У Німеччині побоюються, що Трамп може «відключити» німецькі F-35

Джерело: Handelsblatt

У Німеччині зростають побоювання щодо залежності від США у сфері військової авіації, особливо після несподіваного припинення постачання американської зброї та розвідданих для України.

Функція швидкого відключення (Kill Switch) американських винищувачів F-35 може поставити Люфтваффе у повну залежність від Білого дому.

Один із представників військової галузі закликав не панікувати, зазначивши, що ймовірність відключення німецьких F-35 є низькою.

У такому разі ми зможемо літати на F-35 доти, доки не закінчаться запасні частини або не знадобиться оновлення системи, — пояснив співрозмовник видання.

Водночас Handelsblatt нагадує, що раніше компанія Lockheed Martin вже мала проблеми з програмним забезпеченням для F-35, що призвело до затримки постачання літаків для Данії, Норвегії та Бельгії.

Заступник голови фракції Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС) у Бундестазі Йоганн Вадефуль заявив у коментарі, що консерватори не планують відмовлятися від контракту на F-35. Його однопартієць, депутат Бундестагу Інго Гедехенс, закликав провести детальний аналіз цієї проблеми.

Нам потрібно уважно вивчити ситуацію і бути обережними. Якщо ми витрачаємо стільки грошей на таку систему озброєнь, як F-35, ми повинні мати повний контроль над її використанням, — заявив Гедехенс у коментарі Bild. — Чи можуть американські системи озброєнь, закуплені для Бундесверу, бути просто відключені через імпульсивне рішення Дональда Трампа? Цього не можна допустити, і тому питання слід розглянути якомога швидше.

На проблему одним із перших зреагував колишній глава Мюнхенської конференції з безпеки та експосол Німеччини у США та Великій Британії Вольфганг Ішингер.

Було б розумним рішенням для Берліна вимагати від США жорстких гарантій щодо F-35. Якщо нам доводиться хвилюватися, що США можуть зробити з майбутніми німецькими F-35 те саме, що зараз роблять з Україною, можливо, варто переглянути угоду. Ненадійний постачальник? — написав він написав він на платформі X.

Мова про контракт, підписаний у грудні 2022 року, за яким Німеччина має придбати 35 американських винищувачів-бомбардувальників F-35 за 10 мільярдів євро. Перші літаки мають надійти на озброєння Люфтваффе у 2026 році для заміни застарілих Tornado.

Функція швидкого відключення в F-35 — це більше, ніж просто чутки. Але набагато простіше зробити це через систему планування місій, що взагалі не дозволить літаку злетіти, — написав глава пресслужби німецької оборонної компанії Hensoldt Йоахім Шранцхофер.

  • Президент США Дональд Трамп розглядає можливість вивести війська з Німеччини та передислокувати їх до Угорщини, яка має тісні зв’язки з РФ.
  • Майбутній уряд Німеччини обговорює масштабні інвестиційні пакети, котрі можуть перевищити сотні мільярдів євро. Як повідомляє Bild, на переговорах між ХДС/ХСС і СДПН мовилося про створення двох спеціальних фондів: одного для Бундесверу, іншого — для модернізації інфраструктури.

15 квітня президент Володимир Зеленська розповів, що переговори між командами України та США щодо угоди про рідкісноземельні метали пройшли позитивно.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва В-1, здатний перебувати в повітрі упродовж декількох годин.

Російська армія в Україні значно залежить від постачання артилерійських боєприпасів із Північної Кореї, свідчать внутрішні звіти Міноборони РФ.

Російська армія вже розпочала наступальні дії на Сумщині й Харківщині, попри заяви про переговори. Інформацію підтвердив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, зауваживши, що Росія щомісяця збільшує своє угруповання на 8-9 тисяч військових, продовжуючи стратегічну наступальну операцію.

У Сумах збільшилася кількість загиблих до 36 осіб через ракетний удар Росії по центру міста 13 квітня.