Туск: Польща працюватиме над зміцненням відносин зі США
Джерело: Reuters
7 листопада прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава працюватиме над зміцненням своїх відносин зі Сполученими Штатами після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах.
Туск виступив перед від’їздом на саміт ЄС у Будапешті, на якому повернення Трампа до влади та розпад правлячої коаліції Німеччини будуть головними темами для розмови.
За його словами, одним із головних меседжів зустрічі буде необхідність зміцнення трансатлантичних відносин незалежно від того, хто очолює ті чи інші країни.
З президентом Трампом ми працюватимемо над зміцненням польсько-американських відносин, – сказав Туск. – Якщо ми очікуємо певних змін чи турбулентності в геополітиці та міжнародній ситуації, то і Європа, і Польща повинні ефективно дбати про найкращі можливі трансатлантичні відносини, – додав він.
Безпосередньо перед виборами в США Туск написав на платформі X, що незалежно від результату голосування, “ера геополітичного аутсорсингу закінчилася”.
Зауважимо, європейські лідери на зустрічі в Будапешті закликали Дональда Трампа підтримувати Україну, уникати торговельних війн та утриматись від порушень світового порядку, коли він вступить на пост президента США.
Стосунки Трампа з Європою були непростими ще під час його першого президентства, а його повернення зараз вносить невизначеність щодо подальшої підтримки Штатами України, яка бореться з повномасштабним вторгненням РФ.
Занепокоєння викликає і ставлення Трампа до НАТО і перспектива введення мит на експорт товарів з ЄС до США.
Я довіряю американському суспільству. Вони знають, що у їхніх інтересах бути твердими, коли мовиться про авторитарні режими. Якби США були слабкими з Росією, що б це означало для Китаю?, – сказав глава Євроради Шарль Мішель на зустрічі майже 50 лідерів Європи у Будапешті.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що ЄС повинен об’єднатись, оскільки тепер жоден член Євросоюзу самостійно не впорається з майбутніми викликами.
У наших інтересах, щоб автократи цього світу отримали чітке повідомлення про те, що це не право сили, а верховенство закону є важливим, – сказала фон дер Ляєн щодо подальшої підтримки України.
Чимало європейських лідерів сказали, що з нетерпінням очікують співпраці з Трампом. Та є і ті, хто занепокоєний його майбутнім президентством, зокрема через питання торгівлі та грубу манеру спілкування Трампа з союзниками.
Президент Трамп відомий інколи своєю непередбачуваністю, своєю нестабільністю, тому нам потрібен діалог. Ми будемо прагнути діалогу, але не відмовимось від своїх принципів, – сказав прем’єр-міністр Люксембургу Люк Фріден.
Прем’єр Фінляндії Петтері Орпо вислови занепокоєність перспективою торговельної війни. Він закликав не допустити цього і спробувати вплинути на політику США і Трампа, аби той зрозумів, які ризики несе такий крок.
На саміт, який триває у столиці Угорщини, запросили не лише членів Євросоюзу, а й лідерів інших країн континенту, зокрема Великої Британії, які, як очікується, скажуть про те, що продовжать підтримувати Україну.
Глава НАТО Марк Рютте сказав, що важливо, аби війна в Україні розглядалась не лише як проблема для Європи. Він додав, що співпраця Росії та КНДР є загрозою не тільки для європейських членів НАТО, а й для США.
Вже ввечері 7 листопада відбудеться зустріч лише країн-членів ЄС, де розглянуть трансатлантичні питання. Ще однією темою стане Грузія, де на нещодавніх виборах до парламенту переможцями оголосили проросійську партію “Грузинська мрія”. ЄС заморозив заявку Грузії на членство в ЄС через загрозу демократії у країні.
- За даними ЗМІ, Дональд Трамп, якого обрали новим президентом США, попри неодноразові заяви про намір завершити війну в Україні протягом 24 годин, досі не вирішив, як він це зробить.
- Чинний спікер нижньої палати Конгресу США республіканець Майк Джонсон здобув переважну підтримку виборців у 4-му окрузі штату Луїзіана, ввійшовши до складу Палати представників наступного скликання.
- Світові лідери привітали республіканця Дональда Трампа після того, як він виграв президентські вибори в США.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп повідомив, що країни надасть Україні 22 мільйони євро на проєкти у сфері оборони та безпеки.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 4 грудня. На даний час відбулося 156 бойових зіткнень. Найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському та Курахівському напрямках.
Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заперечив поширену раніше інформацію у ЗМІ, що його представник у Києві та Київській області заявив про “майже повністю викорінення так званої бусифікації”.
4 грудня Папа Римський Франциск зустрівся з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном у Ватикані, де обговорив повномасштабну війну РФ проти України, зосередившись на гуманітарній ситуації та зусиллях на “сприянні миру в регіоні”.
4 грудня Держсекретар США Ентоні Блінкен запевнив, що незабаром Україні переведуть 50 мільярдів доларів із заморожених російських активів у Євросоюзі та Сполучених Штатах.