Україна зараз є найбільш замінованою країною – WP

Джерело: The Washington Post

Станом на зараз Україна є найбільш замінованою країною у світі. На розмінування знадобляться десятки років та мільярди доларів.

За півтора року повномасштабної війни наземні міни — разом із бомбами, що не розірвалися, артилерійськими снарядами та іншими смертоносними побічними продуктами війни — забруднили територію України розміром приблизно з Флориду чи Уругвай. Вона стала найбільш замінованою у світі країною.

Перетворення центру України на клаптики, пронизаної небезпекою, є довгостроковим лихом такого масштабу, який, за словами експертів з боєприпасів, рідко бачили, і для ліквідації якого можуть знадобитися сотні років і мільярди доларів.

Зусилля з усунення небезпек та оцінювання повного масштабу проблеми триватимуть, поки продовжується війна. Проте ті дані, які вже зібрані українським урядом та незалежними гуманітарними групами з розмінування свідчать про погану історію.

“Сама кількість боєприпасів в Україні є просто безпрецедентною за останні 30 років. Нічого подібного немає”, — сказав Грег Кроутер, директор програм Mines Advisory Group, британської благодійної організації, яка займається розмінуванням і розмінуванням боєприпасів, що не розірвалися, у всьому світі.

Близько 30% України постраждали від серйозних конфліктів і вимагатимуть тривалих, дорогих і небезпечних операцій з очищення, згідно з нещодавнім звітом GLOBSEC, аналітичного центру зі Словаччини.

Хоча бойові дії, що тривають, унеможливлюють точні дослідження, масштаби та концентрація боєприпасів роблять Україну найбільш замінованою країною навіть серед тих держав, де також є сильні замінування – Афганістан і Сирія.

HALO Trust, міжнародна некомерційна організація, яка займається розмінуванням, відстежила, використовуючи інформацію з відкритих джерел, понад 2300 інцидентів в Україні, під час яких було виявлено боєприпаси, що потребують знешкодження.

Попри те, що інформаційні дані дуже занижені і не включають результати опитувань на місцях, проведених HALO Trust або іншими організаціями, це дає жахливе окреслення проблеми.

Розгортання цього тижня українськими силами касетних боєприпасів американського виробництва, які, як відомо, розсіюють нечистоти, які не вибухають, може лише посилити небезпеку.

Вибухівка вже завдала значних жертв. З початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року по липень 2023 року Організація Об’єднаних Націй зафіксувала 298 загиблих серед цивільного населення від вибухонебезпечних предметів, 22 з них – діти. Ще 632 цивільних осіб зазнали поранень.

Цивільні сапери, які знешкоджують звільнені території від нерозірваних боєприпасів і мін, добре підготовлені та використовують захисне спорядження. Але вони не застраховані від катастрофічних аварій.

Владислав Соколов, сапер Служби з надзвичайних ситуацій України, розповів The Washington Post, що один із його друзів, товариш по розмінуванню, втратив ногу під час роботи на полі у Краматорську у 2022 році. Соколов і його друг знову зібралися на зустрічі фахівців зі знешкодження боєприпасів після того, як йому встановили протез.

За словами Соколова, він знову “намагався навчитися ходити”.

Український військовий хірург Дмитро Мялковський оперував мінно-вибухові поранення з початку війни. У лікарні в Запорізькій області України йому довелося зробити важкий вибір, щоб врятувати життя пацієнта, який помирав від поранень.

“Я зрозумів, що ця нога його вбиває, а там ще одна нога з джгутом. Тому мені довелося швидко ампутувати обидві ноги. Через 10 хвилин. Я все ще не знаю, чи він виживе”, — сказав Мялковський.

Обидві сторони застосовують міни. Росія інтенсивно замінувала свої лінії фронту в очікуванні контрнаступу України, що триває, і значно активніше використовувала широко заборонені протипіхотні міни.
Маленькі, смертоносні протипіхотні міни, що спрацьовують від ваги людського тіла, не можуть відрізнити військових від некомбатантів.

Розслідування Human Rights Watch показали, що російські війська застосували щонайменше 13 типів протипіхотних мін, а також міни-пастки, які активуються жертвою.

Докази свідчать про те, що влітку 2022 року Україна також застосувала принаймні один тип протипіхотної міни, фугасну міну із застосуванням ударної дії поблизу українського міста Ізюм.

Протитанкові міни, для підриву яких зазвичай потрібна величезна вага, не заборонені на міжнародному рівні, хоча будь-який вибуховий пристрій, який може ненавмисно підірвати цивільна особа, може вважатися протипіхотною міною згідно з Договором про заборону мін 1997 року, учасником якого є Україна, але не Росія чи Сполучені Штати.

І російські, і українські сили застосували протитранспортні міни.

Сполучені Штати включили два типи мін до своїх пакетів допомоги Україні: дистанційну протиброньову мінну систему, яка використовує артилерійські снаряди калібру 155 міліметрів для створення тимчасових мінних полів, запрограмованих на самознищення, і протитанкові міни M21, які вимагають чималої ваги, щоб детонувати, але не самознищуються, що викликає занепокоєння щодо подальшого знешкодження.

Міни – не єдиний вид вибухівки, який становить загрозу. Міномети, бомби, артилерійські снаряди, касетні боєприпаси та інші також становлять небезпеку, якщо вони не вибухають під час розгортання.

Сильно замінована оборона Росії, створена протягом місяців безвиході вздовж лінії фронту, уповільнює український контрнаступ , який почався минулого місяця, завдаючи шкоди поставленим із Заходу бойовим танкам і бойовим машинам піхоти.

Хоча спеціалізовані машини для розмінування використовуються, міни на передовій настільки сконцентровані, що саперами змушені були розчищати шляхи вручну.

Гуманітарні операції з розчистки, які повертають місцевому населенню після конфлікту землю, є надзвичайно повільними, виснажливими та дорогими. Вони тривають по частинах України, зокрема навколо Києва, та інших районів на захід від лінії фронту, де окупанти відступили.

Замінована територія України настільки велика, що, за оцінками деяких експертів, приблизно 500 групам розмінування, які зараз працюють, потрібно буде 757 років на повне розмінування.

За оцінками GLOBSEC, один сапер може очистити 9 квадратних метрів на день, залежно від рельєфу місцевості та концентрації вибухівки.

Розмінування не тільки повільне, але й дороге. За оцінками Світового банку, розмінування України, яке коштує від 2 до 8 доларів за квадратний метр, коштуватиме 37,4 мільярда доларів протягом наступних 10 років.

Згідно зі звітом Державного департаменту за 2023 рік, Сполучені Штати виділили понад 95 мільйонів доларів на розмінування України.

Капітал Ілона Маска досяг максимуму в 347,8 мільярда доларів у п’ятницю після зростання акцій Tesla Inc. Тепер стартап зі штучного інтелекту xAI вартує 50 млрд доларів.

Новообраний президент США  Дональд Трамп впевнений у силі екрана. Процес його відбору концентрується на людях, які вміють захистити його в таких високих ставках, бойових умовах, які визначають сучасні ЗМІ. 

Щороку в четверту суботу листопада українці згадують трагічні події минулого, вшановуючи пам’ять мільйонів жертв Голодоморів….

Унаслідок російських контратак, Україна втратила більш як 40% територій в Курській області Росії, захоплених під час операції у серпні.

Ідея вшанування пам’яті жертв Голодомору через символічне запалення свічок належить американському історику Джеймсу Мейсу, досліднику…