В Україні мають намір мобілізувати 500 тисяч осіб — Financial Times

Джерело: Financial Times

Новий законопроєкт про мобілізацію, який мають винести на голосування в парламенті 31 березня, має на меті оновити законодавчу базу країни напередодні ймовірної хвилі призову цього року, під час якої можуть мобілізувати до 500 000 осіб. За оцінками, зараз на полі бою розгорнуто близько 330 000 військових.

У виданні акцентують, що більшість військових, котрі з 2022 року перебувають на фронті без ротацій та практично без відпусток, — нині дуже виснажені. Тривале перебування на фронті підриває моральний дух і мотивацію багатьох армійців.

Призов буде спрямований на модернізацію комплектування та навчання, а також на заміну тих військ, які перебували там з першого місяця війни, — повідомили Financial Times в українському Міністерстві оборони. — Це зміцнить нашу оборонну позицію, — додали в ньому.

Та проєкт закону виявляється суперечливим, оскільки до першого документа українські законодавці внесли понад 4000 поправок.

Наразі залучаються лише чоловіки віком від 27 років, а тим, хто служить на полі бою, в середньому за 40. Україна має менший пул міленіалів проти інших країн, враховуючи падіння народжуваності після розпаду СРСР.

Раніше пропозиція знизити вік призову до 25 років викликала шалену реакцію з боку політиків, які стверджують, що було б самогубством для нації відправляти в окопи наймолодших.

У першому публічному повідомленні про втрати на війні президент Володимир Зеленський минулого місяця заявив, що наразі загинула 31 000 солдатів. Справжня кількість, ймовірно, перевищить цю цифру, оскільки кілька офіційних осіб США раніше оцінювали втрати як мінімум вдвічі більшими.

Дані щодо чоловічого населення України, оприлюднені парламентським комітетом з питань економіки, показують, що з 11,1 мільйона українських чоловіків віком від 25 до 60 років лише приблизно 3,7 мільйона мають право на мобілізацію. Інші воюють, є особами з інвалідністю, перебувають за кордоном або вважаються критично важливими робітниками.

Опитування, проведене в лютому Info Sapiens, українською соціологічною організацією, показало, що 48% чоловіків не були готові до боротьби, тоді як 34% були готові. Решта “не визначилася”.

Окрім страху смерті та поранень, згідно з дослідженням Info Sapiens, головними проблемами тих, хто намагався уникнути мобілізації, були недостатня підготовка, невизначений стаж служби та відсутність зброї та амуніції.

Водночас новий законопроєкт про мобілізацію спрямований на розв’язання цих проблем. Початковий проєкт передбачає термін служби три роки та мінімум три місяці навчання.

Але затримки у військовій допомозі США та ЄС, які змусили армійців скорочувати боєприпаси та відступати з передових позицій, поза контролем українських законодавців.

У нас є багато людей, які готові це робити, але демотивуючим фактором є цей загальний контекст — коли українці перестають відчувати надійну підтримку із заходу, — каже Антон Грушецький з Київського інституту соціології.

Половина з 90% респондентів Info Sapiens, які вірили, що Україна може досягти успіху за підтримки західних союзників, тепер вважають, що Захід втомився і підштовхне Київ до компромісу з Росією.

Новий законопроєкт передбачає зниження віку мобілізації до 25 років і зобов’язання чоловіків реєструватися через онлайн-портал. Невиконання цього може призвести до штрафних санкцій, які ще не визначені. За словами парламентаріїв, тих, хто ухиляється, ймовірно, відвідуватимуть офіцери військової служби та зокрема позбавлять водійських прав.

Також в Україні є від 550 000 до 700 000 критичних працівників, які звільнені від мобілізації. Згідно з новою системою, вони повинні будуть робити свій внесок у військові дії фінансово, або шляхом відрахування частини своєї зарплати, або через щомісячний збір.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль відмовився повідомити деталі, але зазначив, що “людей потрібно розділити на дві категорії: тих, хто бореться, і тих, хто працює на наповнення бюджету”.

Зауважимо, стало відомо, що від загальної кількості українців, що перебувають під тимчасовим захистом ЄС, найбільше жінок – 46,1%. Натомість кількість дітей — 33,2%, тоді як кількість дорослих чоловіків-переселенців досягає 20,7%.

Також кожен п’ятий дорослий біженець з України, що перебувають у Польщі, є чоловіком. Це випливає з даних дослідження, опублікованого Національним банком Польщі.

У грудні 2023 року депутат Бундестагу від партії ХДС з оборонної та зовнішньої політики Родеріх Кізеветтер зауважив, що лише у Німеччині зараз перебуває “до десяти дивізій” українських чоловіків, котрі можуть допомогти своїй країні у війні проти РФ. Так, лише у Німеччині офіційно проживає близько 190 тисяч чоловіків з України призовного віку.

Німецький політик з початку російського вторгнення виступає за надання та посилення озброєння України.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час візиту до Польщі 23 квітня оголосить про збільшення військової підтримки України на 500 мільйонів фунтів стерлінгів (617 мільйонів доларів), попередивши, що Росія повинна зазнати поразки, щоб запобігти подальшому просуванню її військ в Європу. Анонсується, що до пакету увійдуть додаткові ракети Storm Shadow.

22 квітня у Берліні відбулася урочиста церемонія відкриття ювілейного року з нагоди 300-річчя німецького філософа Іммануїла Канта. Під час своєї промови канцлер Німеччини Олаф Шольц заборонив главі РФ Володимиру Путіну посилатися на Канта, зазначив, що його дії “суперечить усім основним твердженням” мислителя.

22 квітня уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про інцидент з побиттям підлітка у київській школі №81. Школяр зазнав тяжкої травми, водночас дитину прооперували лише на десятий день після побиття, оскільки хлопчик нічого не сказав батькам.

Російські війська шість місяців штурмували невелике село Новомихайлівка, водночас втративши понад 250 одиниць бронетехніки.

Ввечері 22 квітня російські війська вкотре обстріляли Харків. Міський голова Ігор Терехов повідомив про вибухи.