В Європарламенті «стурбовані» ініціативою Зеленського прирівняти корупцію до держзради

Джерело: засідання

30 серпня під час засідання комітетів Європарламенту із закордонних справ та бюджету євродепутати висловили занепокоєння пропозицією президента Володимира Зеленського прирівняти корупцію під час воєнного стану до державної зради.

Відповідне обговорення відбулося на спільному засіданні щодо пропозиції Європейської Комісії стосовно програми підтримки України у 50 мільярдів євро на цілі відновлення, відбудови та модернізації у 2024-2027 роках.

Європарламент розкритикував ініціативу глави Української держави, оскільки, ймовірно, запропонований крок передбачає передачу розслідування від САП і НАБУ до СБУ.

Зокрема доповідач з питань України у Європейському Парламенті Міхаель Ґалер зауважив, що боротьба з корупцією у всіх сферах, де залучені великі суми державних та приватних грошей, була важливою до війни, є навіть важливішою під час війни і залишатиметься викликом після неї, коли багато грошей будуть спрямовані на відбудову.

Саме тому, за його словами, є спільна зацікавленість і українського уряду, і парламенту, і антикорупційних інституцій та громадянського суспільства, а також міжнародних донорів запровадити “запобіжники для належного використання фінансових ресурсів”.

Я вважаю недоцільним під час війни перекладати відповідальність за боротьбу з корупцією з чинних інституцій, таких як НАБУ та САП, на СБУ шляхом перейменування корупції на державну зраду. Маємо уникати враження, що метою такої ініціативи є надання владі можливості контролювати корупційні справи та визначати їх долю, особливо, коли йдеться про справи проти високопосадовців, — зазначив Ґалер.

Водночас він схвалив, що складність проблеми корупції під час війни визнається на рівні з державною зрадою, та пояснив, що долати цей виклик мають чинні вповноважені інституції.

Своєю чергою, віцеголова делегації Європарламенту в Парламентському комітеті асоціації Україна-ЄС Віола фон Крамон висловила “стурбованість” ініціативою президента Зеленського щодо боротьби з корупцією.

Я розглядаю її як спробу позбавитись політичних опонентів. Вона не спрямована на посилення існуючих антикорупційних інституцій як НАБУ та САП, а на надання значних повноважень СБУ. Ми маємо уважно стежити за розвитком подій, — зазначила фон Крамон.

Довідка. Володимир Зеленський повідомив про намір подати Верховній Раді ініціативу тосовно того аби прирівняти відповідальність за корупційні діяння до покарання за державну зраду. Президент пояснив, що це може стати дуже серйозним інструментом у боротьбі з посадовцями, що намагаються незаконно збагатитися.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.