У Газі відбувся найбільший з часу початку війни протест проти ХАМАСу

Джерело: CNN

Белаль Абу Заїд, палестинець із північної Гази, разом із сотнями інших людей у вівторок вийшов на вулиці, протестуючи як проти війни Ізраїлю, так і проти угруповання ХАМАС, звинувачуючи обидві сторони в руйнуванні сектора.

Він вважає, що основна відповідальність за страждання Гази лежить на Ізраїлі, однак і ХАМАС несе свою частку провини.

“Ми пригноблені як ізраїльською окупацією, так і ХАМАС”, – заявив Абу Заїд у коментарі CNN. “ХАМАС розпочав операцію 7 жовтня, і сьогодні ми платимо за це ціну”, – сказав він, маючи на увазі напад бойовиків на Ізраїль у 2023 році, який спровокував війну.

Масові протести у Газі

У місті Бейт-Лахія на півночі Гази у вівторок пройшли демонстрації проти ХАМАС – одні з найбільших із 7 жовтня.

Відеозаписи з місця подій показують сотні протестувальників, які вигукували: “Заради Бога, ХАМАС – геть!”, “ХАМАС – терористи” та “Ми хочемо закінчення війни”. У соцмережах поширювалися заклики до ще дев’яти протестів по всьому сектору в середу. Організатори наголошували: “Наші голоси мають бути почуті всіма шпигунами, які продали нашу кров”.

Після теракту 7 жовтня, коли, за даними Ізраїлю, загинули понад 1200 людей, а 251 особу взяли в заручники, Ізраїль розпочав повномасштабну війну проти ХАМАС у Газі. За даними Міністерства охорони здоров’я Гази, відтоді загинуло понад 50 000 палестинців, а значна частина території була зруйнована, що призвело до гуманітарної катастрофи.

Відновлення бойових дій та критика ХАМАС

Ситуація в Газі ще більше загострилася після зриву двомісячного перемир’я, коли Ізраїль відновив наземну операцію та заблокував постачання гуманітарної допомоги.

Хоча багато палестинців не підтримують ХАМАС, вони бояться відкрито критикувати угруповання, побоюючись переслідувань.

Раед Абу Хамуда, палестинець із північної Гази, заявив CNN, що хотів би приєднатися до протестів, але не зміг дістатися до місця зібрання. Він наголосив, що “голос народу має звучати голосніше за вибухи”, а палестинцям потрібен єдиний уряд, який отримає міжнародну підтримку.

“Але люди бояться. Немає захисту на вулицях, а ще бояться звинувачень у зраді”, – сказав він.

Водночас деякі протестувальники остерігаються, що Ізраїль може використати демонстрації у своїх інтересах. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що ці протести “свідчать про правильність нашої політики”.

ХАМАС відреагував

Правляча влада у Газі назвала протести “спонтанними” та такими, що “не відображають загальну національну позицію”.

“Будь-які окремі гасла проти опору не відображають загальної позиції народу, а є наслідком безпрецедентного тиску, якому піддаються палестинці”, – заявили в урядовому медіа-офісі ХАМАС.

Попри це, активісти побоюються, що ХАМАС може придушити протести, якщо вони триватимуть.

“Люди бояться брати участь у демонстраціях”, – сказав активіст Абдалла Ахмед із Джабалії.

За його словами, багато палестинців у розпачі, оскільки повертаються додому й бачать руїни на місці своїх домівок. “Чому саме зараз? Тому що люди затиснуті з усіх боків”, – зазначив він.

Підтримка ХАМАСу в Газі

Попри протести, угруповання все ще має значну підтримку серед населення. Один із прихильників ХАМАСу, який побажав залишитися анонімним, заявив, що “ХАМАС залишається сильною силою”, а багато хто хоче приєднатися до боротьби з Ізраїлем.

Опитування, проведене в червні Палестинським центром політичних досліджень, показало, що підтримка нападу 7 жовтня серед мешканців Гази впала з 71% до 57% за три місяці.

Однак гуманітарна ситуація в секторі лише погіршується.

“Наші вимоги – нагодувати людей, напоїти їх, навчати дітей, а не бачити, як вони гинуть перед нашими очима”, – сказав Белаль Абу Заїд.

На запитання, чи боїться він репресій за участь у протестах, Абу Заїд відповів, що “страху більше немає”.

“Смерть може настати будь-якої миті. Ми бачили її на власні очі. Запах крові – всюди”, – сказав він.

30 березня відзначають Всесвітній день біполярного розладу. Християни сьогодні вшановують Іоана Ліствичника.

За даними синоптиків, у неділю, 30 березня, в низці областей України очікуються опади, подекуди – пориви вітру до 20 м/c.

У середині квітня в Угорщині розпочнеться голосування щодо вступу України до Європейського Союзу. Виборці отримають разом з бюлетенем також документ, що містить інформацію про “наслідки” та “ризики” приєднання України до ЄС.

Україна проситиме внести зміни до нової угоди про корисні копалини, запропонованої президентом США Дональдом Трампом, вимагаючи збільшення обсягу американських інвестицій.

Україна досягла 100% узгодженості з політикою ЄС у зовнішніх та оборонних справах, що стало історичним результатом.