В одній із печер Ізраїлю археологи знайшли рідкісні давньоримські мечі

Джерело: Newsweek

Ізраїльські археологи виявили чотири римські мечі, які добре збереглися завдяки сухому клімату Мертвого моря.

За словами представників Управління старожитностей Ізраїлю, античні мечі було заховано в глибокій ущелині близько 1900 років тому. На думку вчених, такі мечі були стандартною зброєю римських солдатів, а в схованку їх поклали іудейські повстанці, щоб потім використовувати.

“Знайти один меч – велика рідкість, а що означає знахідка чотирьох? Це просто мрія. Ми протерли очі, щоб переконатися, що нам не ввижається”, – прокоментував один із учасників розкопок.

Як пояснили археологи, три мечі, які були в дерев’яних піхвах, є римськими спатами, що користувалися попитом на всій території Римської імперії з I по VI століття нашої ери. Четвертий меч дещо відрізняється: він коротший і має кільцеве навершя. Експерти ідентифікували його як пілум. Вони припустили, що ця зброя була частиною стандартного озброєння римських легіонів.

“Заховані в глибоких тріщинах малодоступної печери, мечі і пілум дають можливість припустити, що цю зброю відібрали у римських солдатів на полі бою, і навмисно заховали іудейські повстанці для своїх цілей”, – зауважив доктор Ейтан Кляйн, один з директорів проекту Дослідження іудейської пустелі.

Водночас він додав, що спеціалісти лише починають дослідження знахідки, під час якого хочуть з’ясувати, кому належали мечі, де, коли і хто їх виготовив.

“Можливо, це відбувалося під час Другого Великого іудейського повстання проти Римської імперії в 132-135 роках до нашої ери”, – наголосив Кляйн.

Зазначається, що ця знахідка цінна ще й тому, що в археології знахідка стародавньої зброї із заліза є рідкістю, оскільки зброя здебільшого або переплавлялася, або просто руйнувалася від часу. Проте через посушливий клімат іудейської пустелі мечі збереглися майже в ідеальному стані.

Після виявлення мечів археологи провели ретельні розкопки в печері, знайшовши також й інші артефакти віком 6000 років, а також датовані римським періодом – близько 2000 років тому.

Прокуратура Парижа розпочала розслідування щодо діяльності соціальної мережі X, оскільки її алгоритми, ймовірно, спотворили роботу автоматизованої системи обробки даних.

7 лютого Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка надає Міністерству культури та стратегічних комунікацій нові повноваження у сфері кінематографії.

Щотижневий американський журнал Time представив обкладинку нового випуску, на якій мільярдер Ілон Маск зображений за президентським столом в Овальному кабінеті Білого дому.

Гурт Kalush Orchestra опинився в центрі скандалу після відмови поширити збір коштів на дрон “Дзиґа” для українських військових.

Служба безпеки та Національна поліція затримали ще 17 організаторів “схем для ухилянтів” у різних регіонах України.