У Білому домі визнали, що Україну можуть примусити до перемовин і відмови від територій

Джерело: The Washington Post

Багато американських посадовців визнають, що за кілька місяців Україну можуть підштовхнути до переговорів з Росією про припинення війни і змусити відмовитися від територій, стверджує видання The Washington Post.

Президент США Джо Байден змінив свою попередню політику щодо мін і ракет частково через те, щоб дати Україні якомога сильнішу позицію, коли вона вступить у ці потенційні переговори.

“Обережність” Байдена

Зміна стратегії Байдена щодо надання зброї Україні отримала як похвалу, так і критику від європейських союзників, які вважають, що допомогу слід було надавати раніше, коли позиції України були сильнішими.

Курт Волкер, який був спеціальним представником Трампа в Україні, сказав, що зміни “давно назріли”, і що Байден, можливо, підбадьорював Москву, не надіславши потужнішу зброю раніше.

“Це дає Росії відчуття безкарності. Вони знають, що у них є захист. Вони знають, що ми не хочемо ескалації, і вони можуть продовжувати війну, завдавати ударів і робити обурливі речі”, – сказав Волкер.

Байден обережно підходить до ризику ескалації війни, особливо у контексті можливого використання Росією ядерної зброї.

Що змінилось?

Трамп пообіцяв закінчити російсько-українську війну протягом 24 годин, проте він не уточнив, як саме він це зробить. Оскільки поточний транш американської військової та економічної допомоги Україні закінчується наступного року, чиновники Байдена здебільшого змирилися з імовірністю того, що Трамп не надасть Україні більше допомоги.

Деякі союзники критикують Байдена за те, що він надто повільно надає Україні сучасну зброю, яку та просить. Рішення надіслати протипіхотні міни і ракети ATACMS свідчить, наскільки нагальною бачить ситуацію Білий дім.

Як стверджує видання, Байден присвятив себе обороні України, витративши значний політичний капітал на мобілізацію десятків мільярдів доларів економічної та військової допомоги. Він закликав європейські країни зробити те ж саме, навіть попри те, що війна потрясла світову економіку і призвела до підвищення цін на газ і опалення, часто представляючи війну як вирішальну битву між авторитаризмом і демократією.

Але страх Байдена перед ескалацією конфлікту з Росією також значною мірою вплинув на його рішення обмежити надання зброї Києву. Байден врешті-решт дозволив використовувати ATACMS на території Росії – лише після того, як Північна Корея відправила війська на допомогу Москві, сподіваючись дати Пхеньяну зрозуміти, що той ризикує зазнати значних втрат.

Встигнути до президентства Трампа

Європейські та натівські політики намагаються забезпечити “захищену від Трампа” допомогу Україні, ухваливши пакети допомоги перед виборами в США та передаючи координацію військової підтримки від США до командування НАТО. Однак повернення Трампа в Білий дім викликає сумніви щодо здатності європейських країн захистити Україну без допомоги США.

Серед європейських прихильників України виникає тихе визнання, що мирні переговори можуть вимагати від України поступок щодо територій на користь Росії. Зараз обговорюється, які гарантії безпеки можна надати Україні, щоб стримати Росію від подальших нападів.

Під час візиту Блінкена до НАТО він підкреслив важливість зміцнення України до можливого повернення Трампа до влади, закликаючи європейців діяти в тому ж напрямку.

Згідно з даними США, Росія втратила понад 4000 танків під час повномасштабної війни з Україною. Ця кількість майже дорівнює всьому танковому контингенту США, заявив Верховний головнокомандувач об’єднаними Збройними силами НАТО в Європі, генерал Кристофер Каволі на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Сенату США в Вашингтоні 3 квітня.

Внаслідок чергового російського обстрілу у Харкові збільшилася кількість загиблих та постраждалих осіб.

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі запевнив, що  Україна отримає додаткові винищувачі F-16, поки українські пілоти проходять навчання. 

Пізно ввечері російські війська вдарили по Харкову безпілотниками. Ворог завдав удару по Новобаварському районі. Відомо про загиблого та 29 постраждалих.

Після трьох років війни, коли стало очевидно, що російська армія не здатна зламати Україну. Однак, лідер РФ Володимир Путін продовжує відмовлятися від припинення вогню. Попри певні тактичні успіхи, як, наприклад, вибиття українців з Курської області, шанси на перемогу військовим шляхом у Росії залишаються мінімальними. Військові втрати і економічні труднощі вказують на наближення кінця війни, однак Путін не зупиняє агресію.