Уряд розширив програму обміну ламп розжарювання на LED: скористатись зможуть музеї та концертні зали

Джерело: Міністерство економіки України

Кабінет міністрів України розширив коло споживачів, які можуть скористатись програмою обміну ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи.

Відтепер обміняти старі лампи зможуть заклади культури, спорту, соціального захисту населення, а також ОСББ.

За словами очільниці Мінекономіки Юлії Свириденко, 4 мільйони українців вже долучилися до програми по обміну ламп розжарювання на енергоощадні, щоб знизити енергоспоживання. Українці вже обміняли 20 мільйонів старих лампочок на світлодіодні.

“Сьогоднішнім рішенням ми збільшуємо коло споживачів, які можуть скористатись програмою, адже ми прагнемо замінити близько 50 мільйонів ламп, щоб зменшити навантаження на енергетичну систему країни”, – зазначила міністерка.

Зокрема, здійснити обмін ламп за програмою можуть:

  • заклади культури (комунальної та державної форми власності);
  • заклади соціального захисту населення і спеціалізовані служби підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (комунальної та державної форми власності);
  • заклади фізичної культури і спорту (комунальної форми власності);
  • суб’єкти надання послуг з управління багатоквартирним будинком або об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку.

Зазначені юридичні особи можуть обміняти:

  • по 3 лампи на 10 кв. метрів приміщень закладів соцзахисту населення, читальних залів, книгосховищ та архівосховищ бібліотек і архівів, закладів культури, житлового фонду управителя багатоквартирного будинку, ОСББ;
  • по 2 лампи на 10 кв. метрів для місць загального користування закладів соцзахисту населення, фізичної культури і спорту, управителя багатоквартирного будинку, ОСББ.

Для обміну ламп необхідно буде попередньо відправити запит на потребу отримання LED ламп через портал “Дія”. Після подання заявки, протягом тижня представники “Укрпошти” зв’яжуться за вказаним номером телефона та нададуть подальші інструкції для отримання енергоощадних ламп.

Довідково. Програма обміну лампочок підтримана Європейським Союзом у відповідь на заклик президента Володимира Зеленського та реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації, АТ “Укрпошта” в усіх регіонах України, крім зони бойових дій та тимчасово окупованих територій. Програма, фінансована ЄС, є складовою підтримки Європейським Союзом українського енергетичного фронту, як один з інструментів енергоефективності, який дозволить забезпечити баланс енергоспоживання в пікові години.

Росія не може прийняти пропозиції США щодо зупинення війни проти України у “нинішньому вигляді”, оскільки вони не розв’язують проблеми, які Москва вважає головними причинами вторгнення, заявив заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. Він додав, що переговори між США та Росією з цього питання призупинилися.

Лише за три місяці 2025 року російська армія скинула 10 577 КАБів на територію України, що значно перевищує показник за аналогічний період минулого року.

Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.

31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.

Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.