У Бундестазі закликали «мати сміливість» притягнути Путіна до відповідальності

Джерело: tagesschau

Члени Бундестагу від СДПН, ХДС/ХСС, Зелених і ВДП спільно закликали конфіскувати заморожені російські активи для допомоги Україні.

Вони мають бути використані відповідно до міжнародного права для підтримки України, — заявив зовнішньополітичний експерт СДПН Міхаель Рот на спільному заході в Берліні.

Рот згадав як військову підтримку, так і відновлення країни та гуманітарну допомогу.

Після нападу Росії на Україну в лютому 2022 року західні держави заморозили близько 300 мільярдів доларів депозитів російського центрального банку. Процентні доходи вже використовуються державами ЄС для підтримки України. Це приблизно три мільярди євро на рік.

Тоді як Світовий банк оцінює збитки, які Росія вже завдала Україні, у щонайменше 500 мільярдів доларів.

Ми повинні мати мужність притягнути Путіна до відповідальності, — наголосив депутат від ХДС Ніколас Зіппеліус.

Депутат від Зелених Себастьян Шефер додав, що просто використовувати відсотковий дохід недостатньо.

Росія повинна і заплатить за свої злочини проти України, – заявив депутат від ВДП Маркус Фабер.

Зауважимо, 22 травня джерела у Міністерстві фінансів Німеччини повідомили, що країна відкрита для використання доходів від заморожених російських активів для військової допомоги Україні.

Згодом уряд Франції підтримав пропозицію Сполучених Штатів Америки використати заморожені російські активи на озброєння України, піднявши перспективу угоди на зустрічі міністрів фінансів G7.

Раніше стало відомо, що міністерка фінансів США Джанет Єллен підштовхне міністрів фінансів країн G7, котрі зустрінуться в Італії наступного тижня, погодити план використання заморожених російських активів для озброєння України.

До цього, 8 травня, посли Євросоюзу погодили передачу Україні надприбутків від заморожених активів РФ. Мовиться про суму у близько 300 млрд доларів. Основну частину суми — близько $200 млрд — заблоковано в Європі. Нині влада ЄС запускає механізм із вилучення прибутків від резервів, що потрапили під санкції. У межах американського закону Білий дім зможе конфіскувати заморожені кошти ЦБ РФ в американських банках та перевести до спецфонду для України, поінформували у CNBC.

21 березня лідери Євросоюзу попередньо погодили пропозицію стосовно використання доходів із заморожених російських активів для допомоги Україні.

Раніше глава Єврокомісії раніше заявила, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила ще у січні, після тривалих обговорень. До цього заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

14 травня Держсекретар США Ентоні Блінкен, перебуваючи з візитом у столиці України, заявив, що Росія має заплатити за те, що вона зруйнувала, і США мають намір використати для цього заморожені російські активи.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Читайте також: У ПАРЄ закликали передати заморожені активи РФ Україні: положення резолюції

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

16 травня стало відомо, що міністри фінансів країн “Великої семи”, котрі зустрінуться наступного тижня в Італії, підтримають план Європейського Союзу щодо використання доходів від заморожених російських активів для військової допомоги Україні.

Тоді як 21 травня міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що держави-члени Європейського Союзу схвалили план використання прибутків від заморожених активів РФ. 90 % цих коштів виділять для ЗСУ, а решту – для відновлення України.

4 червня стало відомо, що Сполучені Штати та партнери з G7 досягають прогресу у пошуку шляхів надання Україні більших обсягів терміново необхідних коштів шляхом використання прибутку, отриманого від заморожених російських активів.

15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.

Російський дисидент, 67-річний публіцист Олександр Скобов, звинувачений в Росії у “сприянні терористичній діяльності”, виголосив останнє слово на засіданні 1-го Західного окружного військового суду у Петербурзі. Він заявив, що Путін – це новий Гітлер та закликав “розчавити гадину”.