У проєкті декларації G20 пункт про Україну залишився порожнім
Джерело: Reuters
8 вересня учасники G20 не змогли вирішити розбіжності щодо формулювання декларації саміту щодо війни в Україні, згідно з чернеткою, з якою ознайомилося Reuters.
У 38-сторінковому проєкті, який був розповсюджений серед членів, параграф “геополітична ситуація” залишився порожнім, тоді як було погоджено 75 інших параграфів, які включали зміну клімату, криптовалюти та реформи в багатосторонніх банках розвитку.
Учасники G20 протягом кількох днів мали розбіжності та намагалися домовитися щодо війни, сподіваючись залучити Росію до комюніке.
“Ми можемо приховати розбіжності та зробити загальну заяву про те, що ми повинні мати мир і злагоду в усьому світі, щоб усі погодилися”, — повідомило анонімне джерело.
За словами іншого високопоставленого джерела в одній із країн G20, пункти про війну проти України були узгоджені країнами Заходу та направлені до Росії для її оцінки.
Посадовець зазначив, що Росія мала можливість прийняти погляди західних країн і висловити свою незгоду як частину заяви.
У разі відсутності угоди Індії доведеться оприлюднити заяву голови, що означало б, що G20 вперше за 20 років самітів не матиме декларації.
Дипломат ЄС сказав, що Індія виконує “відмінну” у пошуку компромісів.
“Але поки що Росія блокує компроміс, прийнятний для всіх інших”.
Очікується, що на дводенному саміті, який розпочнеться в суботу, 9 вересня, в Нью-Делі, домінуватимуть Захід та його союзники.
У саміті візьмуть участь президент США Джо Байден, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Емманюель Макрон, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, прем’єр-міністр Саудівської Аравії Мухаммед ібн Салман та прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда.
- На саміті G20 цими вихідними прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак обговорить розв’язання питання російської “триваючої зернової блокади Чорного моря”, повідомив речник Даунінг-стріт.
- G20 вирішили надати Африканському союзу статус постійного члена, який має Європейський Союз. За даними видання, лідери “Великої двадцятки” оголосять рішення під час саміту в Індії цими вихідними.
- Президент США Джо Байден заявив, що розчарований тим, що найімовірніше, глава Китаю Сі Цзіньпін пропустить саміт лідерів G20 в Індії. Американський лідер все одно має намір “побачити його”. Раніше Reuters писало, що найімовірніше Китай представлятиме прем’єр-міністр країни Лі Цян.
- 28 серпня прем’єр-міністром Індії Нарендра Моді провів розмову з президентом РФ Володимиром Путіним, який повідомив, що не відвідуватиме саміт G20 наступного місяця. Замість нього РФ представлятиме міністр закордонних справ Сергій Лавров.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.
У низці приватних переговорів з командою Дональда Трампа трансатлантичні партнери висловили аргументи на користь продовження підтримки України. У результаті, союзники заявили, що нова адміністрація США не стане змушувати Київ до передчасних переговорів з Росією.