В Україні розробили додаток для обліку лелек: як він функціонує
Джерело: Українське товариство охорони птахів
В Україні розробили мобільний застосунок для обліку чисельності лелек, необхідний для контролю за станом популяції і розробки заходів з охорони цього виду птахів.
Рахуватимуть чисельність буслів у цьому році не лише в Україні, але й на всьому ареалі гніздування виду, зокрема в країнах Європи, Близького Сходу та Центральної Азії. Загалом 54 країни.
За даними Товариства охорони птахів, Україна має одну з найбільших у Європі популяцій лелеки – орієнтовно 35-45 тис. гніздових пар, тому дані з нашої країни важливі в загальних моніторингових показниках.
Цьогорічний облік відбувається з використанням нових цифрових технологій, що дає можливість легко приєднатися до участі та без зайвих зусиль надати облікові дані через смартфон.
Для цього Товариство охорони птахів розробило спеціальний модуль для додатка у смартфонах на основі міжнародної природоохоронної програми зі збору даних SMART. Потрібно лише завантажити додаток у свій смартфон з будь-якою операційною системою. А далі на сторінці сайту Товариства охорони птахів, присвяченій обліку, використати додаткове посилання, за яким приєднати модуль. Необхідну конфігурацію встановлено. За її допомогою можна додавати спостереження за гніздом і пташенятами.
Завантажена інформація зберігається на смартфоні в додатку. Є можливість її редагування за потреби. Передати дані обліку можна пізніше, якщо мережа не дозволить це зробити відразу після завершення спостережень.
Ключові дані в обліку лелек такі:
- коли птахи повернулися в нашу країну;
- скільки пар зайняли гнізда;
- наскільки успішно вивели потомство (тобто скільки пташенят виросли і покинули гніздо в кожної пари).
В Українському товаристві охорони птахів зазначили, що за міжнародною методикою гніздо вважається зайнятим, якщо пара лелек трималася біля нього хоча б з місяць, незалежно від результату гніздування. Кількість пташенят найкраще підраховувати в другій половині червня – першій половині липня, коли вони вже підросли.
Як скористатися мобільним додатком?
Завантажте додаток Smart mobile for conservation на смартфон. Доступні версії для IOS та для Android.
Далі за посиланням необхідно встановити потрібну конфігурацію для обліку лелек. З її допомогою можна додавати спостереження за гніздом і пташенятами.
Інструкцію, як вносити дані в додаток, можна переглянути у відео.
Усім учасникам обліку буде надано інформацію про отримані результати: скільки лелечих пар у нас вдалось зареєструвати, як вони розподілені по території України, скільки пташенят їм удалось вивести.
- У вівторок, 19 березня, о 17:43 до України повернувся лелека, з гнізда якого торік в селі Леляки Полтавської області уперше запустили цілодобову трансляцію на YouTube-каналі “Лелека Грицько”.
- Внаслідок урагану Лі до Великої Британії прибула рекордна кількість рідкісних американських співочих птахів.
Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко повідомив, що російські окупанти почали створювати у місті кадетські класи.
Компанія Meta повідомила, що звільнить близько 5% своїх працівників, які “найменш ефективні”. Замінити їх планують до кінця року.
Триває 1057-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 812 тисяч осіб.
Через масований ракетний обстріл України у низці областей діють аварійні графіки відключень електроенергії.
США роками закликали Китай утримуватись стримувати свої претензії щодо Тайваню, але зараз ці заклики підірвані заявами Дональда Трампа про Гренландію.