В Україні без допомоги Заходу можуть затримати виплати пенсій та зарплат ― Кабмін

Джерело: Financial Times

Україна може зазнати необхідності відтермінування виплат пенсій та зарплат держслужбовцям, якщо фінансова підтримка від ЄС і США не надійде на початку наступного року, застерігає перша віцепрем’єр-міністерка, міністерка економіки Юлія Свириденко.

Вона припустила, що українська економіка може повернутися до режиму “виживання”, попри відновленню у 2023 році з прогнозованим зростанням ВВП у 4,5% за даними МВФ.

Для підтримки в наступному році Україні потрібно 37 мільярдів доларів. Прохання президента США Джо Байдена про 60 мільярдів доларів застрягло в Конгресі, а пакет допомоги ЄС у 50 мільярдів євро заблоковано через вето Угорщини.

Свириденко висловлює надію на схвалення допомоги від ЄС у лютому та отримання коштів до кінця березня.

За даними FT, Україна намагається заощаджувати кошти, змінюючи пріоритети витрат. Зокрема, збільшено податок на банківські прибутки, а податки на доходи військових тепер надходять до центрального бюджету.

Однак, за словами Свириденко, цих заходів недостатньо. Пріоритетами України залишаються оборона та обслуговування боргу.

Вона також вказує, що відсутність західної фінансової підтримки може змусити Україну затримати виплати 500 тисячам держслужбовців, 1,4 мільйона вчителів та 10 мільйонам пенсіонерів.

Західні посадовці вважають, що Україна може утримувати бюджет кілька місяців без зовнішньої допомоги, але це може призвести до інфляції та підриву фінансової стабільності. За 11 місяців 2023 року Україна зібрала на 4,4 млрд доларів більше податків, ніж у попередній період.

Україна має проблему із поверненням біженців назад до країни, а також із дефіцитом робочої сили у багатьох секторах, попри безробіття на  рівні 18,9%.

Уряд намагається сприяти експорту вищої вартості перероблених і промислових товарів, враховуючи обмежені експортні маршрути та блокування кордону з Польщею. Свириденко закликає новий польський уряд припинити блокування прикордонних переходів, оскільки це спричинило збитки українським експортерам на 160 млн доларів та імпортерам на 700 млн доларів.

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.

Верховна представниця Євросоюзу з закордонних справ Кая Каллас заявила, що трибунал для лідера РФ Володимира Путіна працюватиме, навіть якщо президент США Дональд Трамп досягне мирних переговорів з господарем Кремля щодо України.

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Пірсу Моргану розповів про втрати під час повномасштабної війни з Росією та оцінив реальність повернення всіх окупованих ворогом територій.

Російський опозиційний політик Михайло Ходорковський та підприємець Борис Зімін допоможуть російськомовним медійним, правозахисним, аналітичним та гуманітарним проєктам, які працюють в Україні, і залишилися без фінансування від Держдепу США.