Увʼязнений за катування у Бучі росіянин хоче повернутися на фронт і «помститися» українцям

Джерело: Слідство.Інфо

Російський військовий Ніколай Карташев, котрий потрапив у полон під Кремінною і нині вже зізнався у воєнних злочинах у Бучі, відкрито заявив про своє бажання повернутися на фронт, щоб “мститися” українцям.

31 березня виповнюється три роки з дня деокупації Бучі на Київщині. Місто, котре місяць перебувало під окупацією російських військ, стало символом воєнних злочинів росіян. За цей період там загинула 381 особа, з них 281 — унаслідок бойових дій. Світ дізнався про ці трагедії зі слів очевидців і жертв. Тепер же їх підтверджують і самі російські військові. Редакція “Слідства.Інфо” отримала ексклюзивне зізнання російського десантника 76-ї дивізії Ніколая Карташева, що нині перебуває в українському СІЗО. Росіянин не лише визнав власну участь у вбивстві цивільного мешканця, а й розповів про злочини інших, назвавши їхні імена.

Карташев потрапив у полон у лютому 2023 року в Кремінському лісі на Луганщині. Спершу він приховував свою причетність до злочинів у Бучі, однак слідчі мали докази його перебування в місті під час окупації. Коли йому показали списки військових 234-го полку, він визнав свою участь.

Карташев потрапив у полон такий засмалений, весь у гімні, в багнюці, і такий печальний весь. Тиснув на жалість, сльози пускав, плакав, — згадує український військовий день, коли у полон взяли російського десантника Ніколая Карташева. Росіянин давив на жалість і казав, що він маленький. А також приховав той факт, що був у Бучі. От тільки там він не просто був, а вбивав місцевих жителів.

Після взяття в полон Карташев співпрацював з українськими слідчими, детально описавши дії своєї частини в Бучі. За його словами, він особисто став свідком жорстоких убивств цивільних, катувань та знущань з цивільного населення.

Також він визнав, що його товариші по службі брали участь у розбої та насильстві щодо жінок у Бучі. Розповів, що були ті, хто забирав собі телефони, годинники, просто речі з квартир.

Одним із перших злочинів став розстріл Валерія Колтунова, охоронця супермаркету “Новус”. За словами Карташева, наказ стріляти віддав старший офіцер батареї Вадім Цвєтков. Колтунова розстріляли з самохідної артилерійської установки.

— Ви були одним з тих, хто стріляв в цивільного. Чому відкрили вогонь?

— Отримав наказ, що всі, хто в чорному — вороги. Коли побачили чоловіка в чорному, почали по ньому вогонь.

— А були у вас думки, що це може бути цивільний?

— Ні.

— Вам сказали, що він не вижив?

— Так.

— А які були емоції від цього?

— Ніяких.

Карташев також назвав імена інших військових, причетних до цього злочину, серед яких Дєніс Монахов, Артьом Дєркач, Дмітрій Антонніков та Руслан Горшков.

Окремо українські слідчі розслідують вбивство 34-річної Оксани у березні 2022 року. За словами Карташева, підозру у цьому злочині оголошено Дєнісу Монахову, який був єдиним із п’яти військових, хто зайшов до лазні зі зброєю. Тіло Оксани було знайдено у погребі місцевого жителя після деокупації Бучі.

Ще один епізод, який розслідують правоохоронці, – розстріл двох бучанців, Василя Горлатого та Юрія Єрмолаєва. Перед вбивством їх допитували у дитсадку “Яблунька”. Карташев назвав ім’я сержанта Євгєнія Шаповалова, що, за його словами, причетний до цього злочину.

Їх приблизно чоловік дев’ять було. Вони стояли в альтанці із зав’язаними руками й обличчям в альтанку. Їх по одному, по двоє відводили в садок, там допитували. Я так думаю. Тому що я бачив потім, як їх відводили. Деяких у підвал вели, деякі додому йшли. І ось двох повели за садок. Убили їх, – зізнався Карташев.

Карташев під час допитів допоміг офіційному слідству, бо зізнався у  звірствах та вбивствах. Наразі росіянин — у київському СІЗО, чекає на вирок суду. Він “злий” на Україну через занадто тривалого судового процесу. Росію ж звинувачує, що досі його не подали на обмін.

Однак, попри такі зізнання, через кілька місяців перебування в полоні Карташев почав висловлювати зовсім інші думки. В інтерв’ю журналістам він заявив, що не шкодує про свої дії та мріє повернутися до лав російської армії. Тож, у разі обміну знову воюватиме проти України:

— То яка ціль знову йти воювати?

— Помститися. Кому — не буду казати, більше нічого не говоритиму.

— Комусь конкретно чи загалом?

— Загалом.

— Кому? Україні?

— Якщо вийде.

— Якщо вийде, то це що має статися? Повна окупація України?

— Ну, повної окупації не буде, але заберемо багато.

— Багато — це скільки?

— Як мінімум, Херсон, Запоріжжя і Донецьк добити. Ну а там, не знаю.

— А ви не думаєте про те, що в цих містах цивільні можуть бути вам не раді? Вони вам там не раді. Це Україна.

— Нехай виїжджають.

— У сенсі нехай виїжджають? Це їхня земля, їхня Батьківщина.

— Тепер вони в Конституції Росії.

— Чому? На якій підставі?

— Ну захотілося так Росії.

Українські правоохоронці розглядають справу Карташева як один із доказів системних злочинів російської армії проти мирного населення. Його зізнання стали частиною матеріалів міжнародного розслідування, однак сам військовий не демонструє каяття. Справи воєнних злочинців продовжують розслідуватися. Карташев та інші військові 76-ї дивізії стали ключовими фігурантами розслідування Нацполіції. Україна збирає докази для міжнародних судів, щоб кожен причетний до злочинів у Бучі поніс відповідальність.

Міжнародне журі та World Press Photo перепросили за об’єднання в одну візуальну пару двох фоторобіт — “Підземний польовий шпиталь” Нанни Хайтманн та “По той бік окопів” Флоріана Бахмаєра.

Нардеп від “Слуги народу”, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський поінформував, що Міністерство оборони розробило новий механізм ротації на фронті, котрий передбачає “кілька місяців відпочинку” після 90 днів безперервної служби та участі у бойових діях.

Адміністрація президента США Дональда Трампа дійшла висновку, що укласти мирну угоду щодо України найближчими місяцями не вдасться, підтвердили двоє американських посадовці. У зв’язку з цим Білий дім розробляє механізми тиску як на Москву, так і на Київ.

Україна надала США підтвердження ударів Росії по енергетичній інфраструктурі, що порушує домовленості про перемир’я, повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 1 квітня. Від початку цієї доби відбулося 141 бойове зіткнення.