У Євросоюзі заявили, що заморожені російські активи потрібно направити на допомогу Україні
Джерело: The Guardian
Верховна представниця ЄС з закордонних справ та безпеки Кая Каллас заявила, що заморожені активи РФ потрібно направити на допомогу Україні, оскільки Київ має законні підґрунтя вимагати компенсацію.
ЄС вже почав виділяти Україні кошти, отримані з доходів заморожених російських активів, однак виділяти самі активи поки не готовий через побоювання щодо законності такого кроку. Зауважимо, що у Євросоюзі заморожено 210 мільярдів євро активів РФ.
За словами Каллас, яка раніше обіймала посаду прем’єр-міністерки Естонії, попри всю “делікатність… якось ми цього досягнемо”.
На думку головної дипломатки ЄС, ці кошти зможуть покрити всі збитки, завдані Україні через воєнні дії Росії.
“Краще мати маленьку пташку у руках, аніж великого птаха на даху. Так що у нас є маленька пташка у руках (заморожені активи), і це інструмент, щоб також тиснути на Росію”, – сказала вона.
Пропозиція Каллас з’явилася на тлі збільшення питань по те, як продовжувати допомагати Україні зараз та оплатити колосальні рахунки за відновлення після війни.
У першому інтерв’ю після вступу на нову посаду вона заявила, що Європа повинна збільшити допомогу Україні, якщо США припинять фінансування. За її словами, ця підтримка “не є благодійністю”, а відповідає інтересам Європи та США.
“Якщо вони (США) зменшать допомогу, то нам потрібно буде продовжувати підтримувати Україну. Тому що я хвилююсь про те, що буде, якщо переможе Росія. Я думаю, у нас буде більш війн, масштабніших війн”,- додала Каллас.
Вона наголосила, що допомога Україні – це інвестиції у безпеку Європи та глобальну безпеку, посилаючись на залучення військ КНДР до російсько-української війни та спільні навчання РФ і Китаю у Південнокитайському морі.
“Китай також вчиться на тому, що робить Росія”, – сказала Каллас.
Прокоментувала вона й телефонні розмови канцлера ФРН Олафа Шольца і прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана з президентом РФ Володимиром Путіним.
“Вони роблять це у внутрішніх цілях. Тому я б такого не робила, але не мені це критикувати”, – сказала Каллас.
Однак, додала вона, питання розмов європейських лідерів з російським обговорять вже у понеділок на зустрічі глав МЗС країн-членів ЄС.
“Міністри оцінять, чому деякі члени роблять це, чого вони прагнуть цим досягти і чи є якась додаткова цінність (цих розмов). Путін справді хоче принизити Європу Це те, про що ми повинні постійно пам’ятати”, – сказала Каллас.
За її словами, Путін сподівається “пережити” західних союзників України, але Україна, як і раніше, може виграти.
“Те, що ми побачили у Сирії, (це) те, що вони не здатні продовжувати боротьбу”, – наголосила Кая Каллас.
- 4 грудня Держсекретар США Ентоні Блінкен запевнив, що незабаром Україні переведуть 50 мільярдів доларів із заморожених російських активів у Євросоюзі та Сполучених Штатах.
- 10 грудня міністерство фінансів США оголосило про виділення Україні кредиту на 20 мільярдів доларів США. Його гаситимуть коштом заморожених російських активів.
У російській столиці застрелили заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро “Марс” Михайла Шатського. Він займався модернізацією крилатих ракет і впровадженням нових БпЛА.
Міністерство енергетики України затвердило нову інструкцію щодо складання та використання графіків погодинних відключень електроенергії (ГПВ). Зміни передбачають єдині принципи застосування графіків для всіх областей країни.
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль захищає указ про введення воєнного стану та не підтримує тиск щодо відставки. Опозиція продовжує другу спробу імпічменту лідера.
Російська державна компанія “Роснефть” уклала контракт з приватною індійською компанією “Reliance” на постачання нафти. Угода стала наймасштабнішою в історії щодо постачання нафти між РФ та Індією.
Міністерка економічного співробітництва та розвитку Німеччини Свенья Шульце прибула до Києва з неанонсованим візитом.