво необхідними”, у межах плану можна продавати союзникам США ракети, снаряди для гаубиць та зенітний ракетний комплекс середньої дальності для подальшої передачі Україні, повідомило джерело, обізнане з деталями.
За словами офіційних осіб, такий підхід має кілька переваг:
- Політична безпека для Трампа. Продаж зброї союзникам, а не пряма передача Україні, дозволяє йому уникнути критики через порушення обіцянки обмежити роль США у війні.
- Фінансова вигода. Одна установка Patriot коштує близько $1 млрд, і Трамп уже неодноразово наголошував на вигодах для США щодо вигідності угоди.
- Логістична перевага. Ракетні системи, які вже перебувають у Європі, можна швидше перекинути в Україну, аніж транспортувати з США або виготовляти їх на американських заводах.
- Сигнал Москві. Посилення оборонної підтримки України може продемонструвати президенту РФ Володимиру Путіну серйозність намірів США припинити війну.
План обговорювали на червневому саміті НАТО в Нідерландах, де Трамп провів переговори з європейцями та президентом України. Зустріч визнали “дивовижно продуктивною”.
Ще до саміту європейські дипломати шукали механізми, як забезпечити постачання зброї Україні навіть у разі виходу США з проактивної підтримки. Упродовж двох тижнів американські та європейські експерти опрацьовували технічні й правові аспекти нової схеми поставок.
НАТО не постачає зброю безпосередньо, але координує зусилля учасників. Механізм може включати:
- передачу союзниками Patriot, куплених у США, та їхню заміну новими;
- або закупівлю в США нових систем для миттєвої передачі Україні.
У переліку потенційних учасників — Німеччина та Норвегія, тоді як ще чотири країни можуть долучитися найближчим часом.
Раніше Financial Times інформували, що США, Ізраїль і Україна ведуть переговори про постачання Києву до восьми систем ППО Patriot, що значно покращить здатність Сил оборони протистояти російським повітряним ударам.
Комплекси Patriot вже показали, що здатні перехоплювати всі типи російських ракет, зокрема й новітній “Кинжал”.
Тоді вказали, що угода, ймовірно, передбачатиме відправку цінних систем Patriot спочатку з Ізраїлю до США, а потім – до України.
У квітні Ізраїль заявив, що виводитиме з експлуатації вісім батарей Patriot, аби замінити їх новішими системами. Однак зараз системи ППО ще використовуються в ізраїльській війні з ХАМАС. Крім того, країна побоюється повномасштабної війни з проіранським рухом “Хезболла”.
З початку російського вторгнення Ізраїль, на противагу західних союзників, намагався зберегти відносини з Росією і тому не надавав Києву жодної військової допомоги. Однак, офіційні особи США намагалися переконати уряд Біньяміна Нетаньяху, що дедалі тісніші зв’язки Росії з Іраном, зокрема у сфері військового співробітництва, викликають більш нагальну стурбованість.
Можливість передачі Києву ізраїльських Patriot, колишній держсекретар США Ентоні Блінкен обговорював із ексміністром закордонних справ Дмитром Кулебою, тоді як радник із національної безпеки Джейк Салліван — головою офісу президента Андрієм Єрмаком.
Окрім переговорів між США та Україною, особа, знайома з дипломатією, повідомила, що були також прямі переговори між Ізраїлем та Києвом щодо передачі Patriot.
Ізраїльські батареї M901 PAC-2 є старішими, ніж багато систем Patriot, які зараз є в Україні. Але за словами військових аналітиків, старша модель все ще повністю сумісна з новими.
Важливо те, що Ізраїль також має значні запаси ракет-перехоплювачів, які також потрібні Україні. Аналітики також зауважили, що старі ізраїльські ракети-перехоплювачі мають більший радіус дії та більшу боєголовку, ніж нова модель PAC-3. Такі бойові характеристики роблять їх придатними для перехоплення російських винищувачів, які скидають плануючі бомби на українські міста та військові позиції з-за лінії фронту.
Нещодавно глава німецько-українського ситуаційного центру генерал-майор Бундесверу Крістіан Фрейдіг заявив, що Україна зможе застосовувати надані ФРН системи Patriot для збиття ворожих літаків у російському повітряному просторі.
Нагадаємо, що уряд Німеччини запустив ініціативу з пошуку додаткових засобів протиповітряної оборони, які можна передати Україні на тлі посилення російських обстрілів.
Також у ПС повідомили, що нині Сили оборони мають у своєму розпорядженні потрібні системи SAMP/T та Patriot для збиття російських протикорабельних гіперзвукових ракет “Циркон”.
Додамо, 4 червня під час засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн” міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус запевнив у подальшій підтримці України з боку західних партнерів, зокрема у зміцненні системи протиповітряної оборони.
Довідка. Patriot – це керована ракетна система класу “земля-повітря”, яку було вперше розгорнуто в 1980-х роках. Вона може вражати літаки, крилаті ракети та балістичні ракети меншої дальності.
Кожна батарея Patriot складається зі встановленої на вантажівці пускової системи з вісьмома пусковими установками, які можуть утримувати до чотирьох ракет-перехоплювачів кожна, наземного радара, станції управління та генератора. Армія заявила, що зараз має 16 батальйонів Patriot. У звіті Міжнародного інституту стратегічних досліджень за 2018 рік зазначено, що ці батальйони керують 50 батареями, які мають понад 1200 ракет-перехоплювачів.
Американські батареї регулярно розгортають по всьому світу. Крім того, Patriot також експлуатують або купують Нідерланди, Німеччина, Японія, Ізраїль, Саудівська Аравія, Кувейт, Тайвань, Греція, Іспанія, Південна Корея, Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Румунія, Швеція, Польща та Бахрейн.
- Імовірно, президент США Дональд Трамп зрозумів урок, який так само важко давався всім його попередникам у XXI столітті: неможливо перезавантажити стосунки США з президентом РФ Володимиром Путіним.
- 8 липня під час засідання кабінету міністрів президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.
- За даними ЗМІ, депозитарій цінних паперів Euroclear планує конфіскувати і перерозподілити близько 3 мільярдів євро (3,4 мільярда доларів) заморожених російських коштів.
Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.
Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.
Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.
Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.
14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.