У Росії готуються до низьких цін на нафту
Джерело: росЗМІ
Поки мінфін РФ упорядковував витрати бюджету, з’явилася нова загроза для доходів РФ — обвал цін на нафту. Це може призвести до недобору ренти, яку доведеться компенсувати коштом Фонду національного добробуту. Експерти вже розраховують, на скільки часу вистачить цього фонду.
Голова Центробанку Росії, Ельвіра Набіулліна, зазначила, що основним каналом впливу США на Росію є зниження цін на нафту.
Тарифні війни, що спостерігаються, можуть призвести до зниження світової торгівлі та попиту на наші енергоносії, — бідкається Набіулліна.
Ціни на нафту вже впали на 20% від початку року і минулого тижня опустилися нижче $60 за баррель Brent. Аналітики Goldman Sachs прогнозують, що в екстремальних випадках ціна може знизитися ще на третину — до $40. Більшість російської нафти продається з великими знижками, а дисконт основного сорту Urals останнім часом становить $10-15.
Бюджет РФ формували на основі середньої ціни $69,7 за барель Urals. Якщо ціна на нафту залишається вище $60, надлишкові доходи направляються до ФНД. Якщо ціна падає нижче $60, дефіцит компенсується коштом фонду. На 1 квітня в ньому було близько 3,3 трлн рублів ліквідних активів, які можуть бути використані для компенсації.
Аналітики оцінили втрати бюджету РФ через падіння ціни на нафту на $1 у 160 млрд рублів на рік. Якщо ціна на нафту буде тривалий час нижчою за $60, доведеться регулярно використовувати ФНД для покриття дефіциту. За підрахунками, при ціні $55 нафта ФНД вистачить на 4 роки, при $50 — на 2 роки, а при $40 — тільки на рік.
Мінфін РФ готується до позик на 100 млрд рублів щотижня, оскільки ймовірність рецесії в світовій економіці зростає, що збільшує ризик “жорсткої посадки” для російської економіки. Аналітики вважають, що падіння цін на нафту може суттєво збільшити дефіцит бюджету РФ.
Згідно з оцінками аналітиків Райффайзенбанку, падіння середньорічної ціни Urals до $55 може призвести до втрати доходів на суму 0,9 трлн рублів, а при зниженні ціни до $50 — до 1,9 трлн рублів.
На наступний період експерти очікують значне зниження нафтових доходів, що призведе до необхідності скорочення витрат бюджету РФ.
Раніше у Кремлі заявили, що уважно стежать за стрімким падінням цін на нафту та намагаються мінімізувати його вплив на економіку країни. Як повідомляє Bloomberg, ключовий експортний сорт російської нафти Urals наближається до позначки $50 за барель — уперше за останній 21 місяць.
Зауважимо, попри санкції адміністрації Джо Байдена проти російської нафтової промисловості, Росія продовжує вивозити нафту зі своїх портів. Однак обмеження суттєво впливають на здатність продавати паливо та доставляти його до портів покупців. На російських танкерах наразі накопичено сирої нафти на загальну суму близько $1,3 млрд.
- Країни “Великої сімки” розглядають можливість додаткового посилення санкцій щодо російської нафти, повідомляє Bloomberg, посилаючись на проєкт доручення, підготовлений для міністрів фінансів G7.
- Росія продовжує експортувати нафту зі свого головного тихоокеанського термінала новими танкерами, щоб обійти останні санкції США.
- Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс розповів, що Штати готові запровадити нові санкції проти РФ та навіть, ймовірно, вдатись до військових дій, якщо російський президент Володимир Путін відмовиться від мирної угоди з Україною.
- Міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп не йде на поступки російському лідеру Володимиру Путіну.
- Президент Володимир Зеленський заявив главі США Дональду Трампу під час телефонної розмови 12 лютого, що лідер Кремля Володимир Путін лише вдає, що хоче домовити.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
Під час своєї першої пресконференції на посаді міністра охорони здоров’я США, Роберт Кеннеді-молодший назвав аутизм “епідемією” та зробив низку суперечливих заяв, котрі викликали обурення серед громадськості та експертів.
17 квітня президент Володимир Зеленський зустрівся з конгресменом Сполучених Штатів Америки та співголовою конгресового Українського кокусу Браяном Фіцпатріком.
Президент США Дональд Трамп знову закликає до відродження промисловості, просуваючи ідею повернення “традиційно чоловічих” робочих професій — зокрема в галузі виробництва. Глава Білого дому вважає, що мита допоможуть стимулювати повернення таких спеціальностей до США.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.