У Росії впав військово-транспортний літак Іл-76: що відомо
Джерело: Міноборони РФ
Сьогодні, 24 січня, в Бєлгородській області Росії впав військово-транспортний літак Іл-76.
За даними оборонного відомства, на борту літака нібито перебувало 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких перевозили в Бєлгородську область для обміну, 6 членів екіпажу літака і троє осіб супроводу. Також там зазначили, що всі, хто перебував на борту, загинули.
Водночас в МО РФ звинуватили Україну у збитті літака двома ракетами із ЗРК.
Своєю чергою, губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков підтвердив заяву Міноборони РФ, що всі, хто перебував на борту, загинули. Утім, він не уточнив, скільки людей було на борту та ким вони були.
За його словами, зараз місце аварії оточене. Там перебувають усі оперативні служби і проводяться слідчі заходи. До місця прямує комісія для встановлення причин катастрофи.
У Кремлі заявили, що поки що не можуть прокоментувати повідомлення про аварію Іл-76, пише ТАСС.
“Не можу сказати, це досить нова, свіжа інформація, зараз її з’ясовуватимемо”, – зауважив прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков.
Тоді як голова комітету з оборони Андрій Картаполов на засіданні Держдуми РФ заявив, що слідом за розбитим літаком у Бєлгородській області летів ще один Іл-76 з 80 українськими військовополоненими: “Його вдалося розвернути”.
Також Картаполов додав, що обміни полоненими тепер, ймовірно, буде поставлено на паузу.
“Тепер про обмін мови йти не може”, – наголосив він.
За даними видань “Важливі історії” та “Медіазона“, які проаналізували відео з падінням літака, Іл-76 летів від кордону з Україною, а не у напрямку до неї. При цьому в інформагентствах стверджується, що відео знято із центру села Яблонове у напрямку на північ.
Повідомляється, що обмін повинен був відбутися на кордоні з Україною. Утім, згідно з відеозаписом, літак летів у протилежний бік.
Окрім того вказано, що Іл-76 під номером RA-78830 летів через Єгипет, Саудівську Аравію, Червоне море та Іран. Літак зник із радарів біля Сирії, після чого з’явився над Бєлгородом. За словами журналістів, які посилаються на військового аналітика, це може свідчити про те, що Іл-76 перевозив зброю зі Сходу.
Представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими (КШППВ) запевнили, що разом з іншими профільними структурами “збирають та аналізують всю необхідну інформацію”.
“Наголошуємо, що ворог активно здійснює інформаційні спецоперації, спрямовані проти України, які мають на меті дестабілізацію українського суспільства. Просимо відповідально ставитися до поширення чутливої інформації та користуватися лише офіційними джерелами”, – наголосили там.
Своєю чергою, уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що “з’ясовує всі деталі події та аналізує отриману інформацію”.
Він також закликав не поширювати неперевірену інформацію.
“Ворог підступний. І всі ми знаємо, які жахливі методи РФ може використовувати, аби дестабілізувати українське суспільство. Не ведіться на провокації. Детальнішу інформацію буде надано згодом”, – прокоментував омбудсман.
Тоді як в Генштабі повідомили, що ЗСУ відстежують точки запусків російських ракет та логістику їх постачання, зокрема з застосуванням військово-транспортної авіації.
“Збройні Сили України будуть і надалі вживати заходів зі знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, в тому числі на Бєлгородсько-Харківському напрямку”, — йдеться у повідомленні Генштабу, в якому коментують, ймовірно, падіння російського літака ІЛ-76 над Бєлгородською областю.
До того ж там зауважили, що останнім часом інтенсивність ракетних ударів по Харківській області збільшилася, додавши, що вона “безпосередньо пов’язана зі зростанням кількості військово-транспортних літаків, що прямували в аеропорт Бєлгорода”.
Водночас у коментарі “NV” джерело у Повітряних силах України заявило, що українських військовополонених не було на борту збитого літака ІЛ-76 в Бєлгородській області.
“Кілька разів на день цим літаком Іл-76 підвозять боєприпаси на фронт. Це їхній перевірений маршрут, яким вони щонайменше тричі на день підвозять не тільки боєприпаси, а й С-300. Ми впевнені, що полонених там не було”, – наголосив співрозмовник.
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов підтвердив, що 24 січня мав відбутися обмін полоненими між Росією та Україною.
За твердженням російської сторони це сталося внаслідок збиття російського літака Іл-76, який буцімто перевозив наших полонених, розповіли в ГУР.
При цьому там заявили, що нині не мають вичерпної інформації з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості.
Як запевнили у розвідці, зі свого боку Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну. Російських полонених військовослужбовців було вчасно доставлено на обумовлену точку для обміну, де вони перебували у безпеці.
“Безпеку ж наших захисників, згідно домовленостей, повинна була забезпечити російська сторона. Водночас, українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому”, – йдеться у дописі.
Вказано, що Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених. Відомо, що доставка полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом. Це може свідчити про навмисні дії Росії, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених, зазначили в ГУР.
“Посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну. Виходячи з цього, мова може йти про сплановані та навмисні дії РФ з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави”, – резюмували там.
Речник Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Олександр Власенко у коментарі “Суспільному” заявив, що МКЧХ не бере участь в обміні військовополоненими.
“Сторони домовляються між собою безпосередньо. Ми беремо участь тільки в обміні тілами загиблих. Про обмін військовополонених ми так само дізнаємося постфактум. Наша делегація в Росії намагається з’ясувати, хто там був на борту, але поки що інформації ніякої нема”, – наголосив він.
За словами Власенка, комітет має реєстр українських військовополонених, яких представники МКЧХ відвідують і намагаються з’ясувати їхню долю.
“Може статися так, якщо вони дійсно були на борту, там міг бути хтось з тих, кого ми відвідували, тоді може отримаємо якусь інформацію”, – пояснив представник Червоного хреста.
Також представниця Асоціації родин захисників “Азовсталі” Мар’яна Хомерікі розповіла, що про “теоретичний чи імовірний” обмін їм не було відомо заздалегідь, як правило, їх постфактум інформує Координаційний штаб або рідні полонених.
За її словами, зараз в Асоціації очікують офіційних даних від українських спецслужб та влади щодо списків.
- У Генеральному штабі ЗСУ зробили офіційну заяву стосовно протидії Сил оборони ракетним обстрілам території України. Наголошується, що Збройні Сили України вживають усіх заходів для захисту України та українців.
У Центрі національного спротиву повідомили, що на тимчасово окупованих територіях росіяни продовжують спонукати українських дітей робити доноси.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 24 грудня. Загалом від початку цієї доби відбулося 248 бойових зіткнень.
24 грудня керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко заявив, що інформація про зниження мобілізаційного віку, існування якихось законопроектів, є брехнею.
Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що внаслідок затоплення російських танкерів у Чорному морі в місцях зимівлі дельфінів ссавці почали викидатися на чорноморське узбережжя.
Повітряно-космічні сили РФ отримали чергові партії бомбардувальників Су-34 і винищувачів Су-57. Ці постачання, найімовірніше, стали останніми у 2024 році.