Україна попереджала Європу про Путіна ще 20 років тому: про це свідчать британські архіви

Джерело: “Голос Америки”

Документи британського уряду, датовані проміжком часу з 1997 по 2007 рік, свідчать про те, що влада України попереджала західних партнерів про небезпеку поглядів Володимира Путіна ще на початку його президенства.

Як розповіли у виданні, розкриті архівні документи вказують на те, що на початку 2000-х Велика Британія, а також США та інші західні країни були готові до тісної співпраці з Кремлем і вважали Росію союзником та “корисним партнером”.

При цьому президент США Джордж Буш молодший (2001-2009) у той час також схвально відгукувався про Путіна, який обіцяв американцям допомогу у боротьбі з тероризмом після нападів у США 11 вересня 2001 року.

Однак, вже тоді, як випливає з архівних документів, Україна застерігала Захід обережно ставитися до Путіна. Проте застереження Києва тоді сприйняли скептично через недовіру до тодішнього українського лідера Леоніда Кучми.

Аналізуючи архіви, видання Independent наголосило, що в той час, коли британські лейбористи закликали дати Путіну місце за найвищим міжнародним столом, в “українських посадовців вже наростали моторошні побоювання”.

Як зазначається, у Великій Британії була стурбованість повідомленнями про звірства російської армії в Чечні, але тодішній прем’єр-міністр Тоні Блер виправдовував російську війну проти чеченців “необхідністю боротися з тероризмом”.

Також документи вказують на те, що деякі посадовці в Лондоні, зокрема головний радник Блера Роджер Лідл вже тоді прислухався до українських застережень про нового очільника Кремля.

Звіти й записи з британського архіву також показують, що уряд Тоні Блера не підтримував кроки України до Європейського Союзу, хоча українці і деякі британські посадовці вважали, що Лондон мав би прислухатися до бажань Києва.

Водночас з архівів відомо про листа президента Кучми до прем’єр-міністра Блера з проханням, щоб Британія допомогла зі зближенням України з ЄС і НАТО, але “британська підтримка була прохолодною”.

Повідомляється, що вже після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в інтерв’ю західним ЗМІ Тоні Блер стверджував, що з тих пір Володимир Путін змінився.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.