Україна може отримати $6,9 млрд від «Газпрому» – Зеленський
Джерело: Володимир Зеленський/Telegram
20 липня президент Володимир Зеленський підтвердив, що Україна може стягнути 6,9 мільярдів доларів з російського “Газпрому” за рішенням арбітражного суду.
У контексті підготовки наради з українськими послами та оновлення завдань для української дипломатії обговорили шляхи виконання арбітражних рішень на користь України. На даний час маємо вже кілька позитивних рішень міжнародних арбітражів на загальну суму 6,9 мільярда доларів. Це абсолютно справедливі рішення, які демонструють відповідальність Росії та Газпрому й утверджують силу міжнародного права, – зазначив глава держави після доповіді очільника “Нафтогазу” Сергія Корецького.
Нині Україна готує кроки для стягнення цих коштів, і завтра 21 липня українські посли отримають відповідні доручення.
У червні ми повідомляли, що Міжнародний арбітражний трибунал зобов’язав російський “Газпром” виплатити НАК “Нафтогаз України” 1,37 мільярда доларів за порушення контракту. Рішення є остаточним і ухвалене на користь української компанії.
Як зауважив голова правління НАК Сергій Корецький, з травня 2022 року “Газпром” порушив свої контрактні зобов’язання за принципом “take or pay”, припинивши оплати.
У вересні 2022 року “Нафтогаз” ініціював арбітраж, який “Газпром” намагався заблокувати через російські суди.
Тепер маємо кінцеве рішення: трибунал із арбітрів зі Швеції, Швейцарії та Ізраїлю повністю став на бік Нафтогазу. Це важлива перемога. Щиро дякую професійній команді юристів НАК Нафтогаз та нашим юридичним радникам Wikborg Rein за цей результат, – наголосив Корецький.
Він додав, що наступний етап – забезпечити виконання рішення.
Раніше німецька компанія Uniper, котра до 2022 року була найбільшим імпортером російського газу у Німеччині, змогла домогтися стягнення частини компенсації з російського “Газпрому” за порушення контрактних зобов’язань. Так, у звіті компанії зазначається, що частину цієї суми становлять надходження в межах примусового виконання рішень щодо “Газпром експорту”.
У німецькій компанії заявили, що як нинішні, так і всі майбутні суми, стягнуті з “Газпрому”, передадуть уряду Німеччини. Uniper уже повернула 3,1 з 13,5 мільярда євро державної допомоги, яку отримала у 2022 році.
Британська розвідка повідомила, що доходи російської енергетичної компанії “Газпром”, значно скоротившись через втрату європейського ринку, продовжуватимуть падати принаймні до 2030 року.
- Російський “Газпром” після рекордних збитків і втрати європейського ринку почав виробляти пральні машини та холодильники. Для цього компанія використовує заводи німецького концерну Bosch.
- Стало відомо, що після великих фінансових втрат та втрати європейського ринку газу, російський “Газпром” планує масові звільнення в центральному апараті. Компанія розглядає скорочення 1,6 тисячі працівників головного офісу.
- Російський “Газпром”, втративши дві третини експорту та отримавши рекордний збиток у своїй історії, продовжує зазнавати проблем на одному з останніх великих ринків продажу газу.
Чеська ініціатива Dárek pro Putina (“Подарунок для Путіна”) зібрала 60 мільйонів чеських крон (2,4 млн євро) на придбання шести нових гаубиць для Збройних сил України.
Загальна ринкова вартість криптоактивів вперше перевищила $4 трлн на тлі нового імпульсу після ухвалення та підписання Дональдом Трампом масштабного законодавчого регулювання у США.
Президент США Дональд Трамп 20 липня привітав американців з півріччям свого другого президентського терміну.
20 липня прем’єр-міністерка Юлія Свириденко повідомила про підготовку до запровадження мораторію на перевірки й обмеження перевірок податкової та митниці.
Польська асоціація виробників олії (PSPO), котра представляє 95% переробних заводів Польщі, звернулася до прем’єр-міністра Дональда Туска з проханням втрутитися у внесення змін до постанови Міністерства розвитку та технологій від 15 вересня 2023 року, яка забороняє імпорт сільськогосподарської продукції з України.