Українських журналістів, які розслідували торгівлю з Росією, депортували з Польщі

Джерело: Район.in.ua

Журналістів з Rajon.in.ua, які документували торгівлю з Росією, затримали в Польщі. Після конфіскації їхнього обладнання їх депортували. 7 березня редактора Юрія Конкевича та відеооператора Олександра Пілюка затримали під час фільмування перетину кордону між Калінінградською областю Росії та Польщею.

Згідно з завданням редакції, журналісти мали дослідити тему вантажних перевезень, оцінити вантажопотік і визначити, який транспорт використовується для перетину кордону – польський чи російський. Планувалося також спілкуватися з очевидцями та експертами для оцінки масштабів такої торгівлі.

Проте 5-6 працівників правоохоронних органів затримали журналістів, вилучивши у них два смартфони, два фотоапарати, особистий MacBook, карти пам’яті, мікрофони, power banks і selfie sticks. Також без згоди українців обшукали їхнє авто й вилучили звідти редакційне майно, а саме ноутбук, три мікрофони, навушники та обладнання для освітлення.

Польські правоохоронці стверджують, що журналісти занадто довго фотографували критичну інфраструктуру, а саме російські вагони скрапленого газу. Журналісти повідомили, що їм вдалося побачити й зафіксувати, як російське зерно й газ ідуть до Польщі.

“Жодного блокпоста польських фермерів там ми не зустріли, натомість побачили вагони РЖД – Руской железной дорогі. Польська поліція затримала нас та вилучила майно, не повідомила консулу, не дала можливості зателефонувати до України, а Агенція внутрішньої безпеки назвала особами, які загрожують національній безпеці Польщі, та видворила”, – сказав журналіст Юрій Конкевич.

Редакція має намір оскаржувати рішення про депортацію, яке забороняє журналістам в’їзд на 5 років, і вимагатиме повернення вилученого коштовного майна.

Зі свого боку, Національна спілка журналістів України звернулася до закордонних колег із закликом захистити права медійників. НСЖУ висловила свою солідарність із колегами й закликає до втручання для захисту прав українських журналістів перед Асоціацією польських журналістів (SDP) та Міжнародною і Європейською федераціями журналістів.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.