В ІМІ закликали Раду дотриматися принципу «прозорості» й відновити трансляції засідань
Джерело: ІМІ
Фахівці Інституту масової інформації закликали Верховну Раду повернути прямі трансляції пленарних засідань, перериваючи їх лише під час повітряних тривог. Експерти наголошують, що чинні обмеження непрозорі й підривають громадський контроль за діяльністю парламенту.
На думку експертів, нинішня практика засідань не відповідає принципам прозорості й демократії.
Директорка ІМІ Оксана Романюк зазначила, що “прямі трансляції, які ведуться самими депутатами в реальному часі, а також публікації фото й відео із сесійної зали свідчать, що безпекові ризики через такі трансляції є перебільшеними”. На її переконання, закриті засідання обмежують громадський контроль і суперечать демократичним стандартам.
Експерти наголошують, що Регламент Ради формально гарантує відкритість засідань, окрім окремих винятків, визначених законом. Однак на практиці доступ громадськості до засідань обмежено, а трансляції, навіть у записі, є вибірковими, що порушує право громадян на повну й об’єктивну інформацію про діяльність парламенту.
Ці трансляції варто переривати лише на час оголошення сигналу тривоги, коли депутати спускаються в укриття. В інший час ВР має забезпечити безперешкодну пряму трансляцію своїх засідань. Проведення засідань у закритому форматі та уникнення контролю за діяльністю парламенту боку медіа та громадськості є неприпустимим у демократичному суспільстві, – додали у матеріалі.
ІМІ пропонує Раді адаптувати роботу до умов воєнного стану, забезпечивши баланс між національною безпекою та прозорістю.
Законодавча влада має показувати приклад у дотриманні принципів прозорості та вжити всіх зусиль, щоб відновити громадський контроль за її діяльністю, – додали в ІМІ.
Зауважимо, опитування, проведене Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова на замовлення громадського руху “Чесно” засвідчило, що більшість українців (близько 65%) вважають, що журналісти повинні мати доступ до засідань Верховної Ради навіть у період воєнного стану. Понад 57% громадян підтримують ідею онлайн-трансляцій засідань на телеканалі “Рада”.
- Близько 30% українців вважають, що єдиний телемарафон втратив свою актуальність. Приблизно 20% респондентів ставляться до “Єдиних новин” нейтрально, тоді як інші 20% громадян вважають, що телемарафон в Україні досі залишається актуальним.
- Громадський український активіст Геннадій Друзенко заявив, що телеканал “Рада” у своєму репортажі навмисно приховав лого та напис “Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Миколи Пирогова” на футболках медиків, щоб “вдати, що на штабі працюють лише військові”.
- 21 грудня голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що має намір звернутися з запитами до Рахункової та Аудиторської палат стосовно ефективності використання коштів, котрі виділили з бюджету на телемарафон “Єдині новини UA разом”.
- Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк зазначив, що не бачить підстав для припинення телевізійного марафону “Єдині новини”, оскільки він створювався для транслювання повномасштабного вторгнення Росії, яке ще не припинилося.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.