У відповідь на критику МАГАТЕ Іран розгорне новий центр збагачення урану
Джерело: Bloomberg
Іран оголосив про розгортання нового об’єкта зі збагачення урану у відповідь на ухвалену МАГАТЕ резолюцію, в якій розкритикували Тегеран за невиконання міжнародних зобов’язань у ядерній сфері.
Як повідомила Організація з атомної енергії Ірану, новий об’єкт буде розташований у “захищеному місці”. Паралельно оновлять технології збагачення урану на об’єкті Фордо, що за 200 км від Тегерана. Інші кроки Тегеран пообіцяв оголосити згодом.
МАГАТЕ вказує, що Іран не надав детальної інформації про новий об’єкт, що може порушувати його зобов’язання щодо завчасного інформування та допуску інспекторів.
Резолюцію в МАГАТЕ підтримали 19 країн, серед них США та країни ЄС. Проти виступили Китай і Росія, ще 11 країн утримались.
У відповідь Іран не виключив виходу з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Аналітики зазначають, що Іран може погодитися на обмеження ядерної програми у відповідь на послаблення санкцій. За минулий квартал країна виробила рекордну кількість високозбагаченого урану – обсяг, котрий можна використати для створення десяти ядерних боєзарядів.
Франція, Німеччина та Велика Британія закликали Іран скористатися можливістю для співпраці з інспекторами. У разі відмови Рада керівників МАГАТЕ має право скликати надзвичайне засідання вже у липні для передачі справи до Радбезу ООН.
Зауважимо, ще у грудні 2024 року МАГАТЕ інформувало, що Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб. Та вже у лютому запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли.
МАГАТЕ закликало Іран до більшої прозорості та інспекцій, щоб уникнути неправомірного використання матеріалів. Ці дії посилюють занепокоєння серед західних країн, які вважають, що збагачення на такому рівні не має цивільного обґрунтування.
Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.
У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.
Додамо, 28 грудня 2024 року Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.
- Переговори між Іраном і США щодо ядерної програми “зайдуть у глухий кут”, якщо Вашингтон і надалі вимагатиме повного припинення збагачення урану. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Ірану Маджид Тахт-Раванчі.
- Іран знову розпочав нарощувати темпи виробництва збагаченого урану, вийшовши на дев’ять кілограмів на місяць, вважає Міжнародне агентство з атомної енергії.
- Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл назвав Китай, Росію та Іран новою “віссю зла” і зазначив, що вони є безпосередніми загрозами для США.
- 14 серпня міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахян заявив, що країна прагне вирішити свою ядерну суперечку зі світовими державами “дипломатичним шляхом”.
Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця.
12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.
За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.
Швеція готується орендувати камери у в’язницях Естонії, оскільки в країні не вистачає місць для ув’язнених.
Народний депутат Микола Княжицький розповів про інцидент під час Конференції з питань відновлення України 2025 у Римі. Так, українку Марію Гурську, що керувала групою польських медійників, не допустили до заходу, бо Посольство України в Італії не дало їй акредитації.