Угорський уряд загрожує цінностям та інституціям ЄС – резолюція Європарламенту

Джерело: пресслужба Європейського парламенту

В Європарламенті засудили навмисні, постійні та систематичні зусилля уряду Угорщини підірвати основоположні цінності ЄС.

У резолюції, прийнятій 18 січня, євродепутати висловили серйозну стурбованість стосовно подальшого знищення демократії, верховенства права та основних прав в Угорщині, зокрема через нещодавно прийнятий так званий “національний суверенітет”. Його порівнюють із сумнозвісним російським “законом про іноземних агентів”.

Резолюцію ухвалено 345 голосами, 104 депутати голосували проти неї. Ще 29 депутатів утрималося.

Європарламент закликав Європейську раду визначити, чи здійснювала Угорщина “серйозні та постійні порушення цінностей ЄС”. Євродепутати також засудили дії прем’єр-міністра країни Віктора Орбана, що у грудні 2023 року заблокував важливе рішення про перегляд довгострокового бюджету ЄС з пакетом допомоги Україні. Зазначається, що Орбан “з абсолютною неповагою й порушенням стратегічних інтересів ЄС та порушенням принципу щирої співпраці” блокував рішення. Євродепутати переконанні, що ЄС не повинен піддаватися на шантаж.

Відтак Європарламент висловив жаль щодо рішення Єврокомісії розблокувати раніше заморожені кошти на суму до 10,2 млрд євро, попри те, що Угорщина не виконала необхідних реформ.

Заходи, необхідні для фінансування ЄС, відповідно до різних правил, мають розглядати як єдиний пакет, і жодних виплат не можна здійснювати, якщо в будь-якій галузі залишаються недоліки.

Парламент ставить під сумнів спроможність угорського уряду виконати обов’язки голови ЄС, що мають настати в другій половині 2024 року й тривати 6 місяців. Якщо посада президента Європейської ради виявиться вакантною, ці обов’язки перейдуть до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана під час шестимісячного головування країни в Раді. Депутати Європарламенту закликають Раду знайти відповідні рішення для пом’якшення ризиків і здійснити реформу процесу прийняття рішень Радою, щоб припинити зловживання правом вето та шантаж, – мовиться у тексті резолюції.

Раніше депутат Європейського парламенту та ініціатор петиції щодо позбавлення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана права голосу в Раді ЄС Петрі Сарвамаа повідомив, що відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів.

Європейська комісія висловила критику на адресу телемарафону «Єдині новини», зокрема щодо його фінансування з державного бюджету та об’єктивності. Брюссель у жовтні офіційно озвучив занепокоєння цією ситуацією, що може мати значні наслідки для України.  

20-річна Софі Рейн стала сенсацією після того, як поділилася своїм річним доходом у $43 мільйони, отриманим завдяки публікаціям на платформі OnlyFans. Попри критику, молода модель впевнена, що її діяльність не суперечить християнським цінностям. 

У Великій Британії вперше пацієнтам з апное сну встановили імплант, який за допомогою стимуляції нервів язика допомагає краще дихати під час сну. Пристрій під назвою Genio, розроблений компанією Nyxoah, контролюється через спеціальний додаток.  

Юний індієць Гукеш Доммараджу став наймолодшим в історії абсолютним чемпіоном світу з класичних шахів, здобувши перемогу над Діном Ліженем із рахунком 7,5:6,5 у фіналі, що відбувся в Сінгапурі.  

Молдавські спецслужби підозрюють російського олігарха Романа Абрамовича у причетності до порушень під час президентських виборів та референдуму щодо євроінтеграції в Молдові. Згідно з доповіддю Служби інформації та безпеки (SIS), представленою 13 грудня директором Александру Мустяце, Росія втручалася у виборчий процес через підкуп виборців, кібернапади на виборчу інфраструктуру та мережу пропаганди на платформах Telegram, TikTok та YouTube.