У Кремлі «погрожують судами» у разі конфіскації доходів від активів РФ

Джерело: DW

У Кремлі погрожують, що у разі рішення ЄС вилучити доходи від заморожених російських активів та передати їх Україні Брюссель зазнає “неминучих збитків”.

Зокрема прессекретар Путіна Дмитро Пєсков запевняє, що такий крок завдасть шкоди європейській економіці та іміджу ЄС “як надійного гаранта недоторканності власності”. Так він прокоментував пропозицію Верховного представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля вилучити доходи від заморожених активів РФ та скерувати їх до фонду, що фінансує постачання озброєння Києву.

Пєсков заявив, що у разі ухвалення цього рішення відповідальні особи та держави “стануть об’єктами судового переслідування на багато десятиліть”.

Напередодні Боррель повідомив, що на саміті ЄС 21-22 березня запропонує направити 90% доходів від заморожених російських активів на закупівлю озброєнь для України через Європейський фонд миру (EPF). За його оцінкою, відповідний захід дозволить виділяти Україні щорічно близько 3 млрд євро. Глава європейської дипломатії уточнив, решту 10% доходів від російських активів можна буде перерахувати до бюджету ЄС, щоб використати для підвищення потенціалу української оборонної промисловості.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила у січні після тривалих обговорень.

Європейський Союз повинен розглянути можливість використання прибутків від заморожених російських активів для закупівлі озброєння для ЗСУ, заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Глава Єврокомісії додала, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя.

Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

У своїй промові фон дер Ляєн представила нову Європейську стратегію промислового захисту, яку її комісія презентує найближчими тижнями, зазначивши, що однією з її головних цілей буде визначення пріоритетності спільних закупівель.

Раніше заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.