В Україні зафіксували 46 вогнищ ботулізму: підтверджено три летальні випадки

Джерело: ЦГЗ

За початку року в Україні зафіксували 46 вогнищ ботулізму, в яких постраждали 57 осіб, з них зокрема семеро дітей.

У літній період зростає ризик захворювання на харчові отруєння, зокрема на ботулізм. Щороку о цій порі регулярно фіксуються випадки цього захворювання, подекуди з летальними наслідками.

Ботулізм – це серйозне, іноді смертельне захворювання, що вражає нервову систему, спричинене ботулотоксином. Зараження відбувається через вживання їжі, що містить токсин, часто домашнього консервування. Важливо пам’ятати, що ботулізм є відносно рідким захворюванням, але його наслідки можуть бути дуже серйозними.

За оперативними даними у травні було зареєстровано 17 вогнищ із підозрою на ботулізм, у яких постраждали 19 людей. У 14 людей підтвердили діагноз “ботулізм”. У п’яти випадках попередній діагноз не підтвердився.

У червні було зареєстровано 11 вогнищ із підозрою на ботулізм — постраждали 12 людей, із них троє дітей. Четверо осіб наразі мають підтверджений діагноз “ботулізм”. Шестеро хворих продовжують лікування. Підозра на ботулізм не підтвердилася у двох пацієнтів.

Загалом за перші 6 місяців 2025 року всього зареєстровано 46 вогнищ ботулізму, в яких постраждали 57 людей, із них семеро дітей. Наразі діагноз “ботулізм” підтверджено у 42 осіб. Троє хворих померли — летальні випадки зареєстровані в Дніпропетровській, Київській та Чернігівській областях. Шестеро хворих продовжують лікування. Протиботулінічну сироватку ввели 45 постраждалим.

Як уберегтися від ботулізму 

Найбільшу небезпеку становить непатрана (з нутрощами) в’ялена/сушена риба. Щоб убезпечити себе, купуйте патрану в’ялену/сушену рибу в офіційних торгівельних точках, де дотримуються умов зберігання. Патрати вже готову рибу перед вживанням — не допоможе.

Не вживайте: 

  • сушену/в’ялену рибу, куплену “з рук” — на стихійних ринках, через соцмережі або з домашніх заготовок;
  • м’ясні, рибні чи овочеві консерви, якщо маєте сумніви щодо дотримання належних умов їхнього приготування та зберігання;
  • продукти в здутій, пошкодженій або іржавій тарі.

М’ясо, гриби, овочі чи рибу консервуйте з використанням автоклавів.

Негайно зверніться до лікаря за появи перших симптомів ботулізму:

  • порушення зору;
  • сухість у роті;
  • слабкість;
  • труднощі з ковтанням або мовленням;
  • запаморочення;
  • пронос;
  • нудота, блювота.

Якщо ви вживали напередодні підозрілий продукт (сушену/в’ялену рибу, м’ясні, рибні консерви тощо), обов’язково повідомте про це лікаря. Ця інформація, разом із симптомами, допоможе йому встановити діагноз.

  • У Києві зафіксований випадок ботулізму, ймовірно, пов’язаний із вживанням в’яленої риби.
  • У Волинській області та на Київщині виявили сказ у домашніх котів.
  • У Запоріжжі з початку року зареєстрували два випадки ботулізму. Перший випадок пов’язаний з вживанням риби в’яленої (лящ в’ялений не патраний). Другий – незвичний для нашої країни та області випадок,  який до цього не фіксувався у нашому регіоні – ятрогенний ботулізм, який  виникає внаслідок введення ботулотоксину при проведенні косметологічної маніпуляції.

Чат-бот Grok від компанії xAI, заснованої Ілоном Маском, спровокував справжню дискусію з росіянами на платформі X. На провокаційний запит російського користувача, Grok відповів фактами про війну Росії проти України, викликавши хвилю агресивних реплік від росіян.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не знає, хто розпорядився зупинити постачання озброєння Україні.

Спортивна драма Джозефа Косинські про чемпіонат з автоперегонів “Формула-1” з Бредом Піттом у головній ролі зібрала $293 млн у світовому прокаті за 10 днів прем’єри.

8 липня Верховний Суд залишив без розгляду касаційну скаргу представників УПЦ Московського патріархату стосовно виселення їх зі Свято-Успенського кафедрального собору у Володимирі.

Міністр економіки Швейцарії Гай Пармелен закликав громадян вживати більше вина на тлі падіння споживання спиртного в країні.